Jak vyrobit čarodějnici

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit čarodějnici

  Co je to pálení čarodějnic?

  Blíží se pálení čarodějnic a stále nemáte tu svou? Chcete dětem zprostředkovat zábavu vašeho dětství? Podíváme se co to pálení čarodějnic vlastně je a jak takovou ježibabu na spálení vyrobit.

  Pálení čarodějnic, nebo-li filipojakubská noc, jak je někdy nazýváno, je starým lidovým zvykem, kdy byly páleny figuríny čarodějnic a do oken se pro štěstí věšely větévky. Pod názvem Valpružina noc se s ním můžeme setkat ve Skandinávii a německy mluvících zemích.

  Zvyk obnáší především večerní pálení ohňů den před prvním májem, který je u nás slaven jako svátek zamilovaných. Tento zvyk se u nás nepodařilo dohledat v žádných historických pramenech, proto se obecně soudí, že k nám byl přenesen právě pod vlivem již zmíněných německy mluvících zemí.

  V devatenáctém století u nás tento zvyk začal pomalu upadat a v mnoha částech země vymizel úplně. Byl zakazován jako pověrčivá praktika. Příliš se mu nevedlo ani během dvacátého století, kdy byl potlačován komunistickým režimem.

  V současné době se s ním téměř nesetkáme, přetrval pouze v několika menších vesnicích. Naproti tomu se jej snaží v poslední době oživit některá velká města, která ho pojímají jako zábavnou atrakci.

 2. Jak vyrobit základ na vlastní čarodějnici?

  Teorii už máme. Jak tedy na výrobu samotné ježibaby? Na její základ budete potřebovat několik věcí:

  • 1,5 m velký kus dřeva/větev?
  • 0,8 m velký kus dřeva/větev
  • tričko světlé barvy, kterému ustřihnete rukávy
  • tričko libovolné barvy, kterému ustřihnete rukávy
  • tričko s dlouhým rukávem
  • dlouhou sukni
  • motouz, nůžky, seno nebo slámu

  Budete potřebovat dvě dřevěné větve, klacky, proto se nejprve projděte do přírody. Přečíst si můžete náš článek Jak se správně chovat v lese. Dřevo výhradně najděte, v žádném případě ho nelámejte ze stromů. Nejen, že by vám čerstvé dřevo špatně hořelo, ale je to necitlivé vůči stromu nebo keři.

  Jeden klacek by měl mít kolem metru a půl a druhý přibližně osmdesát centimetrů. Pokud nebudou úplně hladké nebo budou mít výstupky v místě, kde se budou křížit, budou se vám lépe vázat dohromady.

  Přebytečné větévky trčící do boku odlámejte a jak už jsem napověděla, překřižte je přes sebe, aby získaly tvar panáka, vezměte si silný motouz a svažte je k sobě. Motouz pevně utáhněte, aby se vám nerozjely od sebe.

  Nyní si vezměte staré světlé tričko a ustřihněte ho v místě pod rukávy. Navlečte ho na vrchní část kříže a nad místem, kde se větve kříží, ho přivažte dokola motouzem. Vycpěte senem nebo slámou a v horní části opět stáhněte a svažte. Namísto trička může posloužit také například povlak na polštář.

  Nyní čarodějnici oblékněte tričko s dlouhým rukávem, případně košili, svažte ji stejným způsobem ve spodní části a vycpěte včetně rukávů. U krku zavažte podle potřeby. Záleží, jak moc čarodějnici vycpete a jak se vám bude více líbit.

  Nyní si vezměte zbývající tričko a opět ho ustřihněte v místě pod rukávy. Oblečte ho čarodějnici pod košili nebo pod tričko. V horní části ho opět stáhněte motouzem a vycpěte. Následně ho zavažte i ve spodní části. Vycpané tričko bude sloužit jako hýždě, přes které nyní oblečte sukni.

  Chcete-li čarodějnici malou, coby dekoraci domů, vše prostě jen zmenšíte.

 3. Jak čarodějnici dozdobit?

  Teď už zbývá čarodějnici jen dozdobit.

  Můžete jí obléci kabát, nasadit rukavice nebo třeba klobouk. Vše dobře přichyťte, aby to na ní drželo. Můžete jí také nalepit nos nebo domalovat oči a ústa. Nezapomeňte na husté ježibabí obočí a bradavici, ať je jako z pohádky.

  Vyrobte jí třeba i paruku. Jistě doma najdete starou vlnu nebo chemlon. Vezměte si kus kartonu o velikosti třicet centimetrů a vlnu na něj namotejte. V jednom místě ji svažte a v protilehlém místě ji rozstřihněte.

  Takovéto svazky udělejte alespoň tři a přišijte je čarodějnici na hlavu. Vlasy můžete zakrýt už zmíněným kloboukem nebo třeba zimní čepicí, pokud si chcete vytvořit moderní čarodějnici.

  Teď už jen stačí ježibabu opřít do hranice a zapálit ji.

  Pokud nemáte prostor pro pálení velké ježibaby, můžete stejným způsobem vytvořit menší model. A pokud vás tvorba ježibaby bavila a rádi byste si vytvořili další, tentokrát kreslenou, podívejte se na návod Jak nakreslit čarodějnici.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás