Jak pěstovat eustomu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat eustomu

    Jak vybrat eustomu

    Eustoma se snadno množí řízky, mnohem složitější je množení semeny. Nejlepší cestou k pořízení eustomy je nákup již předpěstované rostlinky v květinářství nebo v supermarketu, ve kterém máte ověřeno, že se zvládnou postarat i o tak náchylné rostliny na podmínky pěstování, jako je právě eustoma neboli jícnovka.

    Na výběr máme mnoho barev. Eustoma může být bílá, smetanová, zelenkavá, růžová, meruňková, lososová, modrá i sytě fialová. Ale to není vše, koupit můžete dokonce i rostliny s žíhanými nebo dvoubarevnými květy. Ty ještě ke všemu tomu výběru mohou být malé nebo velké, jednoduché nebo plné. Výběr je tedy vcelku složitý, ale také můžete vzít od každé jednu a vyzkoušet si, která nebo které vám budou pasovat nejlépe.

  2. Jak a kam zasadit eustomu

    Eustomu můžeme pěstovat třemi způsoby. To je klasické pokojové pěstování, pěstování venku v záhonu nebo letnění venku, kdy přes léto je jícnovka v přenosné nádobě v záhonu, na zimu ji pak dáte přezimovat do bezmrazých prostor, nejlépe na studenou a světlou verandu.

    Podle toho eustomu umísťujeme. Ale vždy bude vyžadovat spoustu světla, ovšem nikdy přímé sluneční záření. Tedy mnoho rozptýleného světla například na východním nebo severozápadním balkonu, polostín na zahradě nebo velmi světlou část místnosti, která je prosvětlena balkonovými dveřmi, ale kam sluneční paprsky přímo nedopadnou.

    Sadíme vždy na vyšší vrstvu drenáže, protože jícnovka pochází z Texasu, a tak je pro ni přemokření nepřirozené, tedy i nepřijatelné. Pokud je vysazena venku, vyžaduje podobně přísná drenážní opatření jako třeba kaktusy. Ale vyžaduje více častou zálivku, aby se kořeny napily častěji.

    Nutno dodat, že eustoma snese velmi suchý vzduch, což je skvělá zpráva pro všechny, co žijí v suchých panelákových bytech. Není nutné ji zvlhčovat a rosit.

  3. Jak zalévat eustomu

    Velmi opatrně a velmi často. To je základní zásada zalévání jícnovky, která nesnese ani přemokření, ale ani přeschnutí substrátu. To znamená, že ji zaléváme tak, aby voda protekla dobrou drenáží do spodní misky.

    Vodu ze spodní misky brzy vylijeme a necháme substrát mírně proschnout, ale jakkoliv přeschnout. Zaléváme v létě dvakrát týdně, přes zimu v interiéru, pokud jde o pokojové pěstování eustomy, stačí zálivka jednou za týden.

  4. Jak hnojit eustomu

    Eustoma dlouhodobě kvete, a tak potřebuje i dost hnojiva ve správném složení. Nejlépe je pořídit hnojivo pro kvetoucí rostliny, případně používat (venku) zkvašené slepičince či králičince, kde je pro kvetení také dostatek látek.

    Hnojíme jednou za dva týdny, koncem léta již tolik ne, mezi hnojeními musí následovat i zálivka bez hnojiva. Pokud má rostlina málo výživy, květy začnou žloutnout a předčasně opadají. Listy blednou a jícnovky rostou do protáhlých stonků.

    Ale i kdybyste se „uhnojili“, tak eustoma v našich podmínkách po odkvětu už podruhé nevykvete.

  5. Jak se starat o eustomu

    Péče o eustomu je minimální, pokud ji chcete mít jen jako letničku venku v záhonech, kde ji budete třeba i řezat jako květinu do vázy. Vysadíte, zaléváte, hnojíte, na podzim nebo na jaře pak zlikvidujete, toť vše.

    Jinak je tomu, když chcete mít jícnovku na více sezón. V tom případě je nutné ji zazimovat v bezmrazých prostorách, protože ona mráz venku nepřežije. A jak ji zazimovat, to se dozvíte v následujícím boxíku.

  6. Jak zazimovat eustomu

    Eustomu je nutné dát na zimu do bezmrazé, chladné, ale světlé místnosti. Zaléváme pouze minimálně a měli bychom hlídat, aby teplota neklesla pod deset stupňů celsia. Zimuje tedy v podobných podmínkách jako třeba tlustice nebo orchideje.

    Při pěstování eustomy ve formě pokojovky se režim letní nebo zimní od sebe příliš neliší. Jen je nutné sledovat změnu slunečního záření a posouvat jícnovku tak, aby vždy měla dostatek rozptýleného světla.

  7. Jaké jsou choroby a škůdci eustomy

    Vzhledem k tomu, že se eustoma pěstuje většinou jako letnička, jsou škůdci, kteří ji dokáží ohrozit, v podstatě jen běžný savý a žravý hmyz, tedy mšice, svilušky, smutnice v interiéru nebo molice, třásněnky.

    Na všechny pomůže insekticid, jehož aplikace se nemusíme bát, jelikož jícnovku jistě nebudeme konzumovat. Jen pozor na postřik v záhonu, pokud máte zeleninu v jejich sousedství. Lze použít i domácí nebo bio olejový postřik.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás