Jak řezat plexisklo

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak řezat plexisklo

  Co je plexisklo?

  Plexisklo neboli polymethylmethakrylát (PMMA), je syntetická bezbarvá hmota. Bylo vyvinuto v roce 1928 v Německu. Stalo se velmi oblíbeným, protože má spoustu výhod. A v některých případech dokáže nahradit klasické sklo. Je pevné, lehké, má vysokou odolnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a UV záření a je průsvitné. Dá se velmi dobře tvarovat.

  Sortiment plexiskla je různý. Stačí si jen vybrat.

  Tloušťka

  Plexisklo se nabízí od tloušťky 1,5 do 200 mm. Pokud budete nějaké plexisklo nahrazovat, vyberte si tloušťku takovou, jaká byla původně. Pokud budete něco vyrábět, pak se řiďte pravidlem, do velikosti 40 x 40 cm vyberte 3 mm, pro větší 4 – 5 mm.

  Barva

  Plexisklo není jen průsvitné. Můžete vybírat z velké škály barev i průhlednosti. Dají se sehnat i desky, které jsou různě strukturované.

  Velikost

  Objednávejte vždy velikost větší. Plexisklo není drahé. Takže si objednejte rozměr klidně o 20 – 40 cm větší.

 2. Jak řezat plexisklo

  Každé plexisklo lze řezat. Nicméně se rádo štípe a na to si musíte dávat pozor.

  Nástrojů je mnoho. Nicméně nejvhodnějším nástrojem je přímočará pila. V hobby marketu zakupte plátky, které jsou určené na plasty. Označují se PMMA. Pokud takové označení nenajdete, řiďte se především postavením zubů. Zuby listu na plexisklo by měly být jemnější. Nemají tak tvarované zuby, takže plexisklo pilují a neřežou. Tím předejdete štěpení.

  Pokud však potřebujete řez naprosto přesný, použijte samostatný list pilky na železo (nebo plátek do přímočaré pily). List vezmete do ruky a lehce řežte. Výhodou je, že vidíte přesně, kde řežete a neprovádíte trhavé pohyby tak, aby se vytvořil zub nebo se kousek plexiskla zlomil.

  Postup je poté jednoduchý. Načrtnete si řez a řežte.

  Vrtání otvoru

  Pokud budete potřebovat vyvrtat otvor, zde musíte postupovat s co největší opatrností. U vrtání může dojít k zaseknutí vrtáku a následné rozbití plexiskla. Použijte vrtačku, která má malé otáčky a nemá dlouhý doběh. V případě zaseknutí vrták ihned zastavte.

 3. Jak vytvarovat plexisklo?

  Plexisklo je velmi lehce tvarovatelný materiál. Lze ho tvarovat ručně, pouhým ohnutím. Nicméně nedosáhnete přesných výsledků.

  Pokud potřebujete plexisklo vytvarovat precizně, musíte si vyrobit šablonu. Ideálním materiálem pro šablonu je plech. Ten vytvarujte tak, aby plexisklo následně okopírovalo jeho tvar.

  Jakmile máte šablonu hotovou, připravte si horkovzdušnou troubu. Používejte pečení horkým vzduchem. Horký vzduch dokáže vytvořit stálou teplotu v celé troubě.

  Do trouby vložte plech, na který položíte šablonu s kusem plexiskla. Plexisklo by mělo být větší. Přesah poté lehce odstraníte. A zapněte troubu na 100 °C a nechte nahřát.

  Jakmile trouba dosáhne 100 °C, nechte nahřívat ještě 5 minut. Po 5 minutách zvyšte teplotu o 10 °C a opět pečte 5 minut. Takto postupujte do teploty 150 °C. Plexisklo musíte sledovat. Při této teplotě by mělo začít plexisklo měknout. Pokud neměkne, vyčkejte, až se dostatečně prohřeje.

  Teplotu zvyšujte vždy o 10 °C a nechte působit 5 minut. Při dosáhnutí 180 °C je plexisklo pružné jako papír. Takovéto plexisklo pak můžete dotvarovat ručně, pomocí kuchyňských chňapek. Nicméně pozor, je křehké.

  Maximální teplota, kterou můžete dosáhnout je 220 °C. V tomto okamžiku se plexisklo na šablonu začne lepit. Takováto teplota je vhodná pro velmi komplikované šablony. Pokud ale plexisklo i přes tuto teplotu nevyplnilo šablonu, můžete ho vytáhnout a lehce přitisknout.

  Jakmile se plexisklo vytvaruje do požadovaného tvaru, vytáhněte ho z trouby a nechte vychladnout. Dejte si pozor, vše je horké. Plexisklo chladne velmi rychle. Hlídejte, zda se nezvedá ze šablony. Jakmile je plexisklo vlažné, můžete ho vyjmout ze šablony.

  Následně ho můžete upravit seříznutím přečnívajících částí, vrtáním a leštěním.

  Postup můžete opakovat, nicméně, čím vícekrát ho tvarujete, tím se vytvoří nová nerovnost.

 4. Jak leštit hrany plexiskla?

  Plexisklo máte nařezané a vytvarované. Zbývá vám tedy opracovat hrany plexiskla.

  Nejprve si hrany začistěte. Můžete použít brusné papíry nebo pilníky. Začínejte s větší hrubostí a pokračuje k jemnější. Pokud však budete brousit větší plochu nebo se vám prostě nechce ručně, použijte přímou brusku s brusným pásem (opět zvolte od větší hrubosti po nejmenší). Přímou brusku můžete použít např. Aku přímá bruska Parkside.

  Základem pro leštění hran je velmi jemné vybroušení. Použijte tedy brusný papír P500. Čím více povrch uhladíte, tím budete mít méně práce s leštěním.

  Dalším krokem je použití brusného papíru P1000 (a vyšší) s vodou. Doporučuji si s tím vyhrát a hranu opracovat co nejvíce rovnoměrně.

  Následně použijte leštící pasty. Jsou k dostání v různých hrubostech. Opět tedy postupujte od hrubé až po nejjemnější. Pastu leštěte pomocí filcu, nebo filcového nástavce na přímou brusku. U nejjemnější leštící pasty použijte co nejmenší otáčky.

  Nakonec hranu přeleštěte filcovým hadrem.


P
Peter 08.08.2022 – 08:10

pisete ze plexisklo nie je drahe. bohuzial. je. ak mate link kde zohnat lacne plexisklo, tak ten by ste sem mohli dat... dakujem.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma dílna


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás