Jak pěstovat levanduli

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat levanduli

    Jak vybrat levanduli

    Levandule potkáme spousty druhů, přičemž je můžeme rozdělit na dvě základní skupiny. První je ta, co snese naši zimu venku, je tedy venkovní trvalkou. Sem patří spousta kultivarů levandule lékařské nebo levandule prostřední, což je průmyslová odrůda pěstovaná na polích ke sklizni, i v Provensálsku.

    A pak jsou tu levandule zpeřená, levandule rozeklaná, levandule hlávkovitá nebo třeba levandule zubatá, které můžeme pěstovat jen v interiéru, respektive je mít v přenosné nádobě, letnit venku, ale na zimu je uložit v interiéru. Kterou levanduli vybereme, záleží na našich možnostech pěstování.

    levandule kvete typicky fialově až modře, některé umějí být i růžové nebo dokonce bílé. Vybíráme také podle tvaru květů, intenzity vůně, ale i podle účelu pěstování, protože levandule lékařská je právě ta levandule, která má spoustu blahodárných účinků.

  2. Kam zasadit levanduli

    Opět se rozhodujeme podle toho, jakou jsme vybrali. Jestli venkovní levanduli, která přežije zimu, vybereme jí v podstatě jakékoliv místo na zahradě, kde jí můžeme občas dodat i trochu vápna a kde je dost slunečního světla, stačí však i polostín. Čím více slunce, tím lepší výsledek hlavně v oblasti aroma a léčivých látek, které kytka vytvoří.

    Pokud vybereme levanduli interiérovou, která naši zimu nepřežije, musíme ji vysadit do přenosné nádoby. Přes sezonu letníme na slunečném stanovišti, na zimu však neseme domů, kde ji dáme na co nejsvětlejší místo.

  3. Kdy přesadit levanduli ven

    Levandule, pokud ji sadíme do záhonu, by měla být vysazena až po posledních mrazících. Následující zimu pak přečká bez úhony. Jestliže máme levanduli v nádobě, dáváme ji ven, když začnou být teploty alespoň nad deset stupňů Celsia, na chladné a mrazivé noci ji vždy přeneseme zpět domů.

  4. Jak přesadit levanduli

    Levandule nevyžaduje žádné speciální sazení nebo procesy, kterými by musela při sázení projít. Stačí jen vyhloubit výsadbovou jamku, na její dno dát zeminu smíchanou s kompostem, pak další zeminu s trochou vápna a do ní sadit samotnou levanduli.

    Sadíme o kousek níže, než byla sazenička v květníku.  Spon je alespoň 60 cm na všechny strany, protože levandule se časem dost rozroste. Později ji budeme muset i krotit.

    Pokud přesazujeme do jiného květníku, postupujeme v podstatě stejně jako při přesazování jiných pokojovek. I levanduli dáme na dno drenáž, pak zeminu s živinami a nakonec samotnou rostlinku, kterou do zeminy přimáčkneme a zasypeme, v květníku si ponecháme místo pro zálivku.

  5. Jak zalévat levanduli

    Levandule snese nedostatek vody, ale snese i větší mokro, i když ne dlouhodobě. Je to kytka ze Středomoří, takže zvyklá na teplo a spíše sucho.

  6. Jak hnojit levanduli

    Levandule má ráda vápenaté, tedy zásadité podloží. Kde jsou jílovité půdy, tam jen přidáváme klasické hnojivo, kde je naopak písčité a kyselé podloží, tam musíme vedle hnojení i vápnit, minimálně jednou ročně.

  7. Jak se starat o levanduli

    Jak pěstovat levanduliLevandule nevyžaduje téměř žádnou péči. Po odkvětu jen ostříháme stará květenství. Levandule minimálně ve dvou vlnách během roku. Poslední květenství můžeme ponechat přes zimu a ostříhat jej až na jaře.

    Pokud levandule přeroste prostor, který jsme jí vymezili, můžeme ji na jaře zkrátit, a to i radikálně (za předpokladu, že má v pořádku kořeny). Levandule obroste a zase pár let potrvá, než se rozroste do příliš velkých rozměrů.

    Pokud naopak chceme, aby se levandule více rozvětvila, provedeme střih přibližně v polovině výhonu. A o větvení máme v tu ránu postaráno.

  8. Jak sklízet levanduli

    Levanduli sklízíme v těsně před rozkvetením, a to pokud ji chceme na použití například ve skříni k provonění prádla, jako osvěžení do mýdla, do koupele nebo například pro výrobu sirupů či domácích vonných esencí.

    Pokud si přejeme mít levanduli jako dekoraci, sklízíme v tom stádiu, které se nám k dekoraci hodí. Někdy před kvetením, jindy v plném květu. Levanduli miluje i hmyz, takže musíme počítat s tím, že o kvetoucí levanduli se budeme přetahovat zejména se včelami. Podle toho se musíme ke sklizni většího množství květů i vybavit.

  9. Jak zazimovat levanduli

    Levandule pěstované v přenosných nádobách jen přeneseme z exteriéru domů a uskladníme je na místě, kde je teplo, sucho a dost slunečního svitu, nejlépe tedy jižní místnost. Podlahové topení jí udělá velmi dobře. Zálivku upravíme změnám v prostředí.

    Venkovní levanduli nezimujeme jinak. Je dostatečně odolná proti vrtochům našich zim. Nejlépe je, když levanduli necháme po posledním kvetení bez zásahu a když ji stříháme až na jaře. Můžeme k levandulím na zimu nahrnout listí nebo třeba mulč. Ale nutné to není.

  10. Jak rozmnožit levanduli

    Levanduli rozmnožujeme semeny nebo vegetativně řízkováním. Jde o velmi vitální rostlinu, která jednak dobře klíčí ze semen, jednak i snadno koření při řízkování.  Proces není složitý, jen uděláte cirka dvaceticentimetrové řízky, které dáte do výsevního substrátu. Ochotně zakoření.

    Levandule umí i zahřížit, stejně jako tymián, což znamená, že když výhon ohnete k zemi a přihrnete jej zeminou, také zajistíte, aby se znovu nenarovnal, tak za několik týdnů zakoření. Vy pak můžete výhon odstřihnout a máte novou samostatnou rostlinku, kterou přesadíte, kamkoliv potřebujete.

  11. Jak uskladnit levanduli

    Levandule se velmi snadno suší. Stačí ji svázat do kytic a pověsit na místo, kde je stín, ale kudy zároveň proudí vzduch. Usušenou levanduli lze skladovat v látkových pytlících. Pokud chceme jen květy, můžeme je odrhnout, zbylé stonky použijeme pro přípravu koupele nebo je příští sezonu necháme zkvasit ve vodě a s ní postříkáme zeleninu ve skleníku  – tím odradíme mšice.

    Levanduli lze však hned za syrova naložit na sirup, na med, vyrobit z ní domácí kosmetiku nebo ji všít do látkových pytlíčků (sem raději už sušenou) a ty rozmístit ve skříních a zásuvkách s textilem. Jednak odhání moly, jednak oblečení krásně provoní.

  12. Jaké jsou choroby a škůdci levandule

    Levandule trpí spíše na virové infekce než na napadení škůdci. Viry způsobují zakrslost rostlin nebo žloutenku. U nás se těmto virům sice příliš nedaří, ale s postupným vyšším suchem a vyššími teplotami se začaly viry levandulí sunout i do našich končin.

    Pokud tedy rostlina žloutne, hnědne, může se jednat o virovou nákazu, na kterou není lék a je nutné rostlinu zlikvidovat. Zřídka se vyskytují také houbovitá onemocnění typická bílým povlakem na rostlině, která způsobují odumření celé rostliny.

    Škůdci jsou levandulí spíše odpuzováni, čehož se při ochraně zeleniny proti mšici či svilušce často využívá například postřikem s přidáním levandulového oleje nebo postřikem již míněnou jíchou, kdy levanduli necháte zkvasit ve vodě.


P
Punčochářová 26.07.2019 – 22:05

Dobrý večer ,moje dcera nám dala ochutnat dýňovou polévku a byla to " Bašta " ,letos jsme si říkaly ,že to taky zkusíme .Pořád narůstají další výhony a jsou tam plané květy ,říkala jsem manželovy , že to asi potřebuje přihnojit ,děkuji za úžasné vyjmenování všeho co potřebujeme vědět ,levanduli pěstuji bez problémů , krásný víkend ,Punčochářová

Odpovědět

J
Jindra 23.07.2022 – 17:29

jeden rok jsme na tom byli taky tak a pak jsme zjistili že se do květů v noci stěhují slimáci a vyžírají je

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás