Jak se zbavit rýmy

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se zbavit rýmy

  Jak se zbavit rýmy

  Říká se, že neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dní. Možná je na tom něco pravdy. Rozhodně je ale dobré podpořit v boji s rýmou náš imunitní systém.

  Jak se zbavit rýmyV první řadě bychom měli začít přijímat více tekutin, zdržovat se v teple a odpočívat. Vhodné jsou čaje s citrónem, oslazené medem. Doporučuje se vypít i 3 litry denně. Ruku v ruce s pitným režimem jde i stravování. Při rýmě (a jiném nachlazení) bychom měli do jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny. Zeleninu vybíráme takovou, která má vyšší obsah vitamínu C. Naopak bychom měli vyřadit mléčné výrobky.

  V lékárně si můžeme koupit klasické kapky do nosu. Ty mají horší vedlejší účinek – může na nich totiž vzniknout závislost při delším užívání (uvádí se užívání delší než 1 týden). Lepší je proto zvolit hypertonickou mořskou či minerální vodu pro použití při rýmě. Má stejné účinky – uvolní ucpaný nos, naředí hleny, zvlhčí nosní sliznici. Mořská voda je vhodná i pro malé děti.

  Než půjdeme večer spát, intenzivně a krátce vyvětráme v ložnici. Chladnější vzduch bude působit přímo blahodárně. Také si můžeme, po dobu trvání rýmy, přidat pod hlavu jeden polštář navíc.

  Důležitá je i hygiena – zvláště mytí rukou. Předejdeme šíření infekce např. na ostatní členy rodiny. Po častém smrkání můžeme mít bolavý nos (odřenou kůži v oblasti nosu). Je proto vhodné nos mazat krémem.

 2. Jak se zbavit rýmy u batolete

  V podstatě stejně jako u dospělého. U dětí více než u dospělých platí, že je vhodné používat nosní kapky z mořské či minerální vody, tzv. hypertonické roztoky. Nejenže jsou účinné, ale nosní sliznice nezískává na kapky žádný návyk (i když se také při rýmě u batolat nedoporučuje mořskou vodu užívat déle než dva týdny – jiná kategorie jsou nosní kapky na denní hygienu, což jsou roztoky izotonické). Důležitou součástí léčby rýmy u batolat je důsledné dodržování pitného režimu a samozřejmostí je zvýšený přísun ovoce a zeleniny.

  Jak se zbavit rýmyVětšina mladších batolat stále ještě neumí smrkat. Je proto vhodné po zvlhčení nosní sliznice hlen odsát dětskou nosní odsávačkou. Problém může batolatům při rýmě způsobovat spánek. Jak jim pomoci? Snadno. Podložíme postýlku pod hlavovou částí, aby i ve spaní byla hlavička výše než nohy. Pokud má postýlka kolečka, lze vypodložit pouze matraci. Vzduch v dětském pokoji se snažíme zvlčovat. Mokrou plenku je možné dát na topení nebo na vhodné místo v okolí dětské postýlky. Dále k postýlce do misky s trochou vody přidáme překrojenou cibuli. Cibule uvolňuje látky, díky kterým se bude dítěti lépe dýchat. Misku s cibulí položíme co nejblíže hlavičce batolete, např. na noční stoleček či poličku. Před spaním v místnosti také krátce vyvětráme.


L
Ladislav 09.05.2019 – 13:17

Nejlepší způsob, jak se zbavit rýmu nebo začínající chřipky je, když budete užívat denně preventivně 5 kapek přípravku Dračí krev (k dostání i v lékárnách). Je to pryskyřice ze stromu a dělá divy. Je to lepší než nějaké očkování proti chřipce, kdy do těla dostanete dávku hliníku a dalších "sajrajtů". Při pravidelném užívání min. 5-ti kapek Dračí krve denně, přežijete podzim, zimu a jaro bez rýma, nachlazení a chřipky. Samozřejmě je nutná i přiměřená strava a oblékání.

Odpovědět

C
Cotijepotom 25.12.2021 – 15:21

@Ladislav: pokud vazite 50kg tak pět kapek protože 1 kapka je na 10kg vaší hmotnosti 👌🏻

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma zdraví


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás