Jak upéct fimo

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak upéct fimo | © loulrc / Flickr.com

    Co je fimo hmota

    Fimo je polymerová modelovací hmota, kterou lze vytvrdit pečením v troubě. Během něj fimo nezmění barvu ani tvar. Dají se z něj tedy vytvářet různé výrobky. Na trhu se dá navíc sehnat celá škála barev, k dostání je také hmota třpytivá, průsvitná či fosforeskující.

  2. Na co lze použít fimo hmotu

    Jak již bylo zmíněno, fimo skvěle poslouží pro tvorbu různých výrobků. Tuto hmotu je možné použít samostatně, nebo z ní také vytvořit obal na různé předměty. Je zde však jedna podmínka – předmět musí vydržet pečení v troubě.

    Díky tomu je možné vyrábět z fima šperky, doplňky do domácnosti, ale také pomocí něj například zdobit příbory či hrnky. Do této hmoty lze také obtiskávat různé tvary. Upečené produkty je navíc možné dozdobit speciálními laky. Inu, fantazii se zkrátka meze nekladou.

  3. Co si připravit pro pečení fimo hmoty

    Není třeba mít z pečení fima obavy. Kromě toho, že je celý postup velmi jednoduchý, nebudeme potřebovat ani žádné speciální pomůcky. Stačit nám bude pouze trouba, plech a pečicí papír.

  4. Jak dlouho péct fimo

    Nyní se již pojďme zaměřit na to hlavní, a tím je pečení. Není totiž na místě jej podcenit – pokud by se tak stalo, mohli bychom o naše výrobky snadno přijít.

    Zároveň však není třeba se pečení obávat. Na každém obalu fima je totiž uveden postup, jak s hmotou pracovat – stačí se jím tedy pouze řídit.

    Fimo je zpravidla třeba péct zhruba 30 minut. Vždy si však potřebnou dobu ověříme na obalu produktu.

  5. Jak upéct fimo

    Čím tedy začneme? Nejdříve si rozehřejeme troubu. Fimo pečeme na 100-160°C. Než bude v troubě dostatečná teplota, vložíme fimo výrobky na pečicí papír (pokud jsme tak již neučinili při samotné výrobě).

    Jakmile je trouba dostatečně rozehřátá a vše máme připraveno, vložíme plech s fimem do trouby. Nyní už stačí jen čekat. Hmotu je třeba průběžně kontrolovat, aby  se fimo nespálilo. Asi není třeba zmiňovat, že vůně spáleného fima opravdu není ničím příjemným.

    Mohlo by se zdát, že po vytažení z trouby máme hotovo, ovšem opak je pravdou. Hmota je sice v této fázi již zatvrdlá, stále je však ještě možné ji lehce tvarovat. Jedná se například o ideální dobu pro vyvrtání dírky pro zavěšení. Využijte tedy tuto chvíli pro závěrečné úpravy, po vychladnutí už fimo příliš neupravíte.

    Patříte mezi milovníky ruční výroby? Pak pro vás máme hned několik dalších návodů, které by vás mohly zaujmout!

    Velmi snadno si můžete vyrobit například svíčku. Postup není složitý a vlastnoručně vyrobená svíčka může představovat například skvělý dárek!

    Až budete během deštivého odpoledne přemýšlet, jak zabavit děti, zkuste si s nimi vyrobit vlastní razítka. Pro tento účel vám může skvěle posloužit obyčejná brambora či mazací guma.

    Skvělým tipem, který můžete opět realizovat i s dětmi, je výroba mýdla. Pro přípravu můžete navíc použít různé vonné esence či bylinky. Vyrábět lze také různé tvary.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak upéct


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás