Jak vyměnit pásek u hodinek

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyměnit pásek u hodinek

  Jak vyměnit pásek u hodinek

  Výměna řemínku u hodinek je poměrně jednoduchý úkon, je však třeba vědět, jak na to. Pokud ovšem budete mít potřebné vybavení a budete znát postup, celý proces vám nezabere více než 10 minut.

  Mějte také na paměti, že postup, jenž si níže představíme, u hodinek s pevným uchycením řemínku bohužel nevyužijete. Podobné to může být u typů hodinek, k nimž je řemínek uchycen pomocí složitějšího mechanismu.

  Nyní si pojďme krátce představit, jakým způsobem je řemínek k hodinkám přichycen.

  Uprostřed každého řemínku najdeme tyčinku – konkrétně se nachází v jeho záhybu. Tyto tyčinky se nazývají stěžejky. Pomocí těchto stěžejek je poté možné uchytit řemínky k ciferníku – na obou stranách ciferníku totiž najdeme výstupky, do kterých se stěžejky zasouvají.

 2. Co je třeba k výměně pásku

  Pojďme se nyní podívat na to, co k výměně řemínku budeme potřebovat.

  Asi není třeba zmiňovat, že si musíte nejdříve obstarat náhradní řemínek, za který ten původní vyměníte. Snadno jej koupíte i na internetu. Dejte si však pozor na to, abyste vybrali správnou velikost.

  Dále budeme potřebovat tzv. vystěžejkovač, pomocí nějž řemínek od ciferníku oddělíme. Tuto malou, ale účinnou pomůcku můžete opět jednoduše zakoupit v rámci některého z internetových obchodů.

  Doporučujeme zakoupit si i dvě nové stěžejky pro případ, že byste během výměny zjistili, že jsou poškozené.

 3. Postup pro výměnu pásku

  Nejdříve si připravíme vše, co budeme k výměně potřebovat. Doporučujeme také dát pod hodinky měkkou podložku, aby nedošlo k poškrábání ciferníku.

  Nejdříve pomocí vystěžejkovače oddělíme pásek od ciferníku. Vystěžejkovač je třeba opatrně vložit mezi pásek a výstupek a stlačit stěžejku směrem k pásku. Tím se spojení uvolní a je možné pásek od hodinek oddělit.

  Nyní, když je řemínek oddělen, je třeba z něj vyjmout stěžejku a zkontrolovat, zda není poškozená.

  Pokud je vše v pořádku, vložíme stěžejku do nového řemínku. Následně už jen uchytíme pásek k hodinkám. Jednu stranu stěžejky vložíme do otvoru ve výstupku a druhý konec poté přichytíme pomocí vystěžejkovače.

  Na závěr zkontrolujeme, zda je pásek na obou stranách dobře přichycen-jemně za něj zatáhneme a vše ověříme i lehkým pohybem pásku do stran. Pokud řemínek dobře drží, máte hotovo!

 4. Kde si lze nechat vyměnit pásek u hodinek

  Pokud si přece jen na výměnu pásku svépomocí netroufáte, nezoufejte a vyrazte do nejbližšího hodinářství. Zde vám za drobný příplatek řemínek vymění. V případě, že nemáte řemínek předem zakoupen, budete si moci navíc přímo v hodinářství řemínek vybrat.

 5. Jak zkrátit pásek u hodinek

  Může se vám také stát, že po zakoupení či obdržení hodinek zjistíte, že je pásek příliš dlouhý a bude třeba jej zkrátit.

  V případě, že k hodinkám náleží kožený pásek, možností příliš nemáte. Můžete na řemínku vytvořit nový otvor pro zapínání, případně vyměnit řemínek za kratší.

  Trochu jiná situace nastává v případě, že máte hodinky s kovovým páskem, který je tvořen z článků. V tomto případě je totiž možné články odebrat a tím obvod hodinek zkrátit.

  Byť není postup příliš složitý, doporučujeme raději navštívit hodináře, než krátit pásek svépomocí. Budete tak mít jistotu, že se při výměně hodinky neponičí, stejně tak se vyhnete případnému uvolnění některého článku a riziku ztráty hodinek.

  I v tomto případě se jedná o drobnou investici, která se však rozhodně vyplatí.

  Nákup šperků připomíná občas sázku do loterie. Šperk se obdarované osobě nemusí líbit, stejně tak může být řemínek u hodinek příliš dlouhý.

  Pokud místo nákupu hodinek uvažujete o zakoupení prstenu, je riziko, že vyberete špatnou velikost, pravděpodobně větší. A co hůře, u prstenu není možné obvod nijak upravit. Aby vás komplikace v podobě zakoupení prstenu špatné velikosti nepotkala, podívejte se na náš návod, jak zjistit velikost prstenu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hodinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás