Jak chovat ještěrku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat ještěrku

    Jaké druhy ještěrek se nejčastěji chovají

    Často v zajetí chovaná ještěrka zední pochází z jižní Evropy, ale výjimečně se s ní můžeme setkat i na jižním Slovensku nebo jižní Moravě. Vyskytuje se asi ve 40-ti poddruzích, které se liší hlavně zbarvením a velikostí. Má ráda skalnatá, suchá a vyprahlá stanoviště, jen výjimečně ji najdeme na březích potoků.

    Často bývá ke spatření ve starých, opuštěných lomech. Ráda a dobře šplhá po stěnách. Díky masivnímu odlesnění se její populace v poslední době mírně rozšířila. Její zbarvení není tak pestré jako u ostatních ještěrek, většinou u nich najdeme různé odstíny hnědé a uprostřed hřbetu tmavý proužek.

    Na bocích přechází barva místy až do černé se světlejšími skvrnkami. Bříško je světlé, u samečků narůžovělé a někdy až červené. U nás je to jedna z nejvzácnějších ještěrek.

    Dalším druhem vhodným pro chov je ještěrka travní, která se vyskytuje hlavně v Řecku, Turecku, Albánii a podél Černého moře až k Balatonu v Maďarsku. Má ráda suchá stepní místa nebo řídce zarostlé svahy. Oproti ještěrce zední je mohutnější a pohybuje se většinou po zemi, ale je i zdatným šplhounem.

    Hřbet bývá zbarvený zeleně a směrem k ocásku přechází do hnědé. Na kůži má skvrny, které vytváří podélné pruhy. Samičky mají světle žlutá bříška, u samečků je zbarvení výraznější, mají bříška sytě žlutá s nádechem do oranžova a pod krkem výrazné zelené zabarvení. Na bocích mívají i modré skvrnky.

    U nás je nejrozšířenější ještěrka obecná. Můžeme se s ní setkat na okrajích lesů, na pasekách, vřesovištích, na skalnatých svazích i v horách. Za úkryt jí slouží různé skuliny, díry v zemi a pod kořeny stromů.

    Její hřbet je zbarvený do hněda nebo hnědo-šeda s výrazným tmavším pruhem a je lemovaný světlejšími proužky. Sameček má jasně zelené boky, u samičky je zbarvení méně výrazné, většinou hnědé nebo hnědošedé.

  2. Jaká jsou specifika ještěrek?

    Ještěrky jsou velice čilá zvířátka, která umí rychle běhat. Nejvíce aktivní jsou v ranních a podvečerních hodinách, kdy shání krmení. Přes den je můžeme najít, jak se na kameni vyhřívají na sluníčku.

    Každá ještěrka má své teritoriální území, ve kterém loví a které se rozprostírá v okruhu přibližně 20 m od jejího úkrytu. Přezimuje v různých dírách nebo pod hromadami listí. Vylézá ven většinou v dubnu. Mají dlouhý jazyk, který jim slouží k orientaci.

    Ještěrky jsou dobří šplhavci a nedělá jim problém pohybovat se po svislých stěnách. Zvláště ještěrka zední tímto vyniká. Ve svém prostředí mají poměrně velké množství nepřátel. Patří mezi ně čápi, hadi, lišky a kolem měst i kočky.

    Mají křehký ocas a při útoku predátorů, hlavně zmijí, jej dokážou odlomit. Když je zmije kousne do ocásku, ještěrka jej upustí dřív, než hadí jed pronikne do zbývajících částí těla. Navíc se ocas ještě chvíli svíjí, zaujme predátora a ještěrka má tak čas k úniku. Ocas se regeneruje a časem jí doroste, ale nikdy už nevypadá jako ten původní.

    Všechny zmiňované druhy ještěrek dosahují velikosti 20 – 25 cm, ještěrka travní může být o něco větší a její tělo je robustnější. Dožívají se v průměru kolem 20-ti roků. Jsou pokryté šupinkami a svrchní kůži občas po cárech svlékají.

    Zvláštností ještěrek je, že se mohou rozmnožovat i partenogeneticky, to znamená nepohlavně, bez přítomnosti samce. Z neoplozených vajíček. Existují i ještěrky, které jsou schopny za určitých podmínek rodit i živá mláďata, u nás je to ještěrka živorodá. V takovém případě se malé ještěrky rodí ve vaječné bláně, ze které se okamžitě vyprostí.

    Ještěrky se dají i ochočit. Až si na vás zvyknou, můžou si brát jídlo z ruky, ale nikdy se nepokoušejte je sami chytat, příště už by za vámi nepřišly.

  3. Jak vybavit terárium pro ještěrku?

    Velikost terária by měla odpovídat počtu chovaných jedinců. Ještěrky jsou velmi pohyblivá zvířátka a potřebují poměrně velké terárium. Dostačující půdorysná velikost je přibližně 80 x 45 a výška 30 cm.

    Samozřejmě čím větší, tím lepší. Při umístění terária počítejme s tím, že ještěrky jsou denní zvířátka a potřebují ke svému správnému vývoji sluneční paprsky. Terárium bychom měli vybavit zdrojem UV záření, aby netrpěli nedostatkem vitamínu D. A aby jim u nás bylo dobře, je lepší chovat je v páru.

    Na dno použijeme směs jemného písku a zeminy. Můžeme zasadit i nějakou rostlinu, ale větší část dna by měla být suchá. Hlavní je dostatek kamenů a větví, po kterých mohou ještěrky šplhat.

    Nutností je dobré větrání a pravidelné rosení. Váš kamarád uvítá také misku s čistou vodou. Ještěrky potřebují vhodné úkryty, ve kterých se mohou schovat a odpočívat.

    Na dno nového ještěrčího příbytku můžeme rozmístit i různé kusy dřeva, prázdné květináče, kokosové ořechy i kůru. Uvítají také vlhký mech. Prostě tak, aby se cítily příjemně a jako doma.

    Ještěrky obecně mají rádi teplo, protože jejich tělesná teplota je závislá na teplotě okolí. Vyhovuje jim teplotní rozmezí 28-35ºC. Za tím účelem jsou vhodné například topné kameny, které se dají zakoupit v chovatelských potřebách. Vhodné jsou i různé topné fólie nebo žárovky. Topíme celé dny a teplotu snižujeme pouze, až nastane čas pro zimování.

    Neměli bychom zapomínat na to, že některé ještěrky, například ještěrka zední, rády lezou po stěnách a ideální je, pokud některé stěny takto upravíme. K tomu účelu se dá využít například polystyren nebo polyuretanová pěna, který vhodně upravíme. Můžeme ji také polepit kousky kůry nebo kamínky a určitě uvítají, když jim vytvoříme police, na kterých mohou odpočívat.

    Terárium je nutné udržovat v čistotě, to znamená pravidelně odstraňovat trus zvířat, měnit vodu, čistou vodou bez saponátů umývat stěny a aspoň jednou ročně vyčistit celé terárium a vyměnit substrát. Rovněž zbytky potravy je potřeba pravidelně odstraňovat.

  4. Jak zimovat ještěrku?

    Naše ještěrčí kamarády bychom měli zazimovat už proto, aby si mohli odpočinout. Při správném zimování se většinou dožívají vyššího věku a hlavně samičky se zimováním potřebují připravit na snášení vajec.

    A jak takové zimování vypadá v praxi? Na přelomu podzimu a zimy snižujeme postupně teplotu až na přibližně 6ºC a přestáváme krmit. Také nachystáme dostatek materiálu, ve kterém se ještěrka může uložit ke svému zimnímu spánku.

    Například substrát nebo suché listí. Zimování může trvat 2-3 měsíce a během této doby chodíme zvířátko pravidelně kontrolovat. V době zimování by mělo být terárium hlavně v místnosti, kde bude klid.

    Vhodný může být například sklep. Při ukončení zimování postupujeme opačně: začneme zvyšovat teplotu a přidávat krmení. Zvířátko bude vyhládlé, takže se stravou opatrně, protože pokud bychom je zahrnuli velkým množstvím potravy, vedlo by to pouze k zažívacím problémům.

    Rovněž zahřívání musí probíhat pomalu, aby nedošlo k šoku z rychlého probuzení. Oslabená zvířata nikdy nezimujeme, protože by nejspíš do jara nepřežila.

  5. Čím ještěrku krmit?

    V přírodě se ještěrka živí hmyzem, různými brouky, larvami, žížalami a nepohrdne ani slimákem. V zajetí se proto musíme postarat, aby strava byla různorodá. Vhodní jsou cvrčci, kobylky, švábi nebo mouční červi.

    V případě nouze je možné koupit ve speciálních obchodech konzervy pro plazy, které obsahují převážně konzervovaný hmyz.

    Některé ještěrky si rády smlsnou i na kousku šťavnatého ovoce nebo nějaké plané rostlině. Stravu je vhodné doplnit i různými kupovanými vitamíny, určenými pro plazy, které seženeme ve speciálních prodejnách.

    Většinou jsou ve formě prášku a podáváme je tak, že jimi posypeme hmyz. Důležitý je hlavně dostatek vitamínu A a D, který se většinou prodává v tekuté formě a přidáváme jej do vody.

    Mláďata také potřebují dostatek vápníku. Můžeme jej podávat ve formě rozdrcených vaječných skořápek, které samozřejmě nejprve pořádně umyjeme. Použít můžeme i nastrouhanou sepiovou kost.

    Krmení ještěrek je dostačující 2-3x týdně, mláďata krmíme častěji.

  6. Může ještěrka kousnout?

    Ještěrka nás rozhodně nepokouše, nemá totiž ani pořádné zuby. Kolem tlamy má tvrdý, rohovitý okraj, takže maximálně nám po jejím stisku zůstane na kůži otisk. Ale pozor, tohle neplatí pro všechny druhy ještěrů.

    Pokud chceme chovat trošku exotičtější druhy než naše roztomilé ještěrky, musíme být na pozoru. Například gekoni sice patří mezi ještěry, ale mají ostré zuby a mohou nás bolestivě pokousat. Více si o nich můžete přečíst v našem článku Jak chovat gekona.

  7. Jak se rozmnožují ještěrky?

    Ještěrky se v zajetí rozmnožují většinou bez problémů. Po oplodnění samička snáší několik vajíček do předem vyhloubené jamky nebo měkkého mechu a to i několikrát za rok. Navrší na ně kopeček substrátu a víc se o ně už nestará.

    Vejce opatrně vybereme a přemístíme zvlášť do terária, kde udržujeme teplotu kolem 30-ti ºC. Pokud bychom je nechali v teráriu s rodiči, mohli by jim ublížit. Doba inkubace se může u různých druhů lišit.

    Mláďata začínají přijímat potravu už po několika dnech. Pozor na dostatečné utěsnění všech škvír u terária pro mláďata, dokážou se protáhnout i tou nejmenší skulinkou.

    Zaujal vás náš článek? Chtěli byste chovat nějakého ještěra, ale možná byste radši něco exotičtějšího a většího? Podívejte se na náš článek Jak chovat leguána.


Ab
Andrea budínová 10.07.2021 – 22:48

Tento článek se mi moc líbí a ještěrka je moje nejoblíbenější zvířátko a zjistila jsem tu spoustu nových informací protože jsem si myslela že jedí můry

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás