Jak jíst chia semínka

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak jíst chia semínka

  Jak jíst chia semínka

  Chia semínka se dají jíst jak syrová, tak i tepelně upravená. Jak na slano, tak na sladko. Přidávat je můžeme do slaného pečiva, do moučníků, pudinků, kaší, ale i do jogurtu, pomazánek, mléka (nejlépe rostlinného). Můžeme z nich dělat energetickou šťávu nebo je přimíchat do těsta na palačinky či do omáčky pod maso. Vynikající jsou v salátech, ve smoothie nebo v dušené zelenině. Možností použití chia semínek je nepřeberné množství.

  Základním pravidlem použití chia semínek je nechat je nabobtnat. Pokud je tedy dáváme do těsta třeba na palačinky, smažíme je pak až po několika minutách, až vidíme, kolik toho semínka natáhla, o kolik je těsto nyní hustší. Doplníme mléko do požadované hustoty těsta na palačinky, pak můžeme smažit. A to je v podstatě vše, chia semínka žádné další speciální zacházení nevyžadují.

 2. Chia semínka – účinky

  Jak jíst chia semínkaChia semínka mají mnoho účinků, které jsme zmínili již v úvodu. Jedním z hlavních je podpora trávení a vylučování díky velkému množství vlákniny v nich. Pak je tu ale i další skupina účinků, které prostě nejsou k zahození: chia semínko totiž zasytí, dodá vlákninu, pomůže hospodařit s vodou, dodá spoustu vitamínů, minerálů, vápníku a antioxidantů. K tomu přidejte obsah omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

  Chia semínka snižují krevní tlak, podle výzkumů také preventivně působí proti vzniku cévní mozkové příhody, Alzheimerovy choroby, lupénky, osteoporózy a rakoviny. Mají významný vliv na úspěšnost hubnutí. Mají totiž mnoho bílkovin a vlákniny, k tomu dokáží snižovat chuť na sladké.

  I na chia semínka může být potravinová alergie. Čekejte ji zejména vy, kdo jste alergičtí na hořčici. A její projevy? Vyrážka, svědění kůže, rýma, pálení očí, kýchání, zhoršené dýchání a ospalost. Lidé se slabším trávením mohou být po chia semíncích nadmutí, cítit se velmi plní, přestože jedli poslední jídlo před celkem dlouhou dobou.

 3. Chia semínka – dávkování

  Maximální dávka chia semínek na den je 15 g. Proč? Protože jde o velké množství vlákniny, což dost zatěžuje trávení hlavně lidem, kteří jej mají o něco citlivější. Například podrážděný žlučník, slinivka nebo tenké střevo, to jsou stavy, kdy se chia semínko do stravy vůbec nehodí.

  I zdravým lidem může chia semínko přivodit nečekané příhody. Vzhledem k vláknině a podpoře vylučování počítejte s tím, že na toaletu bude nutné jít i v době, kdy to u vás běžné není. Proto je dobré se na chia semínka zvykat postupně, otestovat, co s vámi udělají.


D
Daniela 24.10.2019 – 20:53

chcem sa spytat, ci to naklicenie je mozne robit s beznymi chia-sem., napr, ktore dostaneme bezne kupit napr. v Lidli, alebo by to museli byt nejake specialne, Tiez ci taketo klicenie je dobre kvoli enzymom aj s lanovým alebo konopnym semienkom. dakujem Taktiez ci mi viete poradit kde zakupim vacsie balenie agaru prasku alebo vlociek.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma chia semínka


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás