Jak vyměnit mince za bankovky

Denisa Jahodová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyměnit mince za bankovky | © Shutterstock

  Jak vyměnit mince za bankovky?

  Mince za bankovky vyměníte v jakékoli bance, která operuje s hotovostí. Neuspějete tedy například na pobočce Equa bank nebo Air bank.

  Vyměnit můžete veškeré aktuálně platné mince, tedy v hodnotě 1, 2, 5, 10 a 50 korun. Než se ale vydáte mince do banky měnit, doporučujeme Vám je nejprve roztřídit a přepočítat.

 2. Je výměna mincí za bankovky zdarma?

  V jakékoli bance Vám totiž mince za bankovky vymění bez poplatku pouze do 100 kusů stejné nominální hodnoty (což je dáno zákonem). Pokud máte ke směně více kusů a (nebo) různých nominálních hodnot, připravte se na poplatek, který je spojen s časem pracovníka banky, vynaloženým k jejich třídění a přepočítávání.

  Jelikož tyto poplatky zákon nijak neupravuje, liší se u každé banky v závislosti na její cenové politice. Obecně se ale jedná o částky v řádu 1 % – 3 % z celkové sumy, popřípadě jednorázový poplatek za službu (např. až 100 Kč).

  Máte-li tedy větší množství mincí různých nominálních hodnot, roztřiďte je a vyměňujte si je postupně – tedy každou nominální hodnotu zvlášť. Zároveň si ohlídejte, aby počet naráz směňovaných mincí nepřekročil 100 kusů – vyhnete se tak všem zbytečným poplatkům.

 3. Kde mohu vyměnit mince za bankovky zdarma

  Bezplatnou alternativou ke směně v bance nebo automatu – mincomatu, o kterém bude řeč níže, je takzvaný mincomat (jedná se o jinou službu – jde pouze o shodu názvu).

  Tato služba dle stejnojmenné webové stránky funguje tak, že své naspořené mince vyměníte za bankovky u nejbližšího obchodního subjektu, tedy například restaurace, obchodu, nebo čerpací stanice, který naopak projevuje zájem o drobné mince. Vzájemně si tak tedy vypomůžete.

 4. Co je to mincomat a kde ho najdu

  Mincomat je ale také automat, do kterého můžete nasypat mince a on je za vás přepočítá, roztřídí a vygeneruje vám stvrzenku s vhozenou částkou. Peníze si pak můžete vložit na vlastní účet, nebo v podobě bankovek v bance fyzicky vybrat.

  Služba není zcela zdarma, ale přesto vyjde levněji než v bance, kde je poplatek za třídění většího množství mincí různých nominálních hodnot znatelně vyšší. Svými mincomaty na území České republiky disponuje Česká spořitelna a ČSOB, naleznete je například v Praze, Zlíně a Hradci Králové.

  Mincomat si za své služby účtuje poplatek 1 % z hodnoty mincí nad 100 kusů od každého nominálu. Využít jej můžete i v případě, že u České spořitelny nemáte účet – v takovém případě však bude poplatek již 3%. Mince do 100 kusů stejné nominální hodnoty vyměňuje samozřejmě zdarma, stejně jako pobočka (jakékoli) hotovostní banky.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyměnit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás