Jak chovat chobotnici

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat chobotnici

    O chobotnici

    Chobotnice patří mezi nejzajímavější obyvatele naší krásné planety. Jsou to převážně noční tvorové, ale můžeme se s nimi setkat také ve dne. Jsou známé především pro svůj vzhled a vysokou inteligenci. Pojďme si o nich povědět víc.

    Chobotnice mají dlouhá chapadla a můžou na první pohled vypadat poněkud rozměrně, ale díky tomu, že nemají pevnou konstrukci těla, jsou schopny proplout i těmi nejmenšími skulinami. To jim pomáhá schovat se před predátory.

    Pomocí chapadel jsou schopny kolem svého úkrytu naskládat kameny a menší mušle, kterými se maskují. Nejtvrdší částí na jejich těle je část úst, nazývaná je zobák. Ten jim pomáhá dostat se do tvrdých schránek mořských živočichů.

    Další unikátní zajímavosti jsou tři srdce chobotnice. Z toho jen jedno pohání krevní oběh po celém těle, kdežto dvě zbývající pumpují oběh vedoucí pouze k žábrám.

    Výrazně vyvinuté jsou u chobotnice hmatové buňky. Je tedy schopně nejen citlivě manipulovat s těmi nejmenšími předměty, ale také přímo cítit, čeho se právě její chapadlo dotýká. Je schopna navnímat i něco jako chuť daného předmětu.

    Chobotnice je schopna do jisté míry měnit barvu své kůže. Vedle schopnosti maskovat se ve svém okolí jí to pomáhá uniknout před predátory. Touto technikou se také dorozumívá s ostatními příslušníky svého druhu. Chobotnice je svým postavením těla a schopností měnit barvu schopna napodobit perutýny a další živočichy a v důsledku tak zastrašit je samotné.

    V krajní situaci chobotnice vypouští do vody barvivo, které v silném neprůhledném oblaku zmate smysly nepřítele a dá chobotnici pár okamžiků navíc k úniku. Barvivo se skládá z melaninu. Stejnou látku najdeme i u lidí, u kterých je tak určena barva vlasů a pokožky. Barvivo navíc příliš nevoní a některé útočníky odradí už samotný zápach.

    Některé druhy jsou dokonce schopny odhodit svá vlastní chapadla, podobně jako ještěrka ocásek.

    Jak už jsme si řekli, chobotnice patří mezi velice inteligentní tvory. Protože se však dožívají ve většině případů jen pouhého roku až dvou let, nemají prostor svou inteligenci řádně využít.

    V mozku chobotnice se nachází asi jen třetina nervového systému. Zbytek je umístěn přímo v chapadlech. Během pokusů se ukázalo, že chobotnice je dokonce schopna rozeznat různé tvary a vzory. Je schopna rozšroubovat zavařovací sklenici a mnoha dalších věcí.

  2. Jak chovat chobotnici – akvárium

    Nádrž, ve které chcete chobotnici chovat, by měla mít alespoň tisíc litrů. Její dno by mělo být vybaveno velice pestře a mělo by být plné úkrytů. Chobotnice nepotřebuje ani příliš světla, více se jí bude dařit v přítmí.

    Nádrž by měla být především postavena tak, aby z ní chobotnice nemohla uniknout a aby nedosáhla na nic, s čím by mohla manipulovat. To se týká především ventilu vody, který umí chobotnice otevřít. Bez problémů zvládnou vytopit celou místnost nebo si omylem vypustit vlastní nádrž.

    Chobotnice mají nesrovnatelně větší sílu, než by se na první pohled mohlo zdát. Víko nádrže proto pořádně zatižte. Chobotnice je jinak schopna z nádrže vylézt a sama si tak ublížit tím, že se ocitne na suchu nebo dokonce přelézt do vedlejší nádrže a zkonzumovat značnou část jejích obyvatel.

    Chráněné by měly být také veškeré filtry a podobné věci, aby je chobotnice nemohla ucpat svými chapadly.

    Chobotnici chovejte vždy samostatně. Dvě chobotnice se na malém prostoru příliš nesnesou a cokoli dalšího by sežrala.

    S opravou poškozeného akvária vám poradí náš článek Jak opravit akvárium.

  3. Jak chovat chobotnici – rozmnožování

    Po spáření se samcem klade chobotnice několik set až tisíc vajíček. Pro jejich ochranu vyhledává skalní pukliny a podobná chráněná místa, třeba jeskyně. Samotná vajíčka jsou spojena v bílých hroznech. Samička je hlídá a víří kolem nich vodu, aby měla neustále čerstvý kyslík. Vajíčka se začínají líhnout přibližně po měsíci. Během celé doby je chobotnice hlídá a sama při tom nejí.

    Čerstvě vylíhlá mláďata nejsou větší než pár milimetrů a mají larvální podobu.

    Ve chvíli, kdy se mláďata narodí, chobotnice umírá. Není to ale způsobeno dlouhým nepřijímáním potravy, Chobotnice je takto nastavena přirozeně.

    V umělém prostředí je velmi těžké chobotnice rozmnožit, ale výjimečně se to podaří.

  4. Jak chovat chobotnici – potrava

    Chobotnice nepohrdne celou řadou dobrot. Nabídnout jí můžete:

    • plže
    • mlže
    • ryby
    • sépie
    • olihně

    Vodu je potřeba neustále filtrovat, aby v akváriu nezůstávaly její zbytky. Chobotnice jsou poměrně žravé a při pravidelné péči se mohou naučit jíst i z ruky.

    S chovem dalších akvarijních tvorů vám poradí náš článek Jak chovat čtverzubce.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás