Jak uvařit adzuki

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak uvařit adzuki

  Adzuki fazole

  Adzuki jsou fazolky, které jsou veliké asi půl centimetru, mají tmavě červenou až hnědou barvu. Výhodou těchto fazolek je, že nenadýmají tolik, jako ostatní fazole.

  Jestliže se nadýmání přesto obáváme, můžeme k fazolím přidat při vaření mořskou řasu. Pokud je před vařením namočíme do vody, zkrátíme nejen dobu varu, ale adzuki pro nás budou i lépe stravitelné.

  Jsou velice přínosným zdrojem bílkovin a mají lehce oříškovou chuť.

 2. Fazole adzuki – příprava

  Tak jako ostatní luštěniny, je vhodné i adzuki před vařením namočit.

  Minimální doba namáčení je 8 hodin (nejlépe ale přes noc 10–12 hodin). Vodu, ve které jsou fazolky namáčeny, slijeme, adzuki zalijeme novou vodou a poté je dáme vařit.

 3. Jak uvařit adzuki

  Fazole namočené přes noc scedíme, je možné je propláchnout, zalijeme novou vodou a adzuki dáme vařit.

  Při vaření je dobré sbírat pěnu z hrnce. Kumulují se v ní totiž nečistoty, které se mohly do fazolí dostat při jejich zpracování. I přes namáčení bude doba varu minimálně 45 – 60 minut. Vaříme je doměkka.

  Po uvaření se adzuki mohou zdát rozvařené, ale lehce kašovitá konzistence je naprosto v pořádku. Adzuki rozhodně solíme až po jejich uvaření – pokud bychom totiž sůl přidali dříve, fazolky by ztvrdly.

  Fazole jde samozřejmě uvařit i v tlakovém hrnci, kdy je třeba počítat (po namočení) s pouze asi 15 – 20 minutami varu.

 4. Adzuki – recepty

  Adzuki mají v kuchyni široké využití. Lze je připravit pouze jako přílohu, přidat je do salátu nebo přímo jako hlavní chod. Skrblík Vám poradí pár receptů s využitím adzuki fazolí.

  Fazole adzuki – polévka

  Při vaření adzuki fazolí k nim přidáme nakrájenou mrkev a cibuli (mrkev i cibule potřebují kratší dobu varu). Po uvaření část zeleniny s fazolkami můžeme tyčovým mixérem rozmixovat, polévka tak získá jinou konzistenci. Na závěr dochutíme.

  Fazole adzuki – guláš

  Předem si namočíme a uvaříme asi čtvrt kila adzuki fazolí. Dále budeme potřebovat 3 – 4 cibule, česnek, pálivou i sladkou mletou papriku, zeleninu dle chuti, pepř, sůl, kmín a kousek tuku (sádlo nebo olej). V hrnci rozpálíme vybraný tuk, na něm osmahneme cibuli a česnek (ten použijeme podle chuti).

  Poté zaprášíme lžící sladké papriky a půl lžičkou pálivé papriky, špetkou kmínu a přidáme uvařené adzuki. Osolíme, opepříme a zalijeme vodou či vývarem. V případě vývaru použijeme ideálně zeleninový. Vše v hrnci podusíme pod pokličkou zhruba 20 – 25 minut. Můžeme přidat také téměř jakoukoliv zeleninu, záleží na naší chuti a fantazii. Chybu neuděláme, pokud zvolíme např. rajčata či mrkev nebo celer (vše na menší kousky). Dusíme společně se základem a fazolkami.

  Vhodnou přílohou ke guláši z adzuki fazolí je chléb.

  Adzuki karbanátky

  Opět platí, že musíme adzuki nejdříve uvařit. Nastrouháme mrkev, nakrájíme cibulku a oboje společně orestujeme na tuku. Poté směs mrkve i cibule smícháme s vajíčkem, česnekem a adzuki fazolkami, rozmixujeme, osolíme, vytvoříme karbanátky a dáme je péct do vyhřáté trouby na 200 stupňů Celsia asi na 30 minut.

  Fazole adzuki – salát

  Adzuki výborně chutnají s čerstvou zeleninou, při jejím výběru se fantazii a chuti meze nekladou. Uvaříme si proto předem namočené fazole adzuki a následně je smícháme se zeleninou dle libosti.

 5. Fazole adzuki – zdraví

  Adzuki jsou velice kvalitním zdrojem bílkovin, sacharidů i vlákniny. Obsahují mnoho minerálních látek i stopových prvků, v neposlední řadě i vitamínů. Mají nízkou energetickou hodnotu a vzhledem k množství obsažených živin jsou velice doporučovány při shazování nadbytečných kilogramů. Pokud se rozhodneme si zpěstřit svůj jídelníček, fazole adzuki rozhodně budou zdraví prospěšnou volbou.

 6. Fazole adzuki – účinky

  Adzuki působí až blahodárně na ledviny, srdce i játra, a dokonce mají příznivý vliv i na hladinu cholesterolu v krvi. Fazolky nás dokáží velice dobře zasytit na delší dobu, protože nezpůsobují kolísání hladiny cukru v krvi.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak uvařit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás