Jak pečovat o růže

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pečovat o růže

    Jaké jsou druhy růží?

    Pro začátek se podívejme na základní rozdělení růží:

    Parkové růže

    Do téhle kolonky spadají všechny původní druhy růží, takzvané botanické, se silným vzrostlým kmenem a klasickým květy s pěti okvětními plátky. Péče o ně není nijak náročná. Můžou dorůst až výšky tří metrů. Patří sem například růže šípková.

    Záhonové růže

    Mezi tyto růže se řadí většina druhů, s kterými se běžně setkáte. Tyto druhy vznikly křížením těch původních, botanických. Růže se v této kategorii dále rozdělují na mnohakvěté a velkokvěté.

    Pnoucí růže

    Jak název napovídá, tenhle druh se hodí na okrasné zdi, průchody a oblouky v zahradě. Růže je potřeba vyvazovat na předem přichystanou oporu, po které se budou pnout.

    Stromkové růže

    Do zvláštní kategorie spadají stromkové růže. Ty vznikají štěpkováním na kmínek, a jak název napovídá, jedná se skutečně o jednoduchý kmínek, z jehož vrcholu vyrůstají kvetoucí větvičky růží.

    Půdopokryvné růže

    Jak lze poznat už z názvu, jde o plazivé růže, které nevyvazujeme, ale naopak se hodí k překrytí většího volného prostranství. Své využití najdou například na svazích.

  2. Jak vysadit růže

    Růže lze vysadit prakticky kdykoli. Většinou se volí jaro nebo naopak podzim, ale jsou schopny se dobře uchytit i během léta. Většina druhů nemá nijak vysoké nároky na prostředí, pouze potřebují sluneční svit, stín jim příliš nesvědčí.

    Dlouhodobě nesnesou také stín, ale jinak jim stačí sluneční svit i jen po určitou část dne. Růžím se ve stínu nedaří, téměř nerostou, pomalu odumírají a téměř nekvetou. Půda, kterou jim vyberete, by měla mít také dostatek živin. Růže je potřeba pravidelně hnojit, aby měly k dispozici potřebné minerály.

    Při výsadbě růži zvažte, zda chcete mít solitérní okrasu nebo si jich chcete vysadit celý záhon. Při správné péči vám budou krásně kvést celé léto. Při pokrytí větší plochy musíte primárně vyřešit, v jaké vzdálenosti je potřeba od sebe jednotlivé růže vysadit. To se liší podle odrůd.

    Obecně ale lze říct, že od sebe růže můžete zasadit na vzdálenost kolem třiceti centimetrů nebo až šedesáti centimetrů. První hodnoty se týkají spíše drobných keříčkových růží. Větší vzdálenost volíme u velkých keřových růží, především u druhů, které jsme si označili jako takzvané parkové.

    Jak už jsme si řekli, růže potřebují především živiny, aby mohly krásně prospívat a kvést. Je potřeba pravidelně je hnojit. Kromě kupovaných hnojiv můžete využít kompost, který máte na zahradě. Růže byste měli hnojit během jara a případně i během léta, abyste podpořili jejich květenství.

    Růže je potřeba pravidelně zalévat, odplevelovat a obrývat.

  3. Jak správně prořezat růže

    Správné prořezání nebo prostříhání růží se bude lišit druh od druhu.

    Kdybyste růže prořezali špatně, především vám nebudou kvést.

    Celoročně lze zkracovat odkvetlé výhonky, ale vždy jen o jedno nebo dvě očka. Růže tak pokvetou několikrát do roka. To se týká hlavně parkových druhů. Naopak růže, z kterých chceme sklízet šípky, necháme volně odkvést.

    Razantnější řez provádíme u růží během jara, kdy necháme na výhonech kolem tří oček. To se týká především parkových a dalších vzrostlých okrasných druhů.

    Naopak drobné keříčkové růže, miniaturní, nestříháme vůbec. Z nich lze pravidelně odstranit pouze výhony.

    U stromových růží je potřeba pravidelně zkracovat délku jejich větví. Ta by neměla přesáhnout dvacet centimetrů. Jestli necháte větvičky delší, bude potřeba dát k růžím oporu a vyvázat je, aby se kmínky nezlomily. To se však netýká převislých stromkových růží, které naopak necháváme přerůst.

    U pnoucích růží odstraňujeme především staré odumřelé dřevo, z kterého již neraší nové výhonky. Stejně tak odstřihneme výhony, které odkvetly už během loňského roku. Nové výhony zkrátíme přibližně o patnáct centimetrů. Také je potřeba růže každé jaro vyvázat a pravidelně kontrolovat během roku, zda nepotřebují další úvaz.

    U všech druhů růží pravidelně odstraňujte plané výhony, vyrážející z hlavního kmínku hned u země. Výhonky nikdy nestříhejte nad zemí. Odhrňte část zeminy a ustřihněte je pod úrovní půdy. Hlínu nahrňte zpět.

  4. Jak přichystat růže na zimu

    Před každou zimou je potřeba růže zrýt a přihrnout hlínu k jejich kmínkům. Ta je ochrání před těmi největšími mrazy. Můžeme je také obložit chvojím.

    Složitější je to se stromkovými růžemi, které je potřeba zakrýt celé. Kolem kmínku nahrňte hlínu a samotný kmínek omotejte kouskem geotextilie. Korunu stromku obalte dalším kouskem textilie.

    Teď už máte potřebné základy pro péči o růže. Stačí si jen vybrat vhodnou odrůdu pro vaši zahrádku.

    S tím jak pečovat o další části zahrady vám poradí naše články Jak pěstovat lilieJak pěstovat opuncie.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma květiny


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás