Jak rychle běží gepard

Zdeňka Táborská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak rychle běží gepard

  Pár slov o gepardovi

  Gepard je v porovnání s jinými kočkovitými šelmami (tygr, levhart, lev) drobnějšího vzezření. Má štíhlé tělo s menší hlavou, nemá schopnost úplného zatažení drápů. Jeho nažloutlý kožich zdobí černé skvrny, na ocase pruhy. Na hlavě má „černou masku“ (od očí po tlamu), díky které mu někteří vědci dali přídomek „plačící kočka“.

  Jsou to masožravci, ve volné přírodě loví antilopy a gazely. Za kořistí se vrhají několikametrovými skoky a snaží se ji uštvat. Při lovu využívají ocas jako kormidlo.

  Gepard se v klidovém režimu nadechne zhruba 60x/min, při lovu je to až 2,5 násobně více. Během lovu se tělo geparda přehřívá, proto sprint za kořistí trvá v řádu sekund. Pokud do této doby nejsou úspěšní, lov ukončí a následuje odpočinek. Právě během tohoto odpočinku je dospělý gepard nejzranitelnější.

  Samice bývá březí zhruba 3 měsíce, poté porodí 1 až 5 mláďat.

 2. Červená kniha ohrožených druhů

  Gepard je zapsán v červené knize ohrožených druhů. Před 50 – 100 lety se na Zemi pohybovalo zhruba 50 000 gepardů. Nyní (k začátku roku 2020) jich zůstalo pouhých 5 000 – 10 000 jedinců.

 3. Gepard jako domácí mazlíček

  V dnešní době, kdy lidé preferují psy, kočky a drobné hlodavce, je dost těžké představit si geparda jako domácího mazlíčka. Ale věřte, že kdysi tomu tak skutečně bylo. Byli to mazlíčci panovníků, ale také společníci při lovech.

 4. Kam za gepardem

  Chcete-li spatřit geparda v akci v jeho přirozeném prostředí, navštivte některou africkou rezervaci.

  Pokud dáváte přednost tuzemským výletům, doporučujeme udělat si rodinný výlet do některé ze zoologických zahrad, které chovají gepardy. Se začátkem roku 2020 přichází v úvahu ZOO v Praze, Olomouci, Plzni, ve Dvoře Králové a v Ústí nad Labem.

 5. Jak rychle běží gepard

  Gepard dokáže vyvinout rychlost téměř tak velkou jako je maximální povolená rychlost osobních vozidel mimo obec na české dálnici. Dokáže běžet rychlostí 100 – 110 km/h, některé zdroje uvádějí i 120 km/h.

  Je nejrychlejším pozemním tvorem, přesto není považován za krále zvířat.
  U predátorů, kteří představují pro geparda největší nebezpečí, byly naměřeny tyto maximální rychlosti – člověk 36 km/h, pes hyenovitý 65 km/h, lev 80 km/h.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma zvíře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás