Jak řezat polystyren

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak řezat polystyren

  Jak řezat polystyren

  Jak asi sami víte, postup pro řezání polystyrenu či jiného materiálu běžnými způsoby (za použití nože či pilky) je poměrně jednoduchou činností. Nejdříve si vše změříte, následně si označíte řez a již jen dle značení řežete a řežete, dokud není polystyren rozřezán na dvě části. Zní to jednoduše, že ano?

 2. Čím řezat polystyren

  Pro řezání polystyrenu můžete zvolit jednu z několika možností. Každá z nich má svá pro a proti, je tedy třeba zvážit, která bude nejvíce vyhovovat právě vám.

  Nůž či odlamovací nůž

  Nyní budeme hovořit o variantě, která proběhne hlavou jako první téměř každému, koho čeká řezání polystyrenu. Touto možností je použití nože či odlamovacího nože.

  Díky tomuto nástroji polystyren samozřejmě uřežete, je třeba však počítat s tím, že při řezání se nevyhnete nepořádku. Zároveň s odlamovacím nožem neuřežete tlustější kusy polystyrenu.

  Použití odlamovacího nože však zůstává jednoduchou variantou, tohoto pomocníka má navíc doma téměř každý.

  Pilka

  K řezání polystyrenu je možné využít také pilku, ačkoli i zde je třeba opět počítat s nepořádkem v podobě malých kuliček.

  Zároveň je třeba zmínit, že vhodné jsou spíše pilky s menšími zuby – v opačném případě bývají okraje řezu roztřepené.

  Pilka však, stejně jako nůž, patří k nářadí, které je dostupné v podstatě pro každého. Není tedy na místě tuto možnost zavrhovat, zvláště v případě, že vás čeká řezání malého množství materiálu.

  Speciální řezačky na polystyren

  Nyní se dostáváme k variantě, která je pravděpodobně nejúčinnější, a tou jsou speciální řezačky. Ty na základě tavení či použití odporového drátu polystyren jednoduše rozřežou, zároveň po řezu zůstává minimum odpadu.

  Je však třeba zmínit, že použití těchto přístrojů je složitější, než jednoduché řezání nožem či pilkou.

  Dalším negativem je také pořizovací cena. Doporučujeme dobře zvážit, zda do řezačky investovat. Nákup se vyplatí především v případě, že vás čeká řezání většího množství polystyrenu, či víte, že řezačku budete používat opakovaně.

 3. Na co si dát pozor při řezání polystyrenu

  Jak řezat polystyrenAť si vyberete pro řezání polystyrenu kterýkoli nástroj, mějte na paměti, že je důležité myslet na svou bezpečnost. Při neopatrnosti může totiž velmi lehce dojít ke zranění.

  Před samotným řezáním si také vše nejdříve dobře změřte. Jak se říká – dvakrát měř, jednou řež.

  Neméně důležitý je i výběr místa, kde bude řezání probíhat. Především pak v případě, že budete polystyren řezat nožem či pilkou. Asi není třeba zmiňovat, že odpad v podobě drobných kuliček se poměrně špatně uklízí například z koberce.

  Každý dům či byt potřebuje občas nějaké opravy. S částí z nich si jistě poradíte i sami. Stačí vědět, jak na to. Můžete tak snadno ušetřit finance za opraváře. Podívejte se například jak vyměnit kliku, či jak vyměnit cylindrickou vložku.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dílna


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás