Jak vybrat lyžařské boty

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak nastavit lyžařské boty

    Jak vybrat lyžařské boty?

    V prvé řadě je potřeba si uvědomit a skutečně se pak při výběru řídit faktem, že si nevybíráte boty, ale sportovní vybavení. Barva i oblíbená značka oblečení jsou tedy parametry, které by při výběru měly jít stranou. Stejně tak nemusí ladit značka nebo barva lyží, které již vlastníte.

    Pokud si budete teprve pořizovat i lyže, může vám pomoci náš článek Jak vybrat lyže nebo Jak byvrat běžky.

    Asi úplně nejdůležitějším a prvním faktorem, který byste měli vzít v potaz je to, jací jste lyžaři. Lyžařské boty jsou totiž vyráběny v různých tuhostech, a čím jste sportovnější lyžaři, tím byste měli mít botu „tvrdší“. Naopak začátečníci a rekreační lyžaři by měli volit botu měkčí.

    Tuhost, neboli v lyžařské řeči flex index (flexe), nám zjednodušeně říká, jak velkou sílu je potřeba použít k tomu, abyste prostřednictvím boty poslali signál lyži, kam a jak má jet.

    Pro pokročilé a závodní jezdce je tedy potřeba tvrdá bota (vysoký flex index), která citlivě reaguje na sebemenší změnu v postavení nohy. Měkká bota naopak dokáže všechny drobné pohyby vstřebat a odpustit začátečníkům spoustu nechtěných pohybů a chyb.

    A když už jsme zmínili chyby – již při výběru bot myslete na to, že neméně důležité je správně nastavit lyžařské vázání tak, aby v případě pádu spolehlivě lyžařskou botu od lyže vypnulo.

  2. Jak vybrat tuhost lyžařské boty?

    Z výše uvedeného vyplývá, že je zapotřebí opravdu velmi dobře a věcně (!) zhodnotit to, jak lyžujete, protože ať už se podhodnotíte (pro jistotu), nebo nadhodnotíte (dělám velké pokroky), lyžování si neužijete tak, jak byste mohli.

    Ideální je poradit se při výběru s odborníky, protože i škála flex indexu je spíše orientační – mezi jednotlivými výrobci se hodnota může lišit (spíše poslouží jako ukazatel u toho, kdo má jasno, která značka mu sedí a bude vybírat mezi modely jednoho výrobce).

    Aby toho nebylo málo, jako spousta dalších věcí, i skelet lyžařské boty mění vlastnosti podle počasí – v mrazu tuhne (bota bude na svahu tvrdší, než v obchodě) a v teple naopak změkne a povolí.

    I flex index byste tedy měli brát spíše jako orientační vodítko při výběru, které je ale dobré znát a vycházet z něj. Stupnice a k nim přiřazené schopnosti lyžaře jsou zhruba tyto:

    • 40-60: opravdoví začátečníci, kteří na lyžích stojí poprvé a jsou rádi, že se udrží vestoje :-)
    • 60-80: rekreační lyžař s nízkou váhou, mladší lyžaři (dorostenci)
    • 80-100: rekreační lyžař s vyšší váhou, nebo naopak sportovnější lyžař s nízkou váhou – ideální například pro pokročilé ženy
    • 100-120: sportovní lyžaři, kteří si užívají černé sjezdovky
    • 120 a výše: tvrdé a závodní boty nevhodné pro rekreační užití (mistrovští závodníci od 150 výše)
  3. Jak zkoušet lyžařské boty?

    Vybrat velikost je na pohled jednoduché – sáhněte po velikosti o číslo nižší, než kterou běžně obouváte. Pokud si nechcete na svahu zkomplikovat život, měla by lyžařská bota na noze sedět pevně a na těsno – když budete v botě plavat, lyže se vám budou velmi těžko ovládat.

    Po správném zapnutí byste měli cítit, že se palce (snesitelně) dotýkají špičky boty, pata se neuvolňuje a noha nehýbe. Jakmile botu zapnete, zkuste se naklonit do sjezdového postoje – nejlépe, pokud se budete moci zapnout do lyží, kvůli získání dostatečné opory.

    Pata by se v tomto případě neměla hýbat, a měli byste cítit, že bota těsně obepíná nohu. Pokud tomu tak není, zkuste si botu dotáhnout, případně se pusťte do zkoušení jiné.

  4. Jak správně zapnout lyžařské boty?

    Doporučený postup správného zapnutí je následující a má své opodstatnění. Začít byste měli tím, že si po nazutí do lyžařské boty patu zasunete co nejvíce dozadu.

    Jako první se zapíná (pro klasické 4přezkové modely) druhá přezka z vrchu – tím se zajistí stabilizace paty v zadní části boty. Po zapnutí této přezky zkuste v botě několikrát nakleknout, abyste opravdu patu správně usadili.

    Poté zapněte i první přezku (tu nejvyšší) – noha by teď měla držet naprosto nehnutě vzadu. Obě přezky zapněte pevně, ale ne na maximum.

    Další v řadě by měla být druhá přezka odspodu a suchý zip a nakonec přezka nejvíce vespod. Přezku, která vede přes nárt, byste neměli utahovat úplně na maximum, aby se vám nezačala odkrvovat noha.

    Nakonec ještě dotáhněte dvě horní přezky.

    Pamatujte, že při nákupu byste měli zapnout lyžařské boty na druhý až třetí zoubek, abyste si zachovali rezervu, až budete potřebovat botu více a více utahovat, jak se bude vnitřní botička tvarovat.

  5. Jak nastavit lyžařské boty?

    Pokud jste si vybrali botu správně a přece vám 100% nesedí, můžete ještě zkusit nastavení (ideálně hned při nákupu, zkušený prodavač by vám tyto možnosti měl sám nabídnout) úhlu komínu boty, tzv. canting.

    V podstatě se jedná o naklonění horní častí boty (od kotníku nahoru) tak, aby komín vedl kolmo, případně byl vychýlen směrem ven (nohy tzv. „do O“), nebo směrem dovnitř (nohy tzv. „do X“).

    Toto nastavení se provádí na vnější straně lyžařských bot pomocí přiloženého imbusového šroubováku a bývá již standardně součástí u všech bot kromě těch nejzákladnějších modelů.

    Některé modely dokonce nabízejí i možnost korekce tvrdosti – u většiny z těchto bot, byste na úrovni paty našli označení WALK/SKI, kde můžete volit mezi měkčím módem (WALK), který vám umožní snazší naklonění komínu boty směrem dopředu a módem SKI, který botu naopak zafixuje.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vybrat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás