Jak zjistit krevní skupinu

Lucie Telievová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak zjistit krevní skupinu

    Jak zjistit krevní skupinu

    Možností existuje hned několik. Stačí se zastavit na některém z míst, jako je třeba laboratoř transfuzních stanic, kterých je spousta. Stačí do vyhledávače zadat odběr krve. Rozdíl je ale v tom, kdo a při jaké příležitosti chce informaci znát.

    Dárci krve či příjemci transfuze, těhotné ženy a novorozenci mají toto hrazeno ze zdravotního pojištění. Ostatní zájemci si test hradí sami. Jedná se o poplatek v řádu stokorun – počítejte s částkou dvě stě až sedm set korun. Komu se příliš nechce mezi lidi, má ještě možnost sehnat na trhu dostupný test pro domácí použití. V takovém případě vás zjištění krevní skupiny přijde zhruba na 400 Kč.

  2. Jak zjistit krevní skupinu u lékaře

    První a nejjednodušší je pravděpodobně zeptat se někde, kde už by tuto informaci mohli mít zanesenou ve vaší složce z nějakého předchozího vyšetření. Tím správným místem. Kde začít, je praktický lékař, který by měl mít informace o veškerých vašich diagnózách a lékařských zákrocích.

    Pokud jste takový test doposud nepodstoupili, a lékař záznam s touto informací nemá, můžete ho požádat o určující zkoušky. Úkon je to zpravidla jednoduchý a provést by ho měl každý praktický lékař. Nemáte-li praktického lékaře, registrujte se u nějakého, případně navštivte již zmíněné laboratoře transfuzních stanicích, anebo některé ze zdravotních středisk. Další možností je zjištění geneticky dědičných dispozic včetně krevní skupiny na genetické klinice.

    Případně je vhodné se objednat na hematolohii, kde vám zjistí nejen krevní skupinu, ale i jiné krevní poruchy, jako je například trombofilie.

  3. Jak zjistit krevní skupinu pomocí domácího testu

    Dalším jednoduchým řešením, kdy ani nemusíte spoléhat na další osobu, je objednat si domácí test na zjištění krevní skupiny. Jak to funguje? Test obsahuje jehlu, která slouží k píchnutí se do prstu a testovací kartičky. Na ty patří kapka krve, do každého políčka jedna.

    Postup na zjištění krevní skupiny domácím testem

    • Pomocí sterilní lancety získejte vzorek vaší krve.
    • Umístěte ho do čtyř koleček na testovací kartě, rozetřete čistým párátkem a smíchejte s kapkou vody.
    • Po několika minutách budete moci určit podle legendy vaši krevní skupinu. První tři kruhová políčka obsahují Anti-A, Anti-B a Anti-D, čtvrtý kroužek obsahuje kontrolní činidlo. Tyto protilátky reagují s červenými krvinkami a shlukují se do takzvaných aglutinátů, který je viditelný pouhým okem.
    • A bude reagovat s Anti-A
    • B zareaguje s Anti-B
    • AB se „srazí“ jak v Anti-A, tak v Anti-B
    • 0 nebude reagovat nikde
    • Rh+ bude agulutinovat s Anti-D

    Test si můžete objednat třeba tady, nebo se zeptat v jakékoliv lékárně. Doma si můžete i změřit krevní tlak.

  4. Jak zjistit krevní skupinu jako dárce krve

    Toto je snadný způsob, jak zjistit svou krevní skupinu, a ještě být prospěšný – jeden odběr totiž může zachránit život až třem lidem. Jako první si vyhledejte nějaké místo pro odběr. Možností je i účast na některé z odběrových akcí, které pořádají firmy, církve, školy, nebo třeba neziskové organizace.

    Krev může darovat kdokoliv ve věku mezi 18 a 65, s tělesnou hmotností nad 50 kilo. Musí být zcela zdráv. Pokud je vám více než 21, můžete darovat krev i 2x za rok. Přičemž u mužů se minimální časový rozestup mezi odběry uvádí 3 měsíce, u žen každé 4 měsíce. V případě, že jdete darovat krev, máte nárok na daňové zvýhodnění.

    Jak se zjišťuje krevní skupina

    • Den před odběrem (ale i po něm) je nejdůležitější hodně pít, doplňujte proto tekutiny, ideálně neslazenými nápoji. Večer před odběrem vynechejte tučná jídla, jako jsou smažené pokrmy, smetana, máslo, atd. Vyhněte se zcela alkoholu. Ideálně se den předem trochu šetřete, fyzicky náročná aktivita totiž může zkreslit některé hodnoty v krvi.
    • Nezapomeňte si vzít občanský průkaz a kartičku pojišťovny. Po příchodu na transfuzní oddělení nejprve zamiřte do kartotéky. Před každým odběrem je totiž potřeba vyplnit dotazník a podepsat informovaný souhlas. Dále pak třeba mimo jiné potvrzujete, že nejste riziková osoba s infekčním onemocněním.
    • Sestřička vyšetří krevní obraz, který zjistí vpichem do prstu, změří teplotu, pulz a tlak.
    • Poté, co jsou hotové výsledky krevního obrazu, zamíříte k lékaři, který ho zhodnotí a dárce buď schválí, nebo zamítne.
    • Je-li vše v pořádku, následuje samotný odběr plné krve, který trvá sedm až deset minut. Odebráno bývá 450 ml.
    • Na úplný závěr obdržíte malé občerstvení.

    V průběhu nebo po odběru se zeptejte na vaši krevní skupinu.

  5. Jak zjistit krevní skupinu výpočtem

    Krevní skupinu lze také vypočítat online na některé webové stránce, například zde. K takovému výpočtu je ale nezbytně nutné znát krevní skupinu svých rodičů.

    Možné kombinace a výsledky krevních skupin

    • A rodič x A rodič = A nebo 0 dítě
    • A rodič x B rodič = A, B, AB nebo 0 dítě
    • A rodič x AB rodič = A, B nebo AB dítě
    • B rodič x B rodič = B nebo 0 dítě
    • B rodič x AB rodič = A, B nebo AB dítě
    • AB rodič x AB rodič = A, B nebo AB dítě
    • 0 rodič x 0 rodič = 0 dítě
    • 0 rodič x A rodič = A nebo 0 dítě
    • 0 rodič x B rodič = B nebo 0 dítě
    • 0 rodič x AB rodič = A nebo B dítě
  6. Krevní skupiny a Rh faktor

    Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je krev červená? Ale zpět ke krevním skupinám.

    Obvykle se setkáváme s dělením zvaným AB0. Lidská krev se totiž děli podle přítomnosti antigenů A a B. Na světě je nejčastější krevní skupina 0, ale existují oblastí, kde tomu tak není. Například Česká republika, ale třeba  Švédsko a Norsko má dominantní krev typu A. Nejméně častý je pak typ AB. Některé zdroje uvádí rozložení krevních typů takto:

    • AB: 5 – 7 % populace
    • 0: 15 – 20 % populace
    • B: 30 – 35 % populace
    • A: 45 % populace

    Druhým významným dělením je podle Rhesus faktoru (tedy Rh faktoru). Rh faktor je určen kombinací zhruba 40 antigenů, nejvýznačnějších je ale pět, které jsou uložené na třech genech. Nejsilnější je antigen D, pokud je přítomen, označuje se jako Rh+, v opačném případě je to pak Rh-. Pokud by člověk přijal krevní skupiny s odlišným antigenem, jeho tělo by si vytvořilo protilátky a došlo by k takzvané hemolytické reakci. Toto se nejčastěji může projevit například u matky a novorozence, kteří mají rozdílné Rh faktory, pokud je matka nositelem Rh- a jedno dítě již porodila.

    V České republice je zhruba 90 % populace Rh+.


MP
Miroslav Pravda 19.04.2021 – 13:00

Dotaz----byl jsem na odběru krve a dostal jsem záznam o odběru a jsou tam výsledky ,ale nevím jak poznám, pod jakou zkratkou je moje krevní skupina ??

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás