Jak postupovat při ztrátě SPZ

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak postupovat při ztrátě SPZ

  Jak postupovat při krádeži SPZ

  Pokud jste si jistí, že vám byly poznávací značky odcizeny, neprodleně ohlaste krádež na policii. SPZ se dá zneužít mnoha způsoby, které by vás mohly stát nejen hodně peněz.

  Pokuty, ujetí od čerpací stanice bez placení, způsobení dopravní nehody apod. Tyto situace by majitel mohl zneužít. Veškerá zodpovědnost půjde právě za vámi.

  Dobrou zprávou je, že z vaší registrační značky nelze zjistit žádné osobní údaje. Více o se dozvíte v článku: Jak zjistit majitele vozidla?

  Dále postupujte dle návodu v následujícím boxíku.

 2. Jak postupovat při ztrátě SPZ

  Ztrátu SPZ nahlaste na policii, stejně jako u krádeže. Budete potřebovat jejich prohlášení. Vaše kroky povedou na obecní úřad s rozšířenou působností, nebo magistrát. Rovnou zamiřte na odbor registru vozidel.

  Nejprve nahlaste, že jste ztratili registrační značku, nebo že vám byla odcizena a předložte policejní prohlášení. Jestliže jste ztratili jen jeden kus značky, druhý doneste na úřad společně s prohlášením.

  Na úřad si sebou vezměte váš občanský průkaz a oba technické průkazy. Malý a velký. Pokud se jedná o firemní vůz, předložte také živnostenský list a výpis z obchodního rejstříku.

 3. Kolik stojí náhradní SPZ

  Za nové registrační značky na osobní automobil zaplatíte kolem pětistovky. Jestliže se jedná o jeden kus (motorka, nebo přívěs), bude vás nová SPZ stát asi 300 Kč.

  Stejná cena je také za výměnu značek na vlastní žádost. Např. z důvodu nahlášení automobilu v jiném kraji. Ještě můžete mít i vlastní speciální SPZ se znaky dle vlastního přání. Ta je samozřejmě výrazně dražší.

 4. Je možné jezdit bez SPZ?

  Podle zákona je zakázáno jezdit bez jasného označení o registraci vozidla. Za jízdu bez značek vám může policejní hlídka udělit pokutu až 10 tisíc korun a dokonce můžete přijít o řidičské oprávnění na 1 rok.

  Pokud ztratíte SPZ během cesty a víte o tom, máte povinnost auto okamžitě odstavit. Takto přísný zákon se snaží zamezit zneužívání jízdy bez SPZ k trestné činnosti – např. rychlá jízda, tankování bez placení a způsobení dopravní nehody.

  Pokud jste si vědomi ztráty SPZ, vaše cesta by měla zamířit na nejbližší obecní úřad, nebo magistrát. Nové poznávací značky se vydávají na počkání. Pokud ale nevozíte s sebou všechny potřebné dokumenty, bohužel budete muset automobil opravdu odstavit.

  Samozřejmě můžete jízdu risknout. Pokud jedete na vozovce bez značek a chytí vás policejní hlídka, braňte se tím, že značka byla ztracena během jízdy bez povšimnutí. Jako důkaz pomůže svěděk – spolujezdec, nebo fotografie automobilu se značkami pořízena před jízdou.


MF
Marie Frndrychová 24.04.2020 – 10:08

Dobrý den Byla jsem nahlásit ztrátu SPZ na policii v Holešově nic se mnou nesepsali a poslali mě na dopravní registr. Tam je zavřeno kvůli coronaviru bude až v pondělí otevřeno. Volala jsem na policii a opět se mnou nechtěli nic sepisovat. Poznamenali si jenom jméno , ztracenou SPZ a telefon. Ostatní ať vyřídim v pondělí na registru vozidel. Co mám ještě udělat když mě takto dobyli nebo to stačí? Děkuji

Odpovědět

m
miroslav 02.08.2020 – 17:41

Mám stejnou zkušenost jako paní Marie,také až po druhé urgenci z mé strany se mnou na policii sepsali zápis o ztrátě,do ruky mi také žádné prohlášení nedali a odeslali mne v pracovní den na úřad a když prý mám druhou značku tak mohu jezdit dál beze strachu z případného postihu. Tak nevím když by mne zastavila "dopravka" jak by to bylo řešeno.

Odpovědět

D
Desatero 22.12.2020 – 12:42

Ahoj byly mi ukradeny SPZ jak se mam branit aby mi nebylo vozidlo odtazeno, nedostal jsem nic co by se dalo pouzit, presne kvuli karantene se na urad nedostanu. Strop je ze jeste zaplatim za to ze me nekdo okradl zijem ve spatne dobe :(

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás