Tipli 100 Kč zdarma

Pavelkovo skrblení 107: Co dělat s roztrženou bankovkou?

Pátek, 25. května 2018, Michal Pavelka

Noční můra skrblíka: přijde vám dopis od neznámého adresáta, vy ho nedočkavě roztrhnete … i se stovkou, kterou vám poslal známý, aby splatil dávný dluh.

V tomto případě se nejedná o žádný problém. Pokud máte obě části bankovky a ty k sobě evidentně pasují, jedná se o běžně poškozenou bankovku. Nemusíte se hrozit, že jste porušili nějaký zákon a takovou stokorunu je nutné spálit, aby vás nezavřeli za znehodnocování měny.

Roztrženou bankovku by od vás teoreticky měla přijmout jakákoliv právnická osoba. Odmítnout by mohli jen v případě, že bankovka není celá. Skutečnost je však jiná, běžně si od vás obchodníci nevezmou ani bankovku jen natrženou.

Zašel jsem tedy do banky, kterou jsem měl nejblíže při cestě z práce. Paní pokladní ani nemrkla, jen mě poprosila, abych příště obě části slepil izolepou a nesnažil se je spojit jen sponkou, a za přetrženou stovku mi dala stovku takřka novou.

Na můj dotaz mi potvrdila, že mají ze zákona tímto způsobem poškozené bankovky měnit. Problém by nastal například s bankovkou ohořelou. S tou bych musel do Národní banky. Tam nahradí i části bankovek, které jsou větší než padesát procent. Části bankovek, které nedosahují padesáti procent původní velikosti, nevymění ani Národní banka.

Škoda, měl jsem takový podnikatelský záměr…

Komentáře