Jak meditovat doma

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak meditovat doma

  Jak meditovat doma – hladina alfa

  Základem každé meditace je schopnost dostat se do takzvané hladiny alfa. V té jsme přirozeně, kdykoli se naše mysl zklidní a my se věnujeme zaběhnuté činnosti. Třeba si čistíme zuby nebo jsme ve sprše. Abychom se ale dostali do hladiny alfa cíleně, budeme na to potřebovat jednoduchý trik.

  Nejprve si lehněte v místnosti, kde vás nebude nikdo rušit, lidé ani zvířata a zakryjte se dekou nebo čímkoli jiným, abyste měli pocit vlastního bezpečí. Také zatáhněte závěsy, aby vás nerušilo denní světlo. Jestli meditujete večer, můžete nechat zhasnuté světlo nebo si rozsvítit lampičku, abyste měli v pokoji příjemné přítmí.

  Nejprve se soustřeďte na nohy a vnímejte jejich tíhu, uvědomujte si svalovou hmotu a snažte se, aby je co nejvíce uvolnili, až vám přijdou neskutečně těžké. Stejným způsobem uvolněte ruce a následně se stejně tak soustřeďte na hlavu. Vnímejte hmotu lebky, její tíhu a uvědomujte si, jak spočívá na podložce. Až se budete cítit naprosto uvolněni, soustřeďte se na samotný dech.

  Uvědomujte si, jak vzduch proudí skrze nosní dírky do vašich plic a zase zpátky. Vnímejte jeho teplotu a snažte se dýchat klidně a plynule.

  S trochou cviku se pomocí této metody dostanete snadno do hladiny alfa.

 2. Jak meditovat doma – pozitivní energie

  První, čemu se po uvedení do hladiny alfa můžete věnovat, je doplnění vlastní pozitivní energie, jejíž absence je často důvodem k meditaci. Pokud budou vaše tělo a vaše energetická centra dostatečně nabitá pozitivní energií, zmizí velké množství únavy a navíc to bude mít i velice pozitivní vliv na vaše zdravotní problémy.

  V těle se nachází hned několik energetických center. Pod chodidly máme energetické centrum, které nás spojuje se zemí. V pánvi jich je několik spojených se sexualitou, v oblasti břicha se nachází centrum spojené s hojností a nad ním je srdeční centrum.

  V oblasti krku je energetické centrum spojené s komunikací a v místě mezi očima se nachází takzvané třetí oko, spojené s napojením na duchovní, nehmotnou část světa.

  V místě ta vrcholku hlavy je pak další centrum, které zesiluje napojení a přibližně několik desítek centimetrů nad hlavou je poslední energetické centrum, které už je na okraji našeho energetického pole a stabilizuje naše napojení na duchovní svět. Je to protipól k zemní čakře, kterou máme pod chodidly.

  Vyberte si energetické centrum podle toho, které oblasti vašeho života se chcete věnovat. Nad sebou si představte velkou světelnou kouli a během nádechu si vizualizujte paprsek, který vchází do konkrétního energetického centra. Tím centrum posílíte. Během výdechu nechte z energetického centra odplavit veškeré pocity stresu a snažte se pocítit klid v konkrétní oblasti vašeho života.

 3. Jak meditovat doma – odstranění negativ

  Během práce s konkrétním tématem, které se vám v životě opakovaně vyskytuje, byste měli být schopni při zklidnění mysli přesněji vnímat bloky a negativní emoce, která vám v životě v něčem brání.

  Ve chvíli, kdy si takovýto blok, přesvědčení nebo negativní emoci uvědomíte, představte si, jak odchází do světla. Až budete mít pocit, že emoce odešla, podívejte se do sebe, jestli se vám nevynoří další, podobná emoce, která by navazovala na tu, která právě odešla. Tímto způsobem se můžete dobrat k jádru problému a postupně se zbavit všeho, co vám brání, abyste mohli zlepšit některou oblast vašeho života.

 4. Jak meditovat doma – vlastní podvědomí

  Právě naše podvědomí je původcem mnohých zdravotních obtíží, ať už fyzických nebo psychických. V podvědomí zůstane vše, čím si kdy během života projdeme a od toho se odvíjí celá naše realita.

  Proto se zkuste zanořit především do období vlastního dětství, podívejte se do momentů, které si pamatujete a zkuste si vybavit i ty, které jste podvědomě vytěsnili. Právě ve vytěsněných okamžicích života se často nachází původce pozdějších problémů, které se mohou projevit i v dospělosti.

  Můžete si také pomoci několika jednoduchými triky. Zkuste si například představit, že sedíte v krásné rozkvetlé zahradě a proti vám sedí vaše vlastní já. Zkuste si popovídat sami se sebou a zeptat se sami sebe, co vás v životě nejvíc trápí. Vaše já vám bude takto odpovídat.

  Pomoci si můžete nejrůznější vizualizací, která vám přijde na mysl. Můžete se vznášet ve vesmíru, dívat se na vaše mladší já nebo se rovnou přenést do některého důležitého momentu z dětství a projít si podrobně konkrétní vzpomínku.

  U meditací obecně platí, že tak jak je vám to přirozené, tak je to zároveň také správně právě pro vás a jen těžko lze uvést jeden přesný návod. Meditace je v základě schopnost ponoření se do sebe sama a to je něco, k čemu je potřeba se vnitřně dobrat a co vás nikdo jiný nenaučí.

  S meditací vám může poradit také naše články Jak začít meditovatJak meditovat.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma zábava


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás