Jak rychle letí kulka

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak rychle letí kulka

  Co pohání kulku

  Kulka je poháněna, laicky řečeno, výbuchem. Odborníci tento proces označují jako explozivní hoření, kdy hořlavý prášek, který je po zmáčknutí spouště zapálen, se téměř okamžitě přemění na plyny. K zapálení dojde díky nárazu do kapsle náplně – vznikne jiskra, resp. rovnou plamen.

  Plyny se téměř okamžitě rozpínají všemi směry a vysokou rychlostí, čímž, protože jsou uzavřeny v hlavni, vzniká tlak na ve dvou směrech: jednak na kulku, která se začne pohybovat hlavní ven ze střelné zbraně, jednak na celou zbraň v opačném směru, pak vzniká tzv. zpětný ráz, který posune celou zbraň směrem vzad. Často potkáte výraz, že zbraň „kopne“.

  Čím vyšší je rychlost rozpínání plynů, tím vyšší rychlost nabere kulka během odletu z hlavně, plyny ji pohánějí dokonce ještě i po opuštění hlavně. Dostřel pak závisí jak na počáteční, tzv. úsťové rychlosti, ale i na rychlosti rotace kulky, na jejím tvaru, velikosti, hmotnosti, umístění těžiště a v neposlední řadě na povětrnostních podmínkách. Platí také, že čím vyšší je úsťová rychlost, tím menší vliv povětrnostní podmínky na dráhu letu mají.

  Samotný výstřel nastane téměř okamžitě po zmáčknutí spouště (0,001 – 0,06 s po zmáčknutí spouště). Rychlost kulky se měří v různých fázích letu, protože se plynule mění. Nejvyšší je těsně po opuštění ústí hlavně, a tak dostala označení rychlost úsťová. Označuje se symbolem v0, neboť jde o rychlost (v) na počátku výstřelu.

  Úsťová rychlost je jedním z nejdůležitějších parametrů, které se u střelných zbraní a samotného střeliva sledují. Výrobci střeliva přitom vyrábějí více variant střeliva stejné ráže, které mají různé úsťové rychlosti, aby umožnili pestřejší využití. Stejné náboje od různých výrobců málokdy mají stejnou úsťovou rychlost.

 2. Jak rychle letí kulka ze vzduchovky

  Rychlost, se kterou kulka opouští vzduchovku, se pohybuje mezi 170 a 380 m/s – podle typu vzduchovky. Jde o nejnižší úsťové rychlosti mezi střelnými zbraněmi, což také znamená nejnižší účinnost této pušky mezi ostatními palnými zbraněmi. I proto není pro vlastnictví vzduchovky potřeba mít zbrojní průkaz, je volně prodejná lidem nad 18 let věku.

 3. Jak rychle letí kulka z malorážky

  Rychlost, se kterou kulka opouští malorážku, se pohybuje okolo 350 m/s.

 4. Jak rychle letí kulka z pistole

  Rychlost, se kterou kulka opouští pistoli, se pohybuje okolo 250 – 550 m/s.

 5. Jak rychle letí kulka ze samopalu

  Rychlost, se kterou kulka opouští samopal, se pohybuje okolo 700 m/s.

 6. Jak rychle letí kulka z útočné pušky

  Rychlost, se kterou kulka opouští útočnou pušku, se pohybuje okolo 900 – 1 000 m/s.

 7. Jak rychle letí kulka z kulometu

  Rychlost, se kterou kulka opouští kulomet, se pohybuje okolo 800 m/s.

 8. Jak rychle letí kulka z tanku

  Rychlost, se kterou kulka opouští tankový kanón, dosahuje i nad 1 800 m/s.

  Možná vás zajímá i jak rychle běží gepard nebo jak rychle rostou vlasy.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak dlouho


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás