Jak pěstovat kiwi

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat kiwi

    Jak vybrat kiwi

    Kiwi, které lze pěstovat i v našich klimatických podmínkách, je původně ze severovýchodní Číny, severní Koreje a také z přímořských oblastí Ruska. Jde o aktinidii význačnou (což je název této rostliny) a její kultivary. Pro české podmínky se nejvíce hodí sorty Ananaskaja, Weiki a Ašoko.

    Některé mají plody velikosti angreštu, jiné o malinko větší. Není možné očekávat velké plody, ty rostou na jiných odrůdách, které by u nás nepřezimovaly. Klasické velké kiwi, na které jsme zvyklí z luxusnějších obchodů, se u nás dá tedy pěstovat jen ve větším vytápěném skleníku.

    Kiwi uzpůsobené našim podmínkám mají pravidelnou plodnost, dozrávají dokonce i ve výškách okolo 650 metrů nad mořem, takže se hodí do vyloženě podhorských oblastí.  I když dávají menší plody, chutnají lahodně. Výše zmíněné druhy přezimující se hodí do otevřené půdy.

    Kiwi je dvoudomá rostlina, vždy musíte pořídit samce a samici. Pokud koupíte jen jeden keřík, nebo dva keříky stejného pohlaví, plodů se nedočkáte. Je to stejné jako u rakytníku. Kupujte proto ve spolehlivých zahradnictvích, u odborníků.

  2. Kam zasadit kiwi

    Kiwi vyžaduje oporu u jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stěny. K tomu je nutné jej umístit do ornice, která bude kvalitní, propustná a s dostatečnou zásobou živin. Nejdůležitější jsou vápník, draslík a hořčík. Kiwi nemá rádo průvan a už vůbec ne severní stanoviště.

  3. Kdy a jak zasadit kiwi

    Kiwi sadíme přednostně na jaře, aby si do následující zimy mohlo vytvořit dostatečný kořenový systém k přezimování. Před výsadbou vyhloubíme větší jámu a rýčem zvrásníme jak dno, tak její stěny, aby měly kořeny kiwi snazší cestu mimo jámu.

    Pak výsadbovou jámu vysypeme zeminou bohatou na vápník, draslík a hořčík, smíchanou s běžnou ornicí. Můžeme přidat kompost nebo hnůj, ale vždy tak, že promícháme s výsadbovou zeminou. Následně prolijeme vodou.

    Pak do jámy umístíme sazenice tak, aby byly dostatečně daleko od sebe a nepřekážely si příliš. Ideální rozestup je okolo dvou metrů. Sazenice musí být umístěna těsně k opoře. Je nutné si rostliny představit podobně jako vinnou révu, jen o něco mohutnější.

    Sazenice kiwi bývají malinké, ale nesmíme se tím nechat zmást – ve výsledku to budou velké liány, mají opravdu bujný růst. Zeminu okolo kiwi přimáčkneme a znovu zalijeme, nakonec dodáme ještě trochu zeminy na povrch, ale tu už nepřimačkáváme. Okolí sazenice vytvarujeme tak, aby sazenice byla jakoby uprostřed mělké misky.

  4. Jak zalévat kiwi

    Kiwi vyžaduje větší zálivku, protože má bujný růst. Nesmí přeschnout, a na to je nutné myslet zejména první rok po výsadbě, kdy je rostlinka na přeschnutí nejnáchylnější. Později bude mít větší kořenový systém a v suchu si chvíli poradí i bez vás.

  5. Jak hnojit kiwi

    Kiwi vyžaduje hnojení, aby dobře rostlo a plodilo. Na jaře dusíkatým hnojivem, počátkem léta hnojivem s vyšším obsahem vápníku, draslíku a hořčíku. To je důležité jak pro růst plodů, tak i pro vývoj kořenového systému a pro přípravu na zimu.

    Koncem léta můžeme dát ještě i draselné hnojivo, pokud máme pocit, že rostliny spotřebovaly příliš velkou část hnojení již během vegetační sezóny. Vhodná jsou organická hnojiva, i ta s postupným rozkladem.

  6. Jak se starat o kiwi

    Kiwi vyžaduje řez a tvarování během růstu. Důležité je i hnojení a zalévání.

    Co se řezu a tvarování týká, je nutné dodržet hlavní zásady. Zejména je nutné vyvazovat kosterní větve jednotlivě, aby nevznikla spleť výhonů, o kterou opravdu nestojíme. Každý z výhonů je pak základem nového kmínku. A na něm se pak bude tvořit obrost.

    Kiwi rodí až na víceletém dřevě, proto je důležitá trvalá opora a tvarování během růstu, opět podobně jako u vinné révy. Keř musí být vyloženě rozložen na stěně nebo na konstrukci. Koncové části víceletých výhonů pak musíme mít přichyceny tak, aby měly dostatečný prostor a osvětlení, protože se na nich budou tvořit květy a plody.

  7. Jak připravit kiwi na zimu

    Příprava na zimu je důležitá zejména u jednoleté rostlinky, kterou jsme na jaře vysadili. Tu chráníme před mrazem chvojím nebo mulčem, listím, slámou, bílou netkanou textilií a podobně. Starší rostliny není nutné na zimu nijak speciálně připravovat.

    Jen je koncem léta přihnojíme podzimním hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Kiwi je opadavá liána, takže je nutné počítat s úklidem opadaného listí.

  8. Jak se o kiwi postarat na jaře

    Na jaře jsou rostlinky kiwi náchylné na pozdní jarní mrazíky, a to tehdy, když už mají narašené nové lístky. Pokud se tou dobou budou mrazíky chystat, určitě rostlinky chraňte geotextilií nebo alespoň netkanou bílou textilií a dostatečnou zálivkou. Když vzduchem jde mrazivý proud, voda se odpařuje a nedovolí mrazu se k rostlině přiblížit.

  9. Jak rozmnožit kiwi

    Kiwi se množí běžnými vrcholovými řízky, jak jsme zvyklí i dalších dřevin, zejména keřů. Řízek by měl mít alespoň tři listy poté, co spodní listy obereme a zasadíme. Můžeme namočit do stimulátoru růstu, aby byl úspěch zakořenění pojištěn.

    Sazeničky po výsadbě překryjeme fólií, aby byly v co nejvyšším vlhku a mohly lépe zakořenit. Je nutné vědět, zda množíme samčí nebo samičí rostlinu, proto bychom si měli rostliny nechat označené již z doby výsadby prvních dvou kousků, které si pořídíme.

  10. Jak sklízet kiwi

    Kiwi vydrží plodit až do prvních mrazíků. Sklízíme postupně, jak dozrávají. Ale není to nutné, protože zralé plody vydrží na rostlině i několik měsíců, aniž se sníží jejich kvalita. Sklizené kiwi se dobře skladuje v lednici, a to po několik týdnů.

    Jen pozor, plody snadno přejímají cizí pachy. Takže je držte dál například od syrečků. Kiwi je ve stádiu zralosti celkem měkké. Pokud před prvními mrazíky sklidíte i mírně nedozrálé plody, časem takzvaně „dojdou“.

    Pokud všechny plody nesklidíte, zůstanou na rostlině i poté, co shodí všechny listy. A díky mrazíkům získají pikantnější navinulou sladkou chuť.

  11. Jak uskladnit kiwi

    Už jsme nakousli to, že kiwi potřebuje ke skladování lednici. Bude se mu nějakou dobu dařit i ve sklepě, ale jen v hlubokém, vlhkém a s opravdu nízkými teplotami. V lednici jej vždy skladujte odděleně v nádobě, která izoluje pachy. Je ovšem nutné občasné vyvětrání uskladněných kiwi, aby netrpěly skládkovými hnilobami.

    Kiwi se dá zavařit jako marmeláda, kompot, je z něj i vynikající čatní. Dobré jsou i sirupy z kiwi. Ale receptů, jak zpracovat kiwi, najdete spousty. Kiwi lze i zamrazit, ale oloupané a smíchané s cukrem a kyselinou citronovou nebo jen s kyselinou citronovou, aby nezhnědlo.

  12. Jaké jsou choroby a škůdci kiwi

    V našich zeměpisných šířkách netrpí kiwi ani hnilobami a ani výraznějšími škůdci, snad jen s výjimkou hryzců. To je velká výhoda při jeho pěstování, protože odpadá potřeba jakéhokoliv chemického ošetřování.


KJ
Kudr Jiří 19.05.2020 – 20:17

Dobrý den, poradí mě někdo jaká je nejvhodnější konstrukce na které pěstovat kiwi Jenny? Děkuji

Odpovědět

J
Josef 12.07.2020 – 13:26

Dobrý den. Podle vlastních zkušeností se mi osvědčila dřevěná konstrukce, ne které je rozloženo kiwi. Nebo sloupky z jakéhokoliv materiálu, ale mezi nimi dráty potažené plastem, třeba napínací dráty na plot. Já pěstuji kiwi argutu 2 samice a jednoho samce, dvě samosprašná kiwi - Issai a Vitikiwi, pak pouze kolomiktu jednu samici - Vitakolu a k ní samce Adama. Vaše zmiňované kiwi - Jeny - jsem měl ve skleníku, protože bydlím v n.v. 450 m, mělo být také samosprašné, ale asi po 7 letech nezakvetlo, no a tak šlo pryč. Krásné listy, plody žádné. Myslím si, že i k tzv. samosprašnému kiwi je zapotřebí samce. Jinak je to o ničem, pouze krásná zahradní dekorace. S argutama problémy nejsou, problém je někdy s kolomiktou, ta když se přelije, listy začnou hnědnout a pak na koncích zasychat, nebo zčernají a opadnou. Nejlépe ji nechat až sama ukáže, že potřebuje vodu. Listy trochu povadnou, mírně se svěsí, pak ji zaliju a je to opět OK. Daleko lepší, než přelévat. Toto mi arguta nedělá. Přeji Vám pěkné léto a hodně pěstitelských úspěchů nejen s kiwi. Mějte se hezky a hodně zdraví.

Odpovědět

J
JANA 21.07.2020 – 09:33

Poradí Mi někdo?? Koupila jsem v obchodě sazeničku KIWI. V květináči byly dvě rostlinky,každý rok bohatě kvete,ale za 5 let neměla žádný plod. Poznám zda mám samčí i samičí rostlinu???? Co mám dělat? DĚKUJI JANA.

Odpovědět

J
Josef 29.08.2020 – 12:40

Pro paní Janu k dotazu. Nejsem odborník, ale tohle mám osobně vyzkoušené. Pokud jsou v květináči 2 sazenice, jedná se pravděpodobně o ac. Argutu, měl by to být samec a samice. Někteří prodejci to tak dělají. Arguta sama o sobě do květináče nepatří, jde o velkou liánu, která se běžně v zahradě sází na vzdálenost 4m od sebe. Pokud není zahrada a chcete ji mít jako dekoraci, která někdy ukáže plody, je třeba hned po koupi rostliny rozdělit, každou do jiného květináče-nádoby s obsahem aspoň 15l pro jednu rostlinu s oporou. Když je necháte v jedné nádobě, později jedna začne utlačovat druhou, je to dáno geneticky, většinou převládne samec a samice zakrní, nebo odejde. Jestli kvetou a neplodí - buď jsou to dvě samice, nebo dva samci, nebo chyběly včelky. Jestli nevíte, o jaké rostliny se jedná, když pokvetou podívat se na obrázek květů na Netu, zde je jich spousta. Pokud si nebudete jistá, vezměte pár květů do nejbližšího zahradnictví a tam Vám určitě správně odpoví. Moje známá z práce měla stejný problém. Tak jak mně kvetly Arguty, natrhal jsem jí několik kvetoucích větví samce Arguty - Weiki, květináče postavila odpoledne na trávník, vedle toho do vázy kvetoucí větvičky samce a plody se ukázaly. Já osobně pokud bych chtěl mít doma, nebo někde na balkoně maloplodé kiwi, tak v žádném případě nebudu volit velkou Argutu, Jeny nebo okrasnou Kolomiktu, ale zvolil bych Viti-kiwi. Dorůstá pouze do 2m, má krásné listy, květy voní, hlavně je určitě samosprašné, nepotřebuje samce, i když se samcem je daleko větší úroda, bezsemenné plody ukáže už druhým rokem v srpnu. Na jaře odpoledne bych si ho dal na balkon, nebo ven kvůli opylení, i když je samosprašné, na noc skoval proti omrznutí květů, samotné vydrží mínus 20, do 10 - 15 l nádoby kvůli přenosu, přes léto nechal venku nebo balkoně - pohoda. Do zahradnického substrátu dát trochu rašeliny, promíchat s trochou rohoviny, zásobním hnojivem, 3x za sezonu přihnojit Kristalonem plod a květ, opatrně zalévat, hlavně nepřelévat a nejpozději 3 rokem máte zaručeně kráské plody a nádhernou pokojovou nebo balkonovou rostlinu. Nebojte se toho, nic to není. Arguta a Kolomikta patří pouze do zahrady, Jeny do skleníku, nebo ven do vinařských oblastí. Jinak jsou to vyhozené peníze. Kiwi pěstuji už více jak 15 let, tak se za tu dobu také něco na mě nalepilo z jeho zkušeností pro pěstování. Mějte se hezky a přeji Vám hodně pěstitelských i životních úspěchů - Josef.

Odpovědět

R
Rudolf 12.04.2021 – 22:04

Kiwi chce pH 5,5 - 6. A nema rado vapnik. Tak som sa docital na asi piatich strankach.

Odpovědět

J
Jitka 10.06.2022 – 14:01

Dobrý den, na podzim jsem zasadila samosprávné kiwi. Zimu přežilo na jaře obrazilo lístečky a od té doby stojí žádná změna vůbec neroste? Můžete prosím poradit? Dekuji

Odpovědět

H
Helena 16.07.2022 – 15:30

Dobrý den četla jsem váš dotaz a chci vám napsat že jsem měla podobnou zkušenost hned první rok nasadilo květy a všechny opadaly Byla jsem z toho špatná ale dala jsem mu šanci ještě jeden rok Letos opět plno květů a pak se objevily malé plody Mám radost tak vydržte určitě vás odmění za péči jako mě Hezký zbytek dne Helena

Odpovědět

Sk
Sarka krizanova 17.07.2022 – 10:27

Prosim o radu,mam 2druhy kiwi ,jedno je to male tresnove a druhe to velke, problem je ze kvetly obe ale vsechny kvety opadly. Co e tim?

Odpovědět

Petr Š. 25.04.2023 – 00:49

Mám asi 5lete kiwi bohatě kvete a loni jsem měl asi 50krásnych plodů po uložení velmi chutné.Je velmi husté,proto potřebuji poradit ohledně prořezání kdy a jak.Budu vděčen za každou radu popřípadně i pomoc s prořezem mám ho na chatě v Beskydech.Moc děkuji a věřím že se někdo ozve.

Odpovědět

P
Petr.ž 25.06.2023 – 14:34

Dobrý den.Mám kiwi Jenny 4 roky staré.Druhý rok odpadají malé plody.Dekuji za radu.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás