Jak se počítá motohodina

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se počítá motohodina

    Co je motohodina

    Motohodina je definovaná jednotka práce motoru, resp. celého stroje (vysokozdvižný vozík, bagr, náklaďák, auto, motorka apod.). Definuje se jako součin počtu otáček motoru při práci a šedesáti minut (hodiny).

    Pro každý stroj si výrobce definuje motohodinu dle svého uvážení, dle ideálního počtu otáček motoru za minutu při průměrné zátěži krát 60 minut. Jednotný standard neexistuje, neboť ani motory různých zařízení nelze napasovat do jednoho standardu.

    Například při průměrném počtu otáček motoru během pracovního zatížení traktoru, který u motorů Zetor bývá okolo 1 600 otáček za minutu, je motohodina definovaná jako 1 600 (otáček za minutu) x 60 (minut). Motohodina je v tomto případě 96 000 otáček klikového hřídele.

    • Pokud při práci udělá tento klikový hřídel 960 000 otáček, je to bráno jako deset motohodin (a to i tehdy, když stroj pracoval třeba jen osm hodin, nebo pracoval 12 hodin, nejde o čas, ale odvedenou práci).

    Jiný výrobce ale může definovat průměrné (ideální) pracovní otáčky jinak, třeba jen 1 000 otáček za minutu. V tom případě bude motohodina tohoto stroje 1 000 x 60, tedy 60 000. Jestliže je servis nastaven po 1 000 motohodinách, je to po 60 000 000 otáčkách klikového hřídele. S časem to nijak nesouvisí.

  2. Jaká je zkratka pro motohodinu

    Zkratka pro motohodinu je stanovena jako:

    • MTH
    • mth
    • mh
  3. Jak se počítá motohodina

    Už jsme naznačili, že motohodina se počítá jako jedna hodina práce motoru při jmenovitých otáčkách, tedy:

    • definovaný ideální (průměrný) počet otáček za minutu x 60 minut

    Motohodina každého stroje je předem dána výrobcem a musí být i uvedena v dokumentaci, zejména když je součástí stroje i počítadlo motohodin.

    Jestliže chcete z celkového počtu otáček klikového hřídele za určitý čas zjistit počet motohodin, jen otáčky vydělíte výrobcem nastavenou hodnotou pro jednu motohodinu. Například již zmíněné motory do traktorů Zetor, kde je motohodina nastavena na 96 000 otáček klikového hřídele:

    pokud během doby, kterou zkoumáte, udělal klikový hřídel 480 000 otáček, pak při výpočtu

    • 480 000 / 96 000 získáte výsledek 5

    V tomto případě udělal motor práci v počtu pěti motohodin, je přitom jedno, zak jak dlouho tuto práci odvedl. Na motohodinách se často zakládá výpočet nájmů strojů, doby preventivního servisu nebo i spotřeby.

  4. Jak se vypočítá spotřeba na motohodinu

    Spotřeba na motohodinu se u aut nebo motorek počítá pomocí spotřeby na 100 km. V takovém případě je nutné znát průměrnou rychlost provozu, pak už je výpočet velmi snadný.

    • Spotřeba (litr paliva na motohodinu) = průměrná rychlost (km/h) x spotřeba paliva na 100 km (l) / 100.

    Konkrétně například při průměrné rychlosti jízdy autem ve výši 70 km a spotřebě motoru 8 l na 100 km bude spotřeba paliva ne jednu motohodinu následující:

    • 70 x 8/100 = 5,6 l/mth

    Jde o výpočet čistě orientační a ne u všech strojů je možné jej použít.

    Ale mohlo by vás ještě zajímat jak snížit spotřebu auta nebo pokutované čerpací stanice v roce 2020.


M
Matyáš 25.01.2021 – 16:10

Je to tedy tak, že za jednu hodinu v reálném čase můžou být třeba 3 motohodiny ?

Odpovědět

P
Pavel 25.07.2021 – 18:38

Já sem najel motohodin na motokolobezce je to motor čtyřtaktní a mám tam teď 68 to znamená kolik mám najeto motohodin celkově mám najet desetkrát motohodin abych zajel nový motor čtyřtaktní děkuji za vyřízení.

Odpovědět

J
Josef 19.09.2021 – 10:00

Motohodina je obdoba 1 hodiny po kterou bezel nepretrzite motor. Pokud motor zapnete nepretrzite na dobu 1/4 hodiny a udelate to 4krat, tak motor bezel jednu motohodinu. [přidat komentář]

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak spočítat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás