Jak chovat krevety

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat krevety

    O krevetách

    Kreveta je malý bezobratlý živočich. Nejčastěji ho najdeme v oblasti Asie, kde žije v nízkých vodách kolem pobřeží a na útesech v celých koloniích.

    Jeho přirozená potrava je složena převážně z řas, ale nepohrdne ani zbytky masité potravy po větších živočiších. Naopak některé krevetky jsou dravější a tuto stravu vítají. Setkat se můžete i s takzvanými filtrujícími krevetkami, které se živí drobným planktonem.

    Krevety se vyskytují v různých barevných kombinacích a druh od druhu se liší také svými zvyklostmi a chováním. Jejich velikost se pohybuje od velmi malých u trpasličích krevet až po druhy dosahující deseti centimetrů.

  2. Jak chovat krevety – akvárium

    Akvárium je potřeba připravit se značným předstihem. Většinou trvá alespoň šest týdnů, než se v nově napuštěném akváriu ustálí podmínky natolik, abychom do něj mohli vypustit nově koupené krevetky. Ustálení se netýká jen vody, ale především drobných organismů, které budou odbourávat zbytky potravy a výkaly. Zakořenit se musí také rostliny.

    Velikost akvária se odvozuje od konkrétního druhu krevet a jejich počtu. Záleží také na tom, zda budou krevety jedinými obyvateli, tedy zda budete mít jednodruhové akvárium nebo jestli budou obývat nádrž spolu s dalšími živočichy, třeba s rybami.

    Obecně platí, že nádrž o objemu více jak třicet litrů vody, bude mnohem snadnější udržovat než menší akvárium. Má-li být akvárium pouze pro krevety, důležitá nebude ani tak jeho výška jako spíš plocha dna, na které budou krevetky trávit nejvíce času.

    U vhodné kombinace ryb a krevet je to složitější. Větší dravé rybky mohou krevetkám ublížit, naopak dáte-li do akvária dravé krevetky a malé rybičky, odskáčou to naopak ty ryby. Obecně se dobře snesou velké filtrující krevety s malými rybkami. Zvolit jednopruhové akvárium má i tu výhodu, že ryby nebudou na krevetky zbytečně dorážet a ty nebudou věčně ve stresu a zalezlé. Stres by se mohl podepsat na jejich zdraví.

    S konkrétní kombinací vám poradí zkušený chovatel, od kterého budete zvířátka kupovat. Většinou už bude mít sám odzkoušené konkrétní kombinace, které se vzájemně snesou a není proto nutné přistupovat na vlastní experimenty a riskovat, že přijde některý živočich k úhoně.

    Na konec nesmíme zapomenout zmínit, že masožravé krevety mají někdy kanibalistické sklony a pohromadě by měly být chovány jen tehdy, když jsou podobně velké. Filtrující krevety se celkem snesou, ale je potřeba dopřát jim dostatek prostoru. Řasožravé krevetky jsou společenské a budou se cítit mnohem lépe, když je budete chovat ve skupině. Jedna jediná krevetka by se cítila osamoceně a to i ve společnosti jiných živočichů.

    Teď se pojďme podívat na samotnou výbavu terária.

    S chovem samotných rybiček vám poradí náš článek Jak chovat bettu.

  3. Jak chovat krevety – výbava akvária

    Na dno terária kupte ideálně speciální substrát vhodný pro chov krevet. Hloubku vrstvy volte podle rostlin, které chcete v akváriu pěstovat. Plovoucí rostliny příliš podloží nepotřebují, kdežto mají-li pořádně zakořenit, budete potřebovat vrstvu hlubší.

    Krevetky nejsou na konkrétní druhy rostlin nijak vybíravé. Vedle samotných rostlin můžete použít také nejrůznější mechy. Prostředí by mělo krevetkám poskytnout dostatek úkrytů – tím spíše, budou-li sdílet terárium s dalšími obyvateli. Rostliny navíc pohltí některé škodlivé látky a budou vytvářet přirozené prostředí.

    K akváriu bude nutné připojit také vhodné osvětlení, které je podstatné nejen pro vývoj samotných krevet, ale také pro rostliny.

    Na závěr nezapomeňte stejně jako do většiny akvárii pořídit i filtr. Krevetkám se bude nejlépe dařit v čisté vodě. Při koupi se poraďte, který filtr bude vhodný. Měl by být uzpůsobený tak, aby se do něj nedostávaly malé nově narozené krevetky.

    S případnou opravou akvária vám poradí náš článek Jak opravit akvárium.

  4. Jak chovat krevety – potrava

    Krevetky byste měli krmit podle konkrétního druhu. Obecně jsou všežravci, ale některé dávají přednost více tomu, jiné tomu. Začínejte vždy s krmivem, na které jsou zvyklé od původního chovatele, a postupně přicházejte s vlastními změnami. Krevetky si budou muset zvyknout na změnu prostředí, a kdybyste jim ve stejný okamžik kompletně změnili i stravu, mohlo by to pro ně být stresující.

    Nakrmit je můžete krmením určeným speciálně pro krevety nebo tím, které je primárně určené pro ryby.

    Pro krevety je důležitá především pestrost stravy. Při jednotvárné stravě by jim mohly chybět některé živiny a neprospívaly by. Pravidelně můžete střídat několik různých krmit. Neměli byste jim podávat dlouhodobě jednotvárnou stravu.

    Některé krmení si můžete nasbírat také sami. Patří mezi ně například sušené kopřivy nebo listy buku či olše. Dát jim můžete také okurek v bio kvalitě.

  5. Jak chovat krevety – rozmnožování

    Krevetky se množí sami celkem snadno a nepotřebují žádné zvláštní podmínky.

    Vybudete-li pro své malé tvorečky dostatečně příjemný domov, ve kterém se budou cítit dobře, na malé přírůstky nebudete muset čekat nijak dlouho.

    Samička je březí přibližně tři až čtyři týdny, kdy nosí vajíčka. Obvykle se vylíhne kolem dvaceti až třiceti malých krevetek.

    Různé druhy krevet se můžou křížit mezi sebou. Máte-li je na chov, je potřeba nedávat do jednoho terária více než jeden konkrétní druh.

    Některé druhy můžou nosit až třikrát tolik vajíček.

    Tak a teď už víte, jak vypadá přibližně chov krevetek. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní druh a začnete mu připravovat nový domov, budete se moci těšit na malé krásné tvorečky, které vás nepřestanou bavit.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás