Jak jíst kaki

Marie Janáčová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak jíst kaki

  Jak poznat zralé kaki?

  Jak jíst kakiKaki je chuťově dobré, jen pokud je opravdu zralé. Kaki se do Česka dováží nejčastěji ze Španělska nebo Itálie, proto se sklízí nezralé a nechává se takzvaně dojít až při transportu nebo v obchodech. V obchodech většinou narazíte ale na kaki, které i tak ještě zralé není, v takovém případě je nutné jej nechat dozrát doma, může to trvat až dva týdny.

  Nechte jej zrát při pokojové teplotě s ostatním ovocem. Zralé kaki poznáte především na omak, protože je měkké.

  Kaki, které by dozrávalo přirozeným způsobem na stromě, je v našich podmínkách prakticky nemožné sehnat, pokud by se ovoce sklidilo již zralé, transport z tak vzdálených zemí by nepřežilo.

 2. Jak oloupat kaki?

  Pokud není kaki zcela zralé, jeho slupka může být velmi trpká a nepoživatelná, trpkost způsobuje vysoký obsah taninů v plodu, zejména právě ve slupce.

  V takovém případě je vhodné slupku buď nekonzumovat nebo kaki nechat dozrát. Dužina může být ale sladká i navzdory trpké slupce, je potřeba ovoce vyzkoušet. Pokud nechcete čekat na úplné dozrání, stačí dát kaki do lednice, v chladu taniny ze slupky zmizí a tím se zbavíte i trpkosti.

  Po úplném dozrání již slupka trpká také není a konzumovat se může bez obav. Záleží na vašich chutích, někomu slupka nijak nevadí, jiní si ji odkrojí nebo rozkrojí kaki napůl a dužinu vyberou lžičkou.

  Pokud chcete slupku oloupat, zkuste použít škrabku na brambory nebo jemně slupku stáhnout ostrým nožem.

 3. Jak jíst kaki?

  Jak již bylo výše zmíněno, nezralé kaki má trpkou slupku, dužina ale může být dobrá, proto konzumaci vyřešíme rozkrojením ovoce napůl a sladkou dužinu pak vydlabeme lžičkou. Mnohem lépe se bude dužina lžičkou vybírat, pokud bude kaki zcela dozrálé. V takovém případě bude dužina až marmeládově měkká a také o mnoho sladší.

  Jak jíst kakiDruhým způsobem, jak jíst kaki, je jíst ho celé i se slupkou. Kaki nakrájíme na měsíčky a jíme stejně jako třeba jablko, nezapomeňte ovoce důkladně umýt.

  Kaki můžete jíst syrové, přidejte ho do ovocných salátů a směsí nebo ho jezte jen tak samotné, má velmi výraznou chuť. Kaki ale můžete i tepelně upravovat, hodí se do nejrůznějších moučníků, dezertů, koláčů či buchet. Můžete ho přidat třeba i k masu. Kaki ale chutná dobře i sušené nebo zavařené. Fantazii se meze nekladou, je využitelné stejně dobře jako jakékoliv jiné ovoce tohoto typu.

  Výhoda kaki je, že v sobě nemá žádná zrníčka ani pecičky, velmi dobře se díky tomu konzumuje.

  Jak udělat muffiny s kaki?

  Kaki se do muffinů výborně hodí, přesvědčte se sami a vyzkoušejte tento jednoduchý recept.

  Potřebovat budete tyto suroviny: 2 kaki, 2 vejce, 100 g cukru krupice, 80 g másla, špetku soli, 150 g polohrubé mouky, 50 g ovesných vloček, lžíci kypřícího prášku a 120 g ovocného jogurtu.

  Máslo ušleháme s cukrem a solí, přidáme vajíčka a šleháme dále. Mouku promísíme v jiné nádobě s ovesnými vločkami a práškem do pečiva. Sypkou směs přidávejte střídavě s jogurtem do vyšlehaného těsta. Nakonec do směsi přidejte na malé kousky nakrájené kaki.

  Těsto postupně nandejte do muffinových formiček, vždy ho nalijte pouze zhruba do poloviny, protože při pečení nabude. Pečte na 180˚C asi 20 minut.

 4. Jak připravit smoothie s kaki?

  Nevíte, s čím zkombinovat kaki do smoothie? V tom případě se vám budou hodit tyto výborné recepty.

  Recept na smoothie z kaki

  Suroviny: 1 kaki, šťáva z 1 pomeranče, 1 polévková lžíce limetkové šťávy, 1 polévková lžíce medu, 1/2 kelímku bílého jogurtu a 75 ml perlivé minerální vody.

  Kaki zbavte stopky, očistěte jej a nakrájejte. Připravené kaki vložte i s ostatními surovinami do vašeho smoothie makeru (NutriBullet atd.) a mixujte.

  Recept na smoothie z kaki a banánu

  Suroviny: 1 banán, 1 kaki, mandarinková šťáva.

  Nakrájené ovoce smíchejte se šťávou, zřeďte vodou a dejte do smoothie makeru. Sklenici dozdobte kouskem kaki.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak jíst


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás