Jak chovat humra

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat humra

    Jak chovat humra – obecně

    Nejprve si povězme něco obecného o humrech, ať víme, s jakým tvorem máme tu čest.

    S humry se můžete setkat v pobřežních vodách Atlantiku. Najdete je v Kanadě a ve Skandinávii. Humry můžete najít v mělčích vodách ale také v hloubce až osmdesáti metrů, kde dávají přednost spíše kamenným povrchům. Naopak rozvířenému bahnu a obecně měkkým povrchům se spíše vyhýbají. Během dne ho můžete najít ukrytého v proláklinách. Ožívá až během večera, kdy se vydává na lov.

    Humr má tělo pokryté silným krunýřem. Z restaurací a filmů sice znáte červené humry na talíři, ale tuhle barvu získají až uvařením. Přirozená barva je spíše zelená až tmavě hnědá. Můžeme se setkat i s jedinci zabarvenými do oranžova a žluta.

    Humr má tělo složené z několika článků. Výrazná jsou jeho dvě klepeta. Zpravidla je jedno větší, silnější, které slouží k lovení potravy. Druhé, menší klepeto, pak slouží více k manipulaci a úchopu potravy a dalších předmětů. Klepeta jsou kromě ostří opatřena také zoubky, které pomáhají kořist přidržet.

    Humr má takzvanou hlavohruď, na které jsou umístěna dvě tykadla a spolu s hmatovými fousy mu pomáhají v orientaci. Díky nim je také velice citlivý na znečištění vody.

    Z těla vyrůstá pět párů tenkých nohou.

    Humr může dosáhnout délky až kolem sedmdesáti centimetrů a jen samotná klepeta mohou dorůst až do délky pětatřiceti centimetrů. Humr může vážit až kolem sedmi kilo.

    Samičky se rozmnožují třením a to pouze každý druhý rok. Během jedné snůšky je samice schopna naklást až několik tisíc vajíček. Z vajíček se nejprve vylíhnou malé larvy, jejichž potravou je po několik dalších týdnů drobný plankton. Humři se nikdy nelíhnou najednou, ale postupně. Tím zabrání přitáhnutí větší pozornosti. Humři dosahují pohlavní dospělosti až kolem čtyř let.

    Během růstu mění humr pravidelně svůj krunýř. V mládí je to mnohem častěji, ale jak dospívá a jeho růst se zpomaluje, vymění svou schránku pouze jednou za dva roky. Než humrovi doroste nový krunýř, zůstává zalezlý v úzkých prohlubních, kde ho nikdo nemůže napadnout. Většina humrů se dožije přibližně třiceti až čtyřiceti let, ale můžeme se setkat i se staršími exempláři.

  2. Jak chovat humra – potrava

    Teď se ještě podívejme, čím se humr živý.

    Mezi jeho nejčastější potravu patří červi, nejrůznější korýši, mořské hvězdice nebo menší druhy krabů. Nepohrdne ani mršinou. Humři se někdy uchylují také ke kanibalismu a požírají se navzájem.

    Potravu, kterou humr uloví, porcuje na kousky svými klepety a do úst si ji podává pomocí předních končetin. Humr má také silně rozvinutou schopnost regenerace. Ve chvíli, kdy je ohrožen a mohl by se sám stát potravou, může jednoduše odhodit jedno své klepeto, které mu následně doroste.

  3. Jak chovat humra – nádrž

    Jestliže chcete doma chovat raka, budete prvně potřebovat velkou plastovou nádrž nebo rozměrné akvárium se slanou vodou.

    Jak už jsme si řekli, raci ocení spíše tvrdší povrch. Na dno jim můžete dát oblázky a větší ploché kameny. Vyhněte se drobnějším kamínkům, substrátu a čemukoli, co by se ve vodě spíše vířilo. V prostoru u dna můžete také vzpříčit několik kamenů a vytvořit tak úzké skuliny, do kterých se budou moci humři schovat. Kameny však musí být dostatečně pevně uchyceny, aby se nemohly zřítit.

    Vzhledem k velikosti, jaké může humr dorůst, je chován častěji ve velkých akváriích, které jsou součástí akvaparku. Málokdo je schopen zajistit humrovi dostatek pohybu a vynahradit mu ztracenou přirozenou volnost. A vzhledem k tomu, že jsou humři spíše samotáři a mohou se požírat navzájem, vzájemná společnost jim ani příliš nesedí.

    Humři jsou zvyklí žít v hluboké vodě, ale vzhledem k nutnosti pravidelné údržby jim postačí i mělčí nádrž s jedním metrem vody.

    Voda by měla mít také pravidelnou filtraci a akvárium by se mělo nacházet spíše v chladnějším prostředí.

    S chovem dalších netradičních akvarijních živočichů vám poradí naše články Jak chovat rakaJak chovat chobotnici.


L
Lukas 05.08.2020 – 23:29

Chyby tu info i litrazi nádrže a rozmerech slanosti vody tvrdost dávkování CO a další spec

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás