Jak psa zbavit blech

Lucie Jeníčková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak psa zbavit blech

    Jak vypadá blecha

    Pokud se váš pejsek škrábe, drbe a hryže si kůži a mezi srstí má červené kousance nebo lysiny na kůži, je velmi pravděpodobné, že se bude jednat právě o bleší kousnutí nebo alergii na bleší kousnutí.

    Pejsci mívají nejčastěji rozškrábanou oblast v místě nad ocasem, ale velmi náchylná je i hlava a okolí páteře od kohoutku k ocasu. Blecha je velká několik milimetrů, placatá a viditelná pouhým okem.

    Má zrzavé zbarvení a velmi dobře skáče. Blecha klade vajíčka, ze kterých se zhruba za čtyři týdny narodí dospělý jedinec sající krev zvířete, v krajním případě však i krev člověka.

    V srsti po sobě zanechává trus, který vypadá jako černé kuličky. Bleší trus poznáte tak, že je položíte na vlhký papír a okolí trusu se zbarví do červena – trus totiž obsahuje nestrávenou krev, kterou se larvy živí. Blechy často napadají i další zvířata – kočky, ježky, králíky, veverky, nebo i slepice.

  2. Jak zbavit blech psa

    Podobně jako u vší platí, pokud nezlikvidujete všechna vajíčka, nepodaří se vám blechy úplně zničit. Ideálním prostředkem pro odstranění blech jsou antiparazitní šampóny.  Vybrat můžete z mnoha prodejných prostředků, ale pozor, aby nebyl zaměřený pouze na prevenci, tedy odpuzení blech.

    V popisu odpovídajícího prostředku by mělo být zmíněno, že je antiparazitikum určeno pro léčbu napadení blechami. Tím pádem zabije už dospělé blechy a zároveň je účinný také proti všem vývojovým stádiím blech, to znamená že zabije larvy i vajíčka.

    Šampony a pipety “spot on” působí jen na dospělé blechy, které sají krev, ale larvy a vajíčka psovi zůstávají a roznáší je dál všude. K odblešení zvířete i pelíšku a jeho okolí zpravidla stačí dvě až tři hodiny vašeho času.

  3. Jak zbavit blech okolí

    Bohužel blechy v kožíšku psa nejsou jediné, které v bytě či domě pravděpodobně máte. Při odblešení psa je nutné myslet i na okolí, ve kterém se pohybuje. Je nutné vyhubit všechna vývojová stádia blech.

    Vyperte všechny látkové materiály z psího okolí, které vyprat jde, zbývající plochy vysajte a poctivě utřete dezinfekčním přípravkem, který je pro psy bezpečným. Látkové povrchy, rohy a skuliny také vystříkejte čistícím přípravkem a zvíře vpusťte do místnosti, jakmile přípravek zaschne.

    Pokud máte psa venku, nikoliv v domácnosti, nezapomeňte mu vystříkat pelíšek. Můžete čerpat inspiraci na likvidaci blech i v našem druhém článku týkající této problematiky. Poradíme vám i jak na vyčištění koberce.

  4. Jak často odblešení provádět

    Jakmile najdete blechy a provedete první odblešení, doporučuje se zopakovat důkladný úklid zhruba po čtyřech týdnech znovu, aby došlo ke zničení případných zapomenutých vajíček.

  5. Lze využít pomoc odborníků

    Pokud nechcete s blechami válčit svépomocí, můžete si zavolat odborníka. Deratizátoři se věnují zpravidla boji s hlodavci ve sklepích, se štěnicemi v bytech – které je také často těžké najít, hubí myši, krysy i mravence rychle a s profesionálním náčiním účinně.

  6. Kdy je lepší přípravky nepoužívat

    Přípravky likvidující blechy raději vynechte při péči o:

    • nemocná zvířata,
    • mláďata od 2 měsíců,
    • drobná zvířata , jako jsou ježci a králíci, u kterých je lepší parazity vybírat ručně
    • a nezaměňujte produkty psí za kočičí a naopak.
  7. Co o blechách možná nevíte

    • Blecha naklade až 50 vajíček denně.
    • Blecha skáče až 150krát dál, než je délka jejího těla, tj. často až 30 cm.
    • Dospělé blechy vydrží bez potravy až 14 dní.
    • V USA se ročně platí více jak 4 miliardy za likvidaci blech a odblešení zvířat.
    • Samice blechy může během svého života naklást až 2000 vajec.
    • Téměř všechny druhy samic mají menší samečky než samice.
  8. Jaké existují druhy blech

    • Blecha psí – Nejznámější druh, živí se krví psí, ale třeba i kočičí a lidskou.
    • Blecha kočičí – Napadá nejvíce kočky, ale výjimkou není ani výskyt u ostatních savců, včetně člověka a psa.
    • Blecha slepičí – Živí se krví drůbeže, ale podobně jako u předešlých druhů není výjimkou ani napadení psů, koček a lidí.
    • Blecha obecná/lidská  – Živí se především lidskou krví. Dříve byla nejčastějším druhem blechy, ale postupem času se objevuje méně a méně.
  9. Jaká jsou vývojová stádia blechy

    Bezprostředně po páření musí samička začít sát krev, aby mohla klást vajíčka do psího pelechu a jeho okolí. Vajíčka blech jsou velká asi půl centimetru a mají bílé zbarvení. Samička je klade po šňůrkách v počtu až 500 ks.

    Podle okolní teploty se z vajíček během 4 až 16ti dnů začnou líhnout chlupaté larvičky pouze s hlavou a malými tykadly s kousacím ústrojím. Než se larva stane dospělým jedincem, prochází ještě třemi stádii vývoje. V posledním stádiu se larva zakuklí a po zhruba 10 dnech se z kokonu vylíhne dospělá blecha.

  10. Jdou psí blechy i na člověka

    Bohužel, psí blechy na člověka jdou. Blechám chutná jakákoli krev, nejen ta psí. To může být zřejmě i z výše uvedeného seznamu druhů blech. Lidskou krev občas sají i blechy ptačí, výjimečně i blechy menších hlodavců. Štípnutí blechy je nepříjemné, svědí a nutí k tomu se poškrábat.

    Mimo jiné přenášejí také tasemnici psí, která se objevuje u koček a psů, u lidí pak zcela výjimečně. Blechy přenášejí i myší skvrnivku, kterou se může nakazit i člověk, nebo u koček bartonelózou – tzv. “nemoc z kočičího škrábnutí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hmyz


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás