Jak řezat sklo

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak řezat sklo

  Jak řezat sklo

  Na řezání skla budete potřebovat:

  • řezák skla
  • petrolej
  • hadr nebo deku
  • pravítko nebo příložník
  • karbonový brousek

  Připravte si skleněnou tabuli, kterou chcete řezat. Sklo si podložte něčím měkkým. Deka nebo hadr poslouží k řezání skla dobře.

  Pro řezání skla je dobré použít kvalitní řezák. Jedná se o ruční nářadí. Držíte ho jako tužku. Na konci má malé ocelové kolečko, které provádí řez.

  Sklo neřezejte na sucho. Předejdete otřepení. Stačí řezák namáčet v petroleji. Prodávají se i řezáky s nádržkou na petrolej v rukojeti.

  Na sklo položte pravítko nebo příložník a proveďte řez. Rovnoměrně tlačte na řezák, až uslyšíte skřípavý zvuk. Je dobré si to vyzkoušet nanečisto.

  Sklo opatrně zdvihněte a řez něčím podložte. Můžete použít i konec řezáku. Mírně zatlačte. Sklo by se mělo hladce zlomit.

  Hrany začistěte karbonovým brouskem.

 2. Jak řezat sklolaminát?

  Sklolaminát je velmi tvrdý a křehký materiál. Při řezání hrozí, že se deska odštípne. Kousky pak odlétávají velmi rychle a hrozí poranění. Dbejte tedy na použití bezpečnostních pomůcek (brýle apod).

  Na řezání sklolaminátu potřebujete ponornou pilu s vodící lištou a uzavíratelný kryt pily. Na sklolaminát vyznačte jednotlivé řezy. Upevněte lištu. Na pile nastavte nižší otáčky a proveďte řez. Při řezání sklolaminátu posunujte pilu pomalu po liště.

  Pro řez lze také použít přímočarou pilu s vhodným listem nebo kotoučovou vysokootáčkovou úhlovou brusku. Při použití těchto nástrojů desku pevně přichytněte z obou stran tak, aby nevibrovala.

  Řez provádíme jedním tahem. Při přerušovaném řezu se může deska naštípnout a to i po delším čase.

 3. Jak řezat drátěné sklo?

  Drátěné sklo je ploché sklo, které má ve svém středu drátěnou vložku.

  Řezání drátěného skla je podobné, jako řezání obyčejného skla.

  Sklo nařízneme z obou stran a zlomíme. Ve zlomu se objeví drátky. Ty poté přestřihneme kleštěmi. Hranu skla opět začistíme od přečnívajících drátků a zbrousíme karbunovým brouskem.

 4. Jak řezat tvrzené sklo?

  Tvrzené sklo nebo také kalené sklo. Je to sklo, které se zahřeje nad 600 °C a následně ochladí. Tímto procesem se zvyšuje napětí skla a získává tím větší odolnost.

  Tvrzené sklo je na řezání choulostivé. Při nesprávném řezání se sklo může rozpadnout na malé kousky. Odborníci používají laserové řezačky.

  V domácích podmínkách však toto sklo nenařežete.

  Sklo nejprve projde procesem žíhání. To znamená zahřátí skla ve vodní lázni na 482 °C. Poté tvrzené sklo chladne 8 hodin a následně se sklo řeže. Přenechejte tedy řezání tvrzeného skla odborníkům.

 5. Jak řezat bezpečnostní sklo?

  Bezpečnostní sklo je složeno ze dvou a více skleněných tabulí, které mají mezi sebou fólii.

  Skleněné tabule však mohou být opět z klasického skla nebo ze skla tvrzeného. Tvrzené sklo však v domácích podmínkách nelze řezat.

  Pokud je ale z klasického plochého skla, pak se řezat dá. Postup řezání je stejný, jako u drátěného skla. Jen místo drátků narazíme na fólii. Tu jednoduše přeřízneme žiletkou nebo odlamovacím nožem.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dílna


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás