Jak postupovat při ztrátě technického průkazu
Technický průkaz je důležitým dokladem potvrzujícím vlastnictví vozu a také jeho stav. Má dvě části - velkou a malou. Velkou necháváte doma, malou vozíte u sebe, protože ji bude chtít vidět Policie, až vás bude kontrolovat. Malý technický průkaz potřebujete pořád. Ten velký vám dva (u nového vozu čtyři) roky chybět nebude - do doby, než pojedete s autem na technickou. Pak už ho budete muset ze skříně vytáhnout. Jenže, co když některý z průkazů nenajdete? Nebo co když byl mezi věcmi, které vám někdo ukradl z interiéru vozu? Pojďme se podívat, jak postupovat při ztrátě velkého nebo malého technického průkazu.
- Kam nahlásit ztrátu technického průkazu?
- Do kdy nahlásit ztrátu technického průkazu?
- Jak nahlásit ztrátu technického průkazu?
- Co je nutné pro vystavení duplikátu?
- Do kdy bude duplikát vystaven?
- Co se platí pro vystavení duplikátu?
1Kam nahlásit ztrátu technického průkazu?
Jestliže ztratíte technický průkaz (velký techničák) nebo osvědčení o registraci silničního vozidla (malý techničák), je nutné dojít na úřad obce s rozšířenou působností. Tady oznámíte ztrátu nebo zničení či poškození technického průkazu a požádáte o vystavení duplikátu. Poškozený technický průkaz odevzdáte zároveň s tímto oznámením a podáním žádosti o duplikát.
Pokud ke ztrátě došlo krádeží, oznámíte vše na Policii ČR, která vám vystaví potvrzení. Teprve s potvrzením o krádeži půjdete na úřad obce s rozšířenou působností. A co je vlastně úřad obce s rozšířenou působností? Ten je ve větších městech, kde má pobočku i stavební úřad, finanční úřad nebo úřad práce. Vždy je to bývalé okresní město, nově ale na území okresů byla ustavena vždy další dvě až tři města s rozšířenou působností.
2Do kdy nahlásit ztrátu technického průkazu?
Co nejdříve to bude možné. V podstatě neprodleně po tom, co jste ztrátu zjistili. Pokud došlo k poškození nebo zničení technického průkazu, není situace tak horká. Stejně byste však měli tuto skutečnost řešit co nejdříve, hlavně u malého technického průkazu. Hlídka Policie vás může zastavit kdykoliv.
3Jak nahlásit ztrátu technického průkazu?
Ohledně oznámení o ztrátě, poškození nebo zničení technického průkazu vás bude instruovat pracovník městského úřadu. oznámení tkví ve vyplnění formuláře, požádání o vystavení duplikátu také. Žádost si můžete stáhnout předem na webových stránkách města, kam podle místa bydliště spadáte.
Ztrátu můžete nahlásit osobně nebo prostřednictví vašeho zástupce, kterého o to požádáte. Ten bude potřeboval vaši plnou moc, ale nikoliv úředně ověřenou. Stačí jen vaše osobní údaje, jeho osobní údaje a váš podpis.
4Co je nutné pro vystavení duplikátu?
V podstatě vyplnit formulář se žádostí o vystavení duplikátu. A co potřebujete k úspěšnému vyplnění a vyřízení žádosti? Následující dokumenty:
- průkaz totožnosti
- pro cizince i doklad o povolení k pobytu, o udělení azylu na území České republiky nebo o délce přechodného pobytu
- technický průkaz silničního vozidla (TP) – velký techničák – když jste ztratili, poškodili nebo zničili ten malý
- osvědčení o registraci silničního vozidla (ORV) – malý techničák, když jste ztratili, poškodili nebo zničili ten velký
- pokud byl technický průkaz odcizen, potřebujete i policejní protokol
- pokud jde záležitost vyřizovat váš zástupce, bude potřebovat ještě písemnou plnou moc, která NEmusí být úředně ověřena
5Do kdy bude duplikát vystaven?
Duplikát vám většinou vystaví na počkání. Ale pokud se bude jednat o komplikovanější situaci, bude se potupovat podle správního řádu, kde je lhůta 30 dní.
6Co se platí při vystavení duplikátu?
Vystavení duplikátu malého nebo velkého technického průkazu vás bude stát standardní správní poplatek, tedy 100 Kč. Správní poplatek se bohužel většinou vyžaduje i tehdy, když byl technický průkaz odcizen. zda budete moci platit jen hotově nebo i kartou, to záleží na vybavení městského úřadu a jeho pokladny.