Jak chovat šváby

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat šváby

    Co byste měli vědět o švábech?

    Jak se říká, šváb by přežil i radiaci. Švábi jsou velice odolní a jsou ideálně vybaveni, aby přežili i v těch nejtěžších podmínkách. Nejraději obývají spodní část kompostů nebo hromady listí a najít je můžete také v odpadu. Pokud se jedná o město, můžete jich najít velké množství v odpadních stokách.

    Zpravidla najdete tyto malé tvorečky tam, kde je největší množství odpadků. Rádi si libují ve špíně a potěší je vše, co se alespoň trochu rozkládá.

    K jejich odolnosti patří také schopnost vydržet až měsíc bez přísunu potravy. S vodou jsou na tom hůře. Bez té se šváb obejde jen dva týdny. Ale považte, stále jsou v tomhle mnohem praktičtější než člověk. Ten vydrží bez vody pouze tři dny, než mu začnou selhávat játra.

    Naproti tomu příliš dobře na tom nejsou s délkou svého švábího života. Dospělý šváb je na světě pouze sto až sto padesát dnů a samice je na tom ještě o něco hůře. Žije pouhých třicet až sto sedmdesát dnů.

    Za svůj život je jedna švábí samice schopna snést několikrát vejce. Vytváří ochranné obaly, které obsahují kolem patnácti vajíček. Švábi sice nemají příliš dlouhý život, ale ve vajíčku si hoví mnohem déle. Tato doba závisí na tom, kdy byla vajíčka nakladena. Pokud je venku chladná zima, vývoj od vajíčka až po dospělého švába může trvat až šest set padesát dnů. Pokud je venku naopak tepleji, šváb vyroste za necelých dvě stě dní.

  2. Jak vybrat domeček pro šváby?

    Pokud chcete chovat doma šváby, zajistěte jim vhodné ubytování. Nejen, že vám pak budou prospívat, ale také si můžete být jisti, že se vám nerozutečou po domě a nebudete je muset chytat pod nábytkem a ve spíži.

    Ubytovat šváby není nijak náročné. Stačí, pokud si v prodejně s potřebami do domácnosti koupíte plastový box a protože švábi nemají příliš rádi světlo, naopak dávají přednost slabému světlu, kupte neprůhledný nebo poloprůsvitný box. Plastový box se vám bude navíc dobře čistit.

    Důležitá je také možnost zavírání boxu. Volte tedy takový, jehož víko se dá zacvaknout a neleží jen lehce na boxu. Tím spíš, pokud máte doma třeba kočky nebo jiné zvíře, které by box mohl zajímat a které by ho mohlo nedopatřením převrhnout.

    Pokud nemáte doma, poproste v obchodě, zda vám prodají nebo věnují několik velkých plat od vajec – těch, co se do nich vejde třicet vajec. Do boxu je narovnejte, aby měli švábí po čem lézt.

    I když jsou švábi chování jako potrava, dokud se jí nestanou, měli bychom se k nim chovat slušně, stejně jako ke kterémukoli jinému zvířeti. Proto plata upevněte v boxech tavnou pistolí, aby byla dostatečně stabilní a švábi nerozmačkala.

    Dalším důležitým bodem je větrání. Pokud by box nebyl dostatečně větraný, mohly by se v něm rozmnožit plísně a řešit byste mohli také roztoče. Vezměte si pletací jehlici, kterou nahřejte nad plamenem svíčky nebo nad plynovým sporákem. Jehlici při práci držte v kuchyňské rukavici, abyste se nepopálili.

    Rozžhavenou jehlicí propalte do plastového víka velké množství drobných otvorů. Jehlici je potřeba pravidelně dohřívat. Rychle do sebe pojme potřebné teplo, ale uděláte s ní jen dvě nebo tři dírky, než začne chladnout.

    Abyste založili úspěšně chov, do začátku si pořiďte alespoň dvě stě švábů. Ideální je pořídit alespoň čtyři samice na jednoho samce. Na dno krabice můžete dát substrát. Švábům se bude dařit při teplotě klem dvaceti osmi až třiceti stupňů celsia. Do boxu můžete umístit topnou fólii.

  3. Jak vybrat vhodné krmení pro šváby?

    Šváby krmte pravidelně čerstvou potravou. Množství potravy se odvíjí od počtu a velikosti švábů – sami uvidíte, kolik toho spořádají. Jídlo, které jim podáte, by mělo být v takovém množství, aby byli schopni ho sníst za několik hodin. Švábi si pochutnají prakticky na čemkoli.

    Myslete však na to, že čím krmíte je, tím v podstatě budete krmit své mazlíčky, pro které jsou švábi jako potrava určeni. Pokud byste si rádi přečetli něco o zvířatech, kterým se potravou v podobě švábů zavděčíte, můžete se podívat na článek Jak chovat gekona.

    Švábi ocení čerstvou zeleninu a ovoce. Chutnat jim budou jablka, cukety, broskve a banány. Dát jim můžete také granule pro kočky nebo pro psy. Vybírejte podle kvality. Přikrmit je můžete také moukou nebo ovesnými vločkami. Chutnat jim bude také mletá vojtěška.

    Pro šváby je důležitý také dostatek pitné vody. Potřebnou vodu získají částečně z potravy, ale chybět by neměl ani vodní rosol.

    Pokud máte jednoduše rádi hmyz a nechystáte se jím krmit žádné zvíře, můžete si na zahradě vybudovat vlastní hmyzník. Poradí vám s tím náš článek Jak vyrobit hmyzí hotel.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hmyz


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás