Jak vyrobit nášivku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit nášivku

    Jak vyrobit lidovou háčkovanou nášivku

    Staré techniky se v poslední době vrací do módy, a protože jsme šikovný národ, háčkování nebo pletení je pro nás většinou hračka. A pokud háčkovat neumíte, poproste babičku nebo kamarádku, ať vám s tím pomůže.

    Háčkovaným límcům sice už odzvonilo, ale pár drobných prvků našitých na oblečení udělá stále svoje. Plně vám postačí několik drobných háčkovaných kytiček, které můžete vyrobit v nejrůznějších barvách a ozdobit jimi třeba bílou košili nebo je použít na kabelku.

    Právě tady se dají využít vaše háčkovací začátky. Ať už jste uháčkovali jakékoli drobnosti, na riflovém batůžku se budou krásně vyjímat. A čím křivější, tím lépe, budete mít svůj vlastní originál!

    Krásně se budou vyjímat i háčkovaní motýlci nebo kolečka z různobarevných řad. Prvky přišívejte nití drobnými stehy a nit dobře zapošijte.

  2. Jak vyrobit nášivku | Freepik.com

    Jak vyrobit lidovou vyšívanou nášivku

    I tady se vyplatí sáhnout po osvědčených technikách našich babiček. Pokud nejste ve vyšívání příliš zdatní, můžete sáhnout po nejlehčím křížkovém stehu.

    Vyšijte si drobné křížkové obrázky, které vystřihnete s půlcentimetrovým nebo větším okrajem. U menších obrázků vyšívejte na drobnější kanavu menšími stehy, aby se vám výsledný obrázek snadněji zahýbal. Okraj zahněte, obšijte a až pak nášivku přišijte na oblečení.

    Krásně budou vypadat nejrůznější krajinky, které můžete našít na kapsičky oblečení nebo zvířátka, která se budou hodit na oblečení pro děti. Dobře budou vypadat také nejrůznější bordury.

    Další jednoduchý steh je ten základní, kdy vyšíváte malými stehy přímou linku. Pomocí něho můžete vyšít nejrůznější jednoduché „kresbičky“, jako třeba ty na obrázcích níže.

  3. Jak vyrobit korálkovou nášivku

    Pro korálkovou nášivku si připravte nejrůznější ploché korálky, ideálně větší skleněné a spoustu menších. Těm plastovým se vyhněte – po častém praní by za chvíli nevypadaly hezky.

    Vynechejte také korálky s ostrou hranou kolem dírky, které by mohly nit přeříznout. Obecně pokud sáhnete po kvalitnějších českých nebo japonských korálcích, nemůžete se splést. Většině čínských korálků se vyhněte i z toho důvodu, že na nich často špatně drží barva a byly by brzy oprýskané.

    Vynechejte ovšem i korálky s barevnými průtahy, které se při používání časem ztrácí, barva v dírce se opravdu časem ztratí a zůstaly by vám jen průhledné nezajímavé korálky.

    Korálky můžete doplnit nejrůznějšími flitry a dalšími drobnostmi. Když jsem s korálkování začínala, objevit novou barvu korálků znamenalo hotový poklad. Vietnamci prodávali na stáncích kilové mixy skleněného rokajl, který bylo potřeba nejprve přebrat. Dnes můžete ve větších městech narazit i na několik korálkáren a vybrat si jakékoli tvary, barvy a velikosti korálků, co si jen budete přát.

    Na kousek papíru si nakreslete jednoduchý motiv zvířátka nebo třeba květiny. Motiv vyskládejte korálky, ať máte představu, jak budou zhruba rozmístěné.

    Motiv si na kousek pevnější látky předkreslete krejčovskou křídou. Korálky přišívejte nití jednu po druhé. Nikdy jich nepřišívejte více naráz, aby se na niti neprověsily.

    Za výšivku byste mohli někde zavadit a roztrhnout ji. Můžete vyšívat také přímo na oblečení, ale to jen pokud je ze silnější látky. Na tenké halence by korálky dělaly nedobrotu. Výšivka by byla těžká a látka by se zbytečně prověšovala.

    Hotovou výšivku vystřihněte a její okraj buď zahněte a až po té ji přišijte nebo ji přistehujte a obšijte hustým entlem kousek od samotných korálků. Po té kraje kolem stehu obstřihněte.

    Použít můžete také nit určenou přímo na navlékání korálků, například S-lon nebo Nymo, ale pamatujte, že je potřeba nit pečlivě zapošít. Je sice mnohem odolnější než běžné nitě, ale také hladší a uzlíky na ní nedrží tak dobře. (Při výrobě šitých korálkových šperků se často používají nejrůznější kovové komponenty, v nichž s uzlíky ukryjí a třeba i zakápnou lepidlem.)

    Pokud vás práce s korálky bavila, podívat se můžete také na náš návod Jak vyrobit indiánskou čelenku.

  4. Jak vyrobit nášivku | Freepik.com

    Jak vyrobit plstěnou nášivku

    Ještě před třiceti by zněla odpověď, že to nejde. Dříve se plsť skutečně pouze lisovala a při namočení se jednoduše rozpadla. Dnes už je k dostání naštěstí kvalitní plsť, kterou lze v ruce opatrně vyprat. Koupit ji můžete v desítkách barev, v metráži i nastříhanou, tenkou i silnější.

    Na zvířátka, která vidíte na obrázku, vám postačí menší odstřižky. Nejprve si vystřihněte celý tvar zvířátka z jedné barvy. Další detaily jako jsou nohy nebo tykadla vystřihněte z dalších. Pokud si nejste příliš jisti, zvířátka zjednodušte, ať nemusíte řešit příliš detailů.

    Pro spojení dohromady můžete použít vhodné lepidlo na textil, které se nevypere. Ale pozor, lepidlo musí být po zaschnutí dostatečně měkké, abyste ho propíchli jehlou. Nášivku bude potřeba přišít v ruce, abyste nezlomili jehlu u šicího stroje.

    V druhém případě můžete zvířátko přistehovat rovnou na oblečení a prošít ho entlem na šicím stroji. Drobnější části plsti mohou mít tendenci se rozpadat. Zatím co v první variantě jsme to vyřešili pomocí lepidla, zde musíme celé zvířátko opravdu pečlivě prošít, aby všechny jeho části dobře držely a neplandal nám někde nepřišité tlapky nebo ocásky.

    Další variantou je vystřihnout si z plsti nebo jiné látky obdélník, na který přilepíte všechny části zvířátka. Celou nášivku pak přišijte na šicím stroji.

    Zvířátky můžete ozdobit dětské zástěrky nebo třeba kapsičky u bund. Krásně se budou vyjímat také na pytlíku na svačinu nebo na obalu na cvičky do školy.

  5. Jak vyrobit nášivku | Freepik.com

    Jak vyrobit malovanou nášivku

    Pro tuhle variantu budete potřebovat barvy na textil.

    Ustřihněte si kousek látky, třeba kousek rifloviny ze starých riflí a obrázek na ni namalujte. Použít můžete kytičky na obrázku nebo třeba zvířátka z předchozího bodu. Další tipy na využití odstřižků látek najdete v článku Jak využít zbytky látek.

    Barvami malujte stejně, jako byste malovali na papír. Obecně vám budou barvy lépe držet na přírodních silnějších látkách. U tenkých syntetik by barvy nemusely dobře držet a látka by se během práce zbytečně krčila.

    Ideálně je už zmíněná riflovina nebo kousek plátna. Také se nezapomeňte podívat na balení – některé barvy je potřeba zažehlit před prvním vypráním nebo je prát jen na určitou teplotu.

    Jakmile máte motiv hotový, přiložte látku s obrázkem na oblečení a dobře ji přistehujte. Kolem obrázku nechte alespoň centimetr prostoru a obšijte ho velice hustým entlem. Látku obstřihněte hned kolem stehu nebo nechte jejímu okraji roztřepený vzhled.

    A teď s chutí do práce!


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás