Jak chovat prase

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat prase

    Jak chovat prase – plemena

    Stejně jako mezi kočkami nebo pejsky i mezi prasátky najdete řadu nejrůznějších plemen, z kterých můžete vybírat. Každé plemeno má svá vlastní specifika a záleží jen na vás, jakou máte představu o svém novém společníkovi.

    Selátko však vždy pořizujte výhradně od soukromého chovatele, abyste měli jistotu, že s ním bylo zacházeno s patřičnou péčí a je dostatečně vymazlené. Chovatel vám také poradí, na jakou stravu je prasátko zvyklé, abyste věděli, co mu ze začátku dávat za krmení.

    Jestliže si chcete pořídit prasátko na porážku, můžete zauvažovat nad několika druhy. Mezi ně patří třeba asijské prase, které nedorůstá příliš velkých rozměrů. Další možností je Praštické prase, které se vyznačuje rychlým růstem.

    Jeho maso je výrazně libové, ale na své si přijdou také milovníci sádla. Pokud si chcete pořídit prasátko, které bude mít vysokou odolnost proti stresu a nebude náchylné na infekce, zvolit můžete Duroc.

    Tohle plemeno vzniklo díky křížení několika druhů. Mezi další libová prasátka patří Pietran. Mezi další zajímavé druhy patří Kanadské pastevní prase, které vzniklo křížením několika druhů a které je také velice odolné.

    Když si chcete pořídit prasátko jako mazlíčka, obecně vybírejte spíše z menších druhů. Prasátka jsou vyšlechtěna především ke konzumaci, tak aby nabrala co největší hmotnost v co nejkratším čase. Mají sklony k nadváze a s tím spojené zdravotní problémy.

    Koupit si můžete takzvané mini prasátko, za které je označované prase vietnamské nebo prase Gottingenovo. V Česku se setkáte častěji s prasetem vietnamským, které je používáno také na chov k porážce. Gottingenovo prase bylo křížením vyšlechtěno za účelem laboratorních pokusů.

    Opravdu malé je však prasátko Royal Dandies, které pochází ze Spojených států a nedosáhne větší hmotnosti než menší pes. Selátko tohoto prasátka však vyjde i na několik desítek tisíc korun.

  2. Jak chovat prase – ubytování

    Menší prasátko můžete mít i doma v bytě. Větší prasátko bude potřebovat více pohybu, a pokud nemáte rodinný dům s dostatkem prostoru, raději ho ubytujte venku. Pokud máte prasátko jako domácího mazlíčka, větší množství pohybu také výrazně napomůže proti nadváze.

    Mini prasátka by měla být v domácím prostředí. Pro větší prasata můžete připravit výběh nebo jim postavit chlívek. Prase má rádo dostatek volného prostoru stejně jako kterékoli jiné zvíře. Když však máte mini prasátko, postavte výběh s přístřeškem i pro něj. Během teplých dnů bude rádo, že bude moci být venku.

    Pryč jsou doby našich babiček, kdy se malé selátko nechalo v chlívku metr a půl na metr a půl dokud nešlo na porážku. S krávami nebylo zacházeno lépe. Doba pokročila, a i když jsou některá zvířata stále konzumována a bude ještě dlouho trvat, než si dokážeme uvědomit, že nám jsou rovna, měli bychom s nimi alespoň zacházet s patřičnou úctou.

    Pejska byste také nenechali v kotci o velikosti jednoho a půl metru a nehodili mu jednou denně zbytky. Stejně jako vyžaduje pozornost kočka, i prasátko má rádo lidskou společnost a je nerado samo. Pokud nejste schopni trávit s prasátkem dostatek času, pořiďte mu alespoň zvířecího kamaráda.

    Jestli je pro vás prasátko přece jen jako domácí mazlíček příliš velké, podívat se můžete na náš článek Jak chovat činčilu a zauvažovat o jiném zvířátku.

    Ohradu výběhu postavte dostatečně bytelnou, aby se o ni prasátko mohlo podrbat. Pokud je výběh určen jen pro příležitostné použití pro prasátko, které budete mít jinak doma, postačí k němu připojit přístřešek.

    Zvíře, které bude pobývat celoročně venku, bude potřebovat dobře zateplený zděný chlívek s oknem, kudy bude dovnitř proudit přirozené světlo. V obou případech vystelte pelíšek prasátka velkým množstvím slámy. Jejich přirozeností je se zahrabat.

    Přístřešek nebo chlívek by měl mít také šikmou podlahu, aby mohla moč a přebytečná vlhkost odtékat přímo do kanálku. V případě, že bude prasátko pobývat v přístřešku v zimě, nemělo by do něj táhnout ani zatékat. Prasátko však není nijak náročné na vysoké teploty, postačí mu teplota kolem dvaceti stupňů.

  3. Jak chovat prase – krmení

    Stejně jako u jiných zvířátek, i u prasátek si můžete vyhrát s jejich stravou a udělat jim radost tím, co mají rádi. Sami uvidíte, co vašemu prasátku zachutná nejvíce. Nikdy mu však nedávejte potravu, která pro něj není vhodná. Prase má tendenci sníst vše, co dostane, bez ohledu na to, zda je pro něj potrava prospěšná.

    Prasata jsou především všežravci. Uctít je můžete popadaným ovocem, trávou, řepou nebo bramborami. Krmení by nikdy nemělo být studené. Prasatům bude chutnat spíše teplá strava. Nakrmit je můžete také šrotem z pšenice, ječmene a kukuřice, který zalijeme horkou vodou. Strava by však měla zůstat pestrá a vyvážená.

    Prasátko krmte dvakrát denně. K dispozici by mělo mít neustále čerstvou a především čistou pitnou vodu.

  4. Jak chovat prase – úklid

    Říká se, že je někdo špinavý jako vepř. Nic není vzdálenější pravdě. Prasátka jsou přirozeně velice čistotná, a pokud žijí ve špinavých podmínkách, není to z jejich vlastního rozhodnutí, ale jen proto, že jsme je jako lidé do takových podmínek umístili. Když tedy chcete mít spokojené prasátko, nezapomeňte kolem něj pravidelně uklízet.

    Prasátko nikdy nenechává výkaly nebo moč tam, kde spí nebo kde dostává potravu. Výkaly prasátku uklízejte každý den a v pelíšku mu měňte slámu dvakrát týdně.

    Pokud je prasátku v létě horko, může se stát, že svou pověst čistotného tvora vyvrátí tím, že se vyválí ve vlastních výkalech. Nemůže za to však nečistotnost prasete, ale jeho absence potních žláz. Proto se prasátka ráda válí v bahně. Jestliže chcete, aby k tomu nedošlo, pořiďte prasátku sprchu, kde ho pravidelně osprchujte. Uděláte mu radost i tím, že ho vykartáčujete.

    Jestli vám velké zvíře nevadí, ale rádi byste zauvažovali i nad jiným zvířátkem, podívat se můžete na článek Jak se správně starat o koně.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás