Jak využít staré pneumatiky

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít staré pneumatiky

  Jak využít staré pneumatiky jako prolézačky

  Jestli máte děti, tohle je jasná volba.

  Na zahradě vykopejte jámu, do které se vejde třetina pneumatiky tak, aby její dvě třetiny zůstaly vyčnívat nad povrchem terénu. Rozmíchejte si beton a nalijte ho do části pneumatiky, která bude schovaná v zemi. Pneumatiku tak zatížíte a nebude hrozit, že se vyvrátí. Pneumatiku přehoďte folií pro případ, že by v noci pršelo a nechte beton vytuhnout.

  Až beton vytvrdne, pneumatiku přihrňte hlínou a pečlivě ji kolem ní urovnejte.

  Teď si rozmíchejte barvy vhodné pro venkovní nátěry a pneumatiku natřete barevně tak, aby se dětem líbila. Namalovat na ni můžete jen pruhy nebo třeba zvířátka.

  Takovýchto pneumatik můžete na zahradě udělat celou řadu, aby jimi děti mohli prolézat.

 2. Jak využít staré pneumatiky jako pískoviště

  Srovnejte povrch, kde bude pískoviště umístěno. Pneumatiku na něj položte a ujistěte se, že po jejím obvodu nejsou v zemině nikde prohlubně, které by vytvářely místo, kudy by mohl utíkat písek. Zeminu můžete kolem pneumatiky přímo i nahrnout.

  Vezměte si barvy vhodné pro venkovní nátěry a pneumatiku pomalujte veselými motivy. Vyberte motivy, které se budou vašim dětem líbit. Můžete na ni namalovat zvířátka, rozkvetlé květiny nebo ji celou pomalovat jako by to byl jeden velký hrad z písku.

  Počkejte, až barva zaschne.

  Do pneumatiky nasypte písek.

  S dalšími tvůrčími nápady pro děti vám poradí naše články Jak vyrobit teepeeJak vyrobit raketu.

 3. Jak využít staré pneumatiky jako květináče

  Podobné využití naleznou pneumatiky i jako květináče na zahradě.

  Stejně jako u pískoviště, i zde bude potřeba nejprve srovnat zem v místě, kde bude květináč stát a zvenku k němu přihrnout trochu hlíny. Chcete-li umístit pneumatiku na beton, tím lépe.

  Abyste si byli jisti, že se hlína nevyplaví, jakmile zaprší, než ji do pneumatiky nasypete, vyložte ji zevnitř kusem kulatého igelitu. Igelit by měl sahat kousek pod vnější horní okraj pneumatiky. Přichyťte ho pomocí sponkovačky nebo silného lepidla na gumu.

  Na závěr udělejte do igelitu na dně několik otvorů, aby mohla voda odtékat.

  Pneumatiku můžete namalovat stejně jako tu na pískoviště, Zvolit můžete veselé motivy nebo jen jednu barvu, aby květináč vypadal decentněji. Jestli chcete vytvořit vysoký květináč, dejte dvě pneumatiky na sebe a obě je vyložte igelitem.

  Připravený květináč vysypte hlínou a zasázejte do něj květiny.

 4. Jak využít staré pneumatiky jako zídku

  Zídku z pneumatik vytvoříte stejným způsobem jako květináč s tím rozdílem, že dáte více pneumatik do řádku.

  Přes první řádek pneumatik můžete dát druhý. Buď dejte dvě tři pneumatiky na sebe a vyložte je igelitem stejně jako v předchozím bodě, nebo igelit vynechejte a dejte pneumatiky přes sebe do dvou nebo do tří vrstev, jako když stavíte cihlovou zeď. I v druhém případě vysypte každou pneumatiku hlínou. Do horních pneumatik zasázejte větší rostliny a do těch spodních dejte menší popínavé rostliny, které nepotřebují tolik prostoru. Hodit se budou i netřesky.

  Po boku pneumatik můžete barvou namalovat strikturu cihel nebo ji namalovat jednou barvou, aby působila celistvě a zapadla do okolní zahrady.

 5. Jak využít staré pneumatiky jako houpačku

  Snad nejoblíbenějším využitím všech romantiků je využít starou pneumatiku jako houpačku. Máte-li doma šikovného kutila, s připevněním houpačky vám rád pomůže. Máte-li na zahradě ten ideální strom, není na co čekat.

  Houpačku můžete namalovat stejně jako květináče nebo pískoviště. Udělejte ji krásně barevnou. Namalujte na ni rozkvetlou louku, letící motýly nebo třeba květiny.

  Pneumatiku namalujte ještě před tím, než ji pověsíte. Bude se vám tak lépe pracovat. Nezapomeňte ji namalovat z obou stran. Protože obě půjdou vidět.

 6. Jak využít staré pneumatiky jako stolek

  Dalším krásným využitím je vyrobit z pneumatiky stolek pro letní posezení s kamarády, nebo jako dekoraci do vaší zahrady.

  Změřte si průměr pneumatiky a z dřevěné desky vyřízněte kruh. Dřevěnou desku nejprve namalujte, Krásně se bude vyjímat například jemná mandala nebo africké motivy zvířat. Inspirovat se můžete také vlastní zahradou. N dřevo lze použít i ubrouskovou techniku, která vám práci velice usnadní. Hotovou desku přelakujte vhodným lakem.

  Samotnou pneumatiku natřete vhodnou barvou. K výrazně barevné desce se bude hodit jednobarevná pneumatika, zatím co k jednobarevné desce můžete připojit i strakatou pneumatiku.

  Další možností je desku na pneumatiku nejprve přilepit a až po té namalovat stolek v celku. Jednotlivé motivy tak budou moci volně přecházet a stolek bude působit celistvě.

  Až máte hotovo, natřete horní část pneumatiky, která se bude dotýkat dřeva, vhodným lepidlem na dřevo a gumu. Desku přilepte.

 7. Jak využít staré pneumatiky jako taburet

  Dalším krásným doplňkem do vašeho bytu nebo na terasu se může stát taburet vyrobený ze staré pneumatiky.

  Na taburet prvně uřízněte desku stejným způsobem jako v předchozím bodě na stolek. Desku opět namalujte a nalakujte ji.

  Desku přilepte na horní část pneumatiky. Než ji přilepíte, v místě, kde se bude deska pneumatiky dotýkat, p´vyžízněte drobnou prohlubeň. Vezměte si silný sisalový provázek a na jeho konci udělejte uzel. Tento uzel zahákněte za prohlubeň tak, aby byl vně pneumatiky. Konec v prohlubni přilepte.

  Přes pneumatiku přilepte desku stejným způsobem jako u stolku.

  Vezměte si tavnou pistoli a špagát postupně lepte po obvodu, dokud se nedostanete ke spodní hraně pneumatiky. V pneumatice vyřízněte malý otvor v místě, kde chcete, aby špagát končil. Konec špagátu jím protáhněte, vytvořte uzel a oblepte ho z vnitřní strany lepidlem.

  Jestli jste použili jiné lepidlo než tavnou pistoli, nechte vše pořádně zaschnout.

 8. Jak využít staré pneumatiky jako protiskluzové podložky

  Na závěr se podívejme, jak využít staré pneumatiky jako protiskluzové podložky.

  Pneumatiky podílně rozřízněte tak, abyste z každé vytvořili dlouhý pruh se vzorkem. Pruh by měl být rovný, takže je potřeba řezat v místě, kde už není zaoblená část.

  Změřte šířku a délku schodu a podle toho upravte velikost pruhu.

  Pneumatikové pruhy přilepte na schody pomocí vhodného lepidla, přes noc zatěžkejte a nechte pořádně uschnout.

  Další možností je vyříznout z pneumatiky jen drobné nášlapy, třeba ve tvaru lidských nebo zvířecích stop a nalepit na schody je. Podobné nášlapy se vám budou hodit také v chodbě, kde je kluzká podlaha nebo v koupelně.

  Jak vidíte, využití pneumatik je široké a to jsme zdaleka neuvedla všechny možnosti. Věřím, že sami přijdete s rozličnými nápady a už se vám doma nebudou povalovat staré nevyužité hromady pneumatik.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás