Jak umýt žaluzie

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak umýt žaluzie

  Jak umýt žaluzie

  Nejdříve je nutné z nich odstranit prach, a to nejlépe vysavačem. Použijte nástavec na čalounění, s ním to půjde nejsnadněji. Pak přijde na řadu mokré čištění.

  To nejlepší, co pro čistotu žaluzií můžete udělat, je vzít parní čistič se speciální násadkou na žaluzie. A postupovat podle návodu. Postup je rychlý, výsledek v podstatě dokonalý.

  Pokud nechcete investovat do čističe, můžete zvolit také účinnou, ale velmi pracnou a zdlouhavou metodu, kdy vezmete hadr namočený ve vodě a čisticím prostředku nebo octě. A pěkně jednu po druhé setřete všechny žaluzie z obou stran. Strávíte nad tím ale mládí.

  Když chcete postup urychlit, sklopte lamely a střete celou plochu žaluzií z obou stran. Ale pozor, kousky žaluzií zůstanou neotřené, což může být ve výsledku i dost vidět.

  Ještě lepší, a přitom rychlý, je postup se speciálními rukavicemi nebo kartáči, se kterými setřete několik lamel najednou. Cena takových výrobků není nijak závratná. A lze je použít na sucho jen pro setření prachu, ale i na mokro ke klasickému mytí.

  Použít můžete i staré pletené či bavlněné rukavice nebo ponožky. Uchopíte lamelu palcem a ukazovákem a setřete. Je to rychlejší než použití mokrého hadru, protože v rukou takto máte lepší cit a mnohem rychleji s nimi můžete pohybovat.

  Nejdražším způsobem mytí žaluzií je samozřejmě zaplatit si profesionální úklidovou firmu.

 2. Jak umýt venkovní žaluzie

  Mytí venkovních žaluzií je vhodné dvakrát ročně: po létě a po zimě. Postup je takový, že nejdříve sklopíte žaluzie do svislé polohy. Pak je opláchnete vodou, nejlépe z hadice. Posléze omyjete žaluzie mýdlovou nebo jarovou, případně octovou vodou, můžete k tomu použít i parní čistič. Anebo wapku.

  Nakonec nečistoty, pokud je potřeba, spláchnete, opět vodou z hadice. Nikdy nepoužívejte chemická rozpouštědla, ředidla, rozpouštědla, čistící písky, pasty nebo silné alkalické čisticí prostředky.

  Z vnitřní strany očistěte žaluzie parním čističek nebo jen houbou či mokrým hadrem.

 3. Jak opravit žaluzie

  V žaluziích se většinou „pokazí“ ovládací řetízky či nylonové provázky, které je drží po kupě. Snadným postupem lze žaluzie demontovat a vše přetržené vyměnit.

  Jak demontovat žaluzie?

  Jak na samotnou demontáž žaluzie? Ze zasklívací lišty nejprve vytáhněte napínací kolíky vodícího silonu (to, po čem žaluzie jezdí nahoru a dolů). Pak odstraňte boční krytky horního profilu. Pak je nutné vzít lamely rukou a rukou je vysunout nahoru. Pevně držet, aby se nerozjely. Pomoci si můžete i svázáním lamel provázkem k sobě.

  Vruty, které drží žaluzii k okennímu rámu, je teď nutné odšroubovat. Pak si jen žaluzii položíte tak, aby se při opravě lamely nerozjely. Pokud máte staženo provázkem, není co řešit.

  Jak vyměnit silonové vedení žaluzie?

  Nejdříve je nutné si řádně prohlédnout, jak je vedena původní struna. Ta je zajištěna zaklopením plastového kolíčku. Takže poškozenou strunu je nutné odjistit a vytáhnout. Novou strunu začněte provlékat koncovkou dolního profilu, postupně přes každou lamelu a až do plastové základny. Prostě podle původního provlečení. Pak je nutné na spodek struny navléct napínací kolíček.

  Potom žaluzii vraťte zpět na okno. Do původního otvoru v zasklívací liště zastrčte konce struny a zajistěte napínacím kolíčkem. Kolíček přidržte v otvoru. A na opačné straně, tedy v  horním profilu, strunu napněte zatáhnutím za přečnívající konec silonu. Zajistěte plastovým kolíčkem. Poté silon zkraťte tak na deset centimetrů a vsuňte dovnitř do profilu. Pak nasaďte boční krytky a je to.

  Jak vyměnit přetržený ovládací řetízek?

  Z horního profilu po demontáži žaluzií pouze vytáhněte základovou desku. Z desky vyndejte ozubené kolečko a vyvlečte prasklý řetízek. Kolečko potom vraťte zpátky a do převodovky navlečte nový řetízek. Spojka řetízku má být na vnější straně, takže ho takto i spojte. Pak už jen namontujte žaluzii zpět tak, jak jste ji sundávali.

 4. Jak opravit řetízek žaluzie

  Podrobný postup opravy řetízku žaluzie, včetně demontáže žaluzie, jsme popsali v předchozím boxíku. Tak do něj nahlédněte.

 5. Jak sundat žaluzie

  Sundání neboli demontáž žaluzií není nijak složitá věc. Podrobný postup jsme uvedli v boxíku č. 3, tak se do něj podívejte.

 6. Jak změřit žaluzie

  Žaluzie, pokud si je chcete nechat vyrobit, se měří jinak na nových platových oknech a jinak na starších dřevěných oknech. Hlavni rozdíl je totiž v umístění gumového těsnění. Zatímco u starých dřevěných (panelákových) oken je guma jakoby součástí vnitřního rámu a žaluzie budou umístěny mezi těmito gumami, je u nových plastových oken těsnící guma až v rohu mezi rámem a sklem. Žaluzie tudíž nebudou až mezi těsnícími gumami, ale budou přesahovat i přes ně, až k rámu.

  U žaluzií nás zajímají tři rozměry: šířka, výška a hloubka prostoru, ve kterém žaluzie budou. Zároveň je nutné si u každého okna napsat, zda ovládání žaluzií tu bude levé nebo pravé. Mejčastěji se ovládání volí na stranu, kde má okno panty.

  Jak změřit žaluzie do nových plastových oken

  Do nových plastových oken se rozměr žaluzií správně bere u skla mezi lištami. Nikoliv jen mezi gumovým těsněním. To by pak byly žaluzie příliš krátké a mezi nimi a rámy by byla příliš velká mezera, špatně by tedy plnily svou funkci. U nových plastových oken tedy měříme od rámu k rámu. A to jak na šířku, tak na výšku.

  K výšce se doporučuje přidat ještě 15 mm, aby žaluzie dobře dosedla na dolní zasklívací lištu a aby při naklopení nevznikala mezera. Šířku žaluzií měříme jak v horní polovině okna, také v té spodní – zda je okno všude stejně široké.

  Pak nás zajímá ještě hloubka prostoru od zasklívací lišty ke sklu, tedy jak široké lamely budeme potřebovat. Hloubku zasklívací lišty chce firma vědět hlavně proto, aby zjistila, zda horní profil žaluzie bude mít dostatečný prostor pro usazení.

  Jak změřit žaluzie do starších dřevěných (panelákových) oken

  V tomto případě měříme výšku i šířku žaluzií od gumy ke gumě, tedy od těsnění k těsnění. Je totiž součástí hrany rámu, kolem které budou žaluzie jezdit. Ostatní měření je stejné jako v předchozím případě, tedy u plastových oken.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma domácnost


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás