Jak vyměnit zářivku

Petr Verner
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyměnit zářivku

    Jak vyměnit zářivku

    Zářivka je nízkotlaká výbojka, kde výboj mezi elektrodami vytváří UV záření a toto se pak na vnitřní stěně zářivky, potažené vrstvou luminoforu, mění na viditelné světlo. Zářivky mají stejně jako žárovky celou řadu patic.

    Před koupí nové zářivky je tedy nutné zjistit jakou patici má zrovna ta naše. Nejrozšířenější patice trubicových zářivek jsou dvě – G13 patice pro klasické typy zářivek T8 a G5 patice pro novější, štíhlejší zářivky T5. Číslo označuje rozteč kontaktů zářivky v mm, můžeme si jej změřit po vyjmutí staré trubice ze svítidla.

    Patice G5 nebo G13 jsou obvykle v provedení lineárním, méně často v Y nebo V. V obou případech zářivku vyjmeme z patice pootočením. U lineárního provedení pootočením o čtvrt otáčky na libovolnou stranu až lze zářivku vysunout drážkou ven z patice. V patici je výřez pro vysunutí obvykle na spodní straně.

    U provedení Y pootočíme rovněž o čtvrt otáčky, zářivka se však již v průběhu otáčení vysouvá ven. Současně tedy otáčíme a vysouváme až jsou oba kontakty zářivky mimo patici. Pokud je vysouvání obtížné, zatlačíme zářivku mírně na jednu stranu v ose trubice, mělo by to ulehčit vysunutí kontaktů. Není nutné připomínat, že vyjímání trubice provádíme při vypnutém proudu.

    Po vyjmutí zářivky je nutné si poznamenat jak rozteč kontaktů (G5, G13), tak délku trubice a počet watů. Počet watů (příkon) je uveden na zářivce, délku musíme změřit. Zářivku také můžeme vzít do prodejny, usnadní nám to výběr náhradní. Další důležitý údaj je tzv. chromatičnost, neboli údaj o barvě světla.

    Udává se ve stupních Kelvina a na zářivce je obvykle označen trojčíslím: 630, 854 a podobně, kde první číslo udává index barevného podání, poslední dvě čísla udávají teplotu v Kelvinech – 30 je 3000 st.K.

    Zjednodušeně řečeno jde o barvu světla, kterou bude produkovat absolutně černý zdroj světla při dané teplotě.

    Teplota světla se obvykle pohybuje mezi 3000 a 6500 st. Kelvina, kde 3000 je teplá bílá a 6500 studená bílá až s namodralým nádechem. První se používají v domácnosti, jejich světlo je bližší klasickým žárovkám. Druhé se instalují v kancelářích a obchodech, kde podporují psychický i fyzický výkon.

    Starou zářivku můžeme vyměnit za zářivku s chromatičností podle své preference, jsou kompatibilní. Je však dobře se před koupí blíže seznámit s možnostmi barevného podání současných zářivek a vybrat takovou, jejíž světlo nám bude vyhovovat.

    Vývoj i zde pokročil a na trhu jsou zářivky širokopásmové, třípásmové i s plným spektrem. To už však přesahuje možnosti tohoto návodu.

  2. Jak vyměnit kuchyňskou zářivku

    V kuchyni bývají zářivky nejčastěji v tělesech pod kuchyňskou linkou. V tomto použití jsou tělesa konstruována jako kompaktní a najdeme zde vedle patic G5 i celou řadu speciálních provedení, která se označují jako jednopaticová – zářivka má patici pouze na jedné straně. Nejčastější jsou patice S14D nebo S14s, 2G7, 2G11 a G23. Opět platí, že typ patice je třeba zjistit, patice nejsou navzájem kompatibilní.

    U zářivkového tělesa pod kuchyňskou linkou musíme nejprve sejmout kryt zářivky. V nejjednodušším (a nejčastějším) případě můžeme pouze vytáhnout do strany krytky tělesa na obou koncích a kryt zářivky vyjmout.

    Pokud má těleso složitější konstrukci, je nutno se řídit jeho návodem. U dvoupaticových pak zářivku vyjímáme postupem v bodě 1., u jednopaticových ještě snadněji vysuneme zářivku tahem z patice.

  3. Jak vyměnit zářivku v akváriu

    Osvětlení akvária je nejčastěji s krytím proti vodě IP67, a to buď s krytím patic (vodotěsné patice), nebo celého svítidla. Ve druhém případě postupujeme podle návodu výrobce, v prvním případě je postup stejný jako u klasických zářivek T5 nebo T8.

    Složitější je jakou zvolit náhradní zářivku. Specializovaní výrobci nabízejí drahé zářivky a vyzdvihují jejich vlastnosti pro akvárium. Výrazně levnější však je koupit speciální třípásmovou zářivku, která má výborné světelné podání a větší svítivost i trvanlivost.

    Tyto zářivky mají index barevného podání 80%, na zářivce označený 8xx, kde xx je teplota světla (viz výše). Výběr teploty světla je na vás, rybičkám i rostlinám v akváriu vyhovuje jakákoli barva mezi 3000 a 6500 st. K.
    Podívejte se také na Skrblíkův návod: Jak opravit akvárium

  4. Jak vyměnit startér zářivky

    Pokud zářivka v tělese bliká, případně se nerozsvítí, může být příčinou vadný startér. Startér je malý plastový váleček se dvěma kontakty, které se zatlačí do patice a pootočí se o čtvrt otáčky.

    Náhradní startér je třeba vybrat podle výkonu zářivky. Některé novější typy zářivkových svítidel jsou vybaveny elektronickým předřadníkem, startér tedy nemají.

  5. Výměna zářivky za LED

    Fluorescenční zářivky mají vedle úspory energie i řadu nevýhod. Nejsou ekologické – při výrobě se používá rtuť a toxické luminofory, při výměně nebo likvidaci je tedy třeba s nimi zacházet jako s nebezpečným odpadem.

    Zářivky také blikají 100x za sekundu, tedy 100 Hz, což způsobuje únavu (elektronické předřadníky zvyšují frekvenci na kHz, kterou už lidské oko nezaregistruje).

    V novějších svítidlech jsou tedy zářivky nahrazovány LED zdroji (viz. též LED žárovky: Jak vybrat, cena, úspora, patice), které mohou být konstruovány ve tvaru trubice T5, T8 a dalších. Lze však jednoduše vyměnit zářivku za LED trubici?

    Možná to někoho překvapí, ale při výměně zářivky za LED trubici se stejnými rozměry i paticí je nutné svítidlo upravit. Jednodušší je úprava u těles se startérem a tlumivkou. Zde startér nahradíme za LED startér, který výrobce dodává s LED trubicí.

    Tlumivka však bude dále snižovat účinnost svítidla. Její odpojení, případně náhrada zářivky za LED ve svítidlech s elektronickým předřadníkem vyžaduje zásah elektrikáře a pro domácí kutily ji nedoporučujeme.

    Víte, že si můžete pořídit i relaxační světlo?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma domácnost


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás