Jak pěstovat dub

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat dub

    Jak vybrat dub

    Pokud chcete pěstovat dub, můžete využít prodávaných sazeniček nebo si třeba nasbírat žaludy v lese a ty použít coby semínko. Možná, že vám veverky už samy zasadily dub na zahradě, vy ho teď jen potřebujete správně přesadit a správně se o něj postarat.

    Koupě sazenice dubu může být riziková, protože nevíte, z jakého stromu dub pochází, v jaké kondici je strom, ze kterého žaludy spadly. Bezpečnější je jít sami do lesa, najít zdravý dub, tedy vzrostlý strom, který bude sám o sobě majestátní a rozhodně nijak povadlý, pokroucený nebo napadený škůdci. Pod takovým stromem nasbírejte několik žaludů, případně si je natrhejte. Potřebujete žaludy, kterým už jde sejmout čepička (jsou dostatečně zralé), ty pak doma necháte naklíčit.

  2. Jak pěstovat dub ze sazenice

    Pěstování dubu ze sazenice je snadné, protože jen přesadíte sazeničku, kterou jste pořídili, případně našli na vaší zahradě (ale na nevhodném místě). Po přesazení podle návodu v následujících boxících je nutné dub jen zalévat, ochránit před okusem a občas přihnojit.

  3. Jak pěstovat dub ze žaludu

    Pokud jsme si šli nasbírat žaludy pod statný a zdravý dub, vypěstujeme z nich stromek tak, že žaludy dáme do lednice naklíčit, naklíčené žaludy později zasadíme do květníku a nakonec vzrostlou sazeničku vysadíme venku na zahradě. V následujících boxících si popíšeme podrobný postup.

    Napřed ale musejí žaludy projít plavacím testem. Dejte je do nádoby s vodou a počkejte cirka dvě minuty. Všechny žaludy, které plavou, vyhoďte. Ty v sobě nemají kvalitní semínko. Žaludy musejí být tvrdé a bez dírek, tedy bez červíků.

  4. Jak naklíčit žalud

    Žaludy budou klíčit v lednici. Proč? Protože lednicí nasimulujeme podobné podmínky, jaké má žalud v přírodě. Spadne ze stromu na podzim a zůstane ležet na zemi. Podzimní dny jsou chladné a vlhké. Přesně takové prostředí panuje i v lednici.

    Žaludy budou mít dojem, že jsou na správném místě a pustí klíček. Naklíčené žaludy později vysadíme do květníků, což bude během zimy. Jak ale umístit žaludy do lednice, aby naklíčily a abychom z nich později měli životaschopné semenáčky?

    Potřebujete igelitový pytlík, piliny, perlit nebo jiný materiál určený ke klíčení semen bez zeminy, rašelinu či výsadbový substrát. Smíchejte dohromady tuto směr a navlhčete ji. Do pytlíku dejte připravenou vlhkou směs a žaludy tak, aby byly obklopeny směsí.

    Nakonec pytlík uzavřete a dejte do spodního patra lednice, kde bude probíhat postupné zazimování (stratifikace) žaludů. Během 6 – 8 týdnů by měly žaludy začít klíčit.

    Během této doby je nutné žaludy pravidelně kontrolovat a směs udržovat vlhkou, ovšem ne příliš mokrou. Žaludy nesmějí shnít, ale ani vyschnout. Při kontrole pozor na manipulaci s obsahem, začínající klíčky jsou velmi křehké, tak abyste si je neulomili ještě předtím, než budete moci semenáčky vysadit.

  5. Jak pěstovat dub

    Jak zasadit naklíčený žalud

    Jakmile jsou žaludy naklíčené, což bývá většinou během prosince, je čas je zasadit. Sadíme je do květníku, kořínkem směrem dolů. Žalud umístíme těsně pod povrch zeminy, protože přesně tak zakořeňuje i v přírodě.

    Květník stačí o průměru cirka 10 cm, použít můžete i velký kelímek od jogurtu nebo krabici od mléka, ale vždy do něj udělejte odtokové otvory, jinak by sazeničky brzy uhnily. Před sazením žaludu prolijte substrát, po výsadbě přimáčkněte mírně zeminu a ještě navlhčete.

    Květníky se žaludy umístěte na parapet okna, slunce je bude prohřívat a sazeničky lépe porostou. Nepanikařte, když z počátku na povrchu neuvidíte žádné změny. Nejdříve totiž roste kořínek, pak teprve nadzemní část rostliny.

    Z počátku nebude nutné pravidelné zalévání sazeničky v květníku, malý kořínek bude vlhkost čerpat pomalu. Ale jakmile zesílí kořenový systém a dub vyžene i nadzemní část, začnou listy odpařovat dost vody. Zalévání bude vyžadovat pravidelnost, substrát by totiž neměl nikdy zcela vyschnout.

  6. Kam zasadit dub

    Kam zasadit dub, to je velmi důležitá otázka, protože pravděpodobně zde strom poroste po desítky let a zabere mnoho místa. Dub chce dostatek slunečního světla, dostatek prostoru pro svůj budoucí růst.

    Pokud má stínit vašemu domu, což v létě jistě uvítáte (a v zimě toho stínu moc nebude, protože dub opadá), zvolte jižní, jihozápadní až západní směr od domu. V takovém případě stínu dokonale využijete.

    V blízkosti dubu by neměly být jiné velké stromy. Ztížily by jeho možnosti růstu. Dub má rád slunná a prostorná místa, která jsou celá jen a jen pro něho. Než dub vyroste, můžete pro alespoň částečné odstínění využít stínící clony.

  7. Kdy a jak zasadit dub ven

    Ven sadíme dub raději až na jaře, až z něj máme statnou sazeničku. Před výsadbou už by měl mít 10 – 15 cm výšky. Než jej vysadíte ven, můžete ho nechat venku otužovat ještě v původním květníku. Ale nutné to není.

    V místě, kde chcete zasadit dub, je nutné v okolí alespoň jednoho metru řádně zrýt zeminu a odstranit ostatní vegetaci. Do budoucna budete místo okolo stromu udržovat vypleté. Vyhlubte pak výsadbovou jámu, zvrásněte rýček její okraje, aby kořeny mohly snadněji prorůstat, a řádně ji prolijte.

    Jáma by měla být hluboká zhruba 60 – 90 cm, širokou asi 30 cm. Do jámy se musí pohodlně vejít celá délka hlavního kořene sazeničky. Pak zasypte zeminou, přimáčkněte a zase zalijte. Hlínu vytvarujte tak, aby voda spíše odtékala pryč, nehromadila se u kmene (přesně opačně, než vyžaduje například kiwi). Ten by mohl brzy začít hnít, pokud by panovalo vlhčí počasí.

    Nakonec je nutné dát okolo sazeničky dubu ochranu. Jednak mulčovací materiál, který pomáhá udržovat vlhkost a brání růstu plevele. Mulč se nesmí dotýkat samotného kmene stromku. Okolo stromku postavte ochranu v podobě pletiva nebo jiného ochranného systému proti okusu zvěří. Nikdy nevíte, kdy se vám na zahradu připlete třeba zajíc.

  8. Jak zalévat dub

    Dub vysazený venku je nutné zalévat první rok až dva pravidelněji, později jen v období většího sucha. Dub má hluboké kořeny, umí si sáhnout pro vodu i hlouběji. Ale v dlouhotrvajícím suchu trpí zejména mladší stromy, které nemusejí nedostatek vody přežít. Při zalévání byste neměli stříkat vodu na kmen. Po zálivce nesmí stát voda okolo kmínku déle než cirka hodinu.

  9. Jak hnojit dub

    Pokud máte na zahradě běžnou a průměrně živnou zeminu, není hnojení dubu nutné.

  10. Jak se starat o dub

    Dub po vysazení venku potřebuje ochranu před suchem, před okusem zvěří či hlodavci. Po několika letech však zesílí natolik, že sebemenší pomoc člověka potřebovat nebude. Pak už si budete jen užívat jeho blahodárného letního stínu.

  11. Jak pěstovat dub

    Jaké jsou choroby a škůdci dubu

    Přestože je dub obrovským stromem, i on je vystavován poškození škůdci a chorobami. A kupodivu jich není zrovna málo. Z chorob je to například chřadnutí dubů, náhlé odumření dubů, hlízečka žaludová, která způsobuje mumifikaci žaludů, padlí dubové.

    Ze škůdců je to pak nejčastěji nosatec žaludový způsobující červivost žaludů, obaleč dubový, bekyně velkohlavá, štětconos, píďalka podzimní, mínovníci,také mšice. Ochrana je možná pomocí různých přípravků běžně dostupných na trhu.


M
Mirek 29.01.2021 – 17:38

Dobry den, chtel bych se optat jestli vadi kdyz klicek vyrazi otvorem v dnu kvetinace ? Dekuji

Odpovědět

M
Martin 04.08.2021 – 10:15

@Mirek: Pravděpodobně ne. Semenáček dubu je nezmar, přežije toho docela hodně a to jakože hodně hrubé zacházení za mlada. Pokud to není nadzemní část, což bych se moc divil, a je to kořínek, tak ho opatrně zastřihněte a nebo presaďte do většího květináčku. Předpokládám, že jste ho zasadil na klíčení do plitké nádoby? Pokud dub přežije to, že ho zakořeněný vyrvete a přesadíte, tak zastřihnutí kořínku vpoho přežije.

Odpovědět

M
Martin 04.08.2021 – 10:17

Pravděpodobně ne. Semenáček dubu je nezmar, přežije toho docela hodně a to jakože hodně hrubé zacházení za mlada. Pokud to není nadzemní část, což bych se moc divil, a je to kořínek, tak ho opatrně zastřihněte a nebo presaďte do většího květináčku. Předpokládám, že jste ho zasadil na klíčení do plitké nádoby? Pokud dub přežije to, že ho zakořeněný vyrvete a přesadíte, tak zastřihnutí kořínku vpoho přežije.

Odpovědět

F
František 04.11.2021 – 22:10

Dobrý den. Lze nasbírané žaludy zasadit rovnou do lesa? Děkuji.

Odpovědět

Y
Yarin 23.02.2022 – 19:30

Dobrý den. Chtěl bych vědět jak je asi vysoký a jaký má průměr asi 20let starý dub. Děkuji za odpověď

Odpovědět

JT
Jan Topoli 18.10.2022 – 20:37

Dobrý den poprvé pěstuji žaludy můžou se zasazet už hned posbírané.

Odpovědět

K
Kateřina 24.05.2023 – 18:31

Dobrý den,zasadili jsme s dětmi na podzim žaludy do kelímků od jogurtu,z 15 vyrostlo 10 do výšky 10cm.Presafili jsme je do větších kvetináčů ted na jaře v dubnu a po 14dnech za oknem školy jsme je dali ven cca 16.5.Jenze bylo zrovna po zmrzlých a tyden prselo a byla zima.Jsme v nadm.vysce kolem 550mnm.Listy zšedly a postupně opadávají.Že by uhnily kořeny? Stáli v květináči ve společném podtácníku,prselo do nich.Zacneme tedy znovu,muzeme jeste i teď zasadit staré žaludy z podzimu?Kdyz zkusime ponorit do vody a vybrat ty potopene?

Odpovědět

R
Roman 19.10.2023 – 12:46

Článek zamlčuje jednu podstatnou okolnost. Jelikož typickým obdobím padajících žaludů je říjen, tak pokud bychom žalud trápili vlhčením, ledničkou a klíčením za 6 až 8 týdnů, tak nám vyžene výhonek někdy na konci prosince, což je pro něj extrémně nepřirozené a mimo vegetační období. Zřejmě je lépe žaludy aspoň na 4 měsíce někam uložit do sklepa a proces klíčení řešit až koncem února.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás