SKRBLOG

Pozor na Rejstřík obchodu a živnosti od společnosti Informatik

Pondělí, 07. srpen 2017, Petr Novák

V České republice se po European Business Number objevil další pochybný katalog, jehož provozovatel se snaží z podnikatelů vymámit peníze za zápis. Nově registrovaným podnikatelům ho zasílá brněnská společnost Informatik-Česká republika, spol. s r.o.

Je Rejstřík obchodu a živnosti od firmy Informatik podvod?

Skrblíka na dopis upozornil čtenář Aleš z Jižních Čech: “Pro své podnikatelské aktivity jsem zakládal novou společnost s ručením omezením. Přesně týden po založení mi na soukromou adresu přišel dopis od společnosti Informatik Česká republika spol. s. r. o., Lidická 2030/20, Brno. Za zápis do Rejstříku obchodu a živnosti Roaz.cz chtějí 2 777 Kč včetně daně.”

Dopis od společnosti Informatik sice není agresivní jako ty zahraniční, přesto může některé začínají podnikatele uvést v omyl. Tím spíš, když je v porovnání se zahraničními rejstříky částka nižší a lze ji uhradit na účet vedený u české banky.

Informatik Česká republika po uhrazení slibuje zařazení společnosti do rejstříku firem, který je distribuován na CD-ROM (!). Není to tak podvod, jako spíše peníze vyhozené za zcela zbytečnou službu.

Rejstřík obchodu a živnosti od společnosti Informatik

Co mám dělat, když mi přišel dopis od společnosti Informatik

Dopis zmačkejte, vyhoďte a společnosti Informatik neplaťte ani korunu.

Je velice pravděpodobné, že Informatik zasílá systematicky dopis se složenkou nově registrovaným podnikatelům. Stačí ji sledovat změny v Obchodním a Živnostenském rejstříku. Z těch, co zaplatí, profituje.

Obchodní podmínky na webu firmy ani nezkoušejte hledat. Nejsou tam.

Komentáře

 • Marie Chrástová 2. března 2018 v 21:09

  No právě, tohle potkalo mého syna. Bohužel si myslel, že je to výpis z obchodního rejstříku. A protože nechce mít problémy, že by něco neměl zaplaceno, tak to zaplatil. Co teď? Teprve s účetním při předávání dokladů zjistil, že ten název je zavádějící. Obchodní rejstřík nebo rejstřík obchodu, vždyť to na první pohled vypadá stejně. Navíc notářka o poplatku za zápis do rejstříku mluvila.
  Je možné chtít peníze zpět? Máte někdo s tímto zkušenost?

 • Petr Šindelář 5. března 2018 v 15:14

  Také jsem z neznalosti a časové tísně zaplatil.
  Poradí někdo jak teď postupovat?

 • Tomáš Freudenreich 12. března 2018 v 17:32

  Dobrý den, mám stejný problém jako uživatelé výše. Plynou z uhrazení další povinnosti? Děkuji.

 • Roman 16. června 2018 v 18:21

  Šokuje mně, že tato podvodná firma v ČR stále podniká. Už v roce 2004 !!!! jsem se obrátil na živnostenský úřad s informací o podvodných praktikách firmy Informatik Česká republika spol. s. r. o. Tenkrát, v roce 2004, jsme obdrželi stejný dopis jako pan Aleš. Oni už 14 let !!!! posílají podnikům a živnostníkům stále stejné podvodné dopisy, stále okrádají slušné lidi a stále jim to prochází? To je neuvěřitelné. Kdo jste jim zaplatili, obraťte se na Policii ČR a také na příslušné živnostenské úřady. Není přece možné tyto podvodníky nechat nejméně 14 let okrádat slušné lidi. Pokud má někdo pro Policii zájem, mohu oskenovat starý dopis z roku 2004. Na okraj – takto v ČR podnikají vykukové z Vídně – viz Justice.cz https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=576659&typ=PLATNY.

 • Petra 19. srpna 2018 v 21:11

  Také mi přišel dopis se složenkou, ale z žádných dostupných zdrojů jsem před založením živnosti nevyčetla, že by bylo nutné platit za zápis do rejstříku firmě v Brně. Takže jsem googlila a nestačím se divit. Pokud byste měl někdo chuť podat hromadné trestní oznámení, jsem pro. Jak píšete, firmě to prochází desítku let a jsou vysmátí. Nezaplatila jsem, ale naštvaná jsem za všechny, kdo zaplatili.

 • Tomáš 15. září 2018 v 11:46

  Právně je to údajně klasický katalogový podvod. Řešit by se to muselo nejspíš hromadným trestním oznámením.

  https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/1102993-registraci-do-pochybnych-podnikatelskych-rejstriku-neplatte-usetrite

 • Jana 2. října 2018 v 13:26

  Ano, taky se mi omylem “povedlo” tu hloupost zaplatit. Pokud byste podávali hromadné trestní oznámení, určitě se přidám. Je zarážející, že tato společnost může tolik let profitovat na neznalosti lidí. Úřady o její existenci vědí, ale stále se nic neděje. Kde to žijeme??

 • Luboš 19. října 2018 v 15:02

  Takhle, pokud tenhle cár papíru někdo zaplatil, zvažte vaše podnikatelské ambice a možná jděte raději hledat práci… Toto je to nejmenší zlo, které vás v podnikání může potkat a jestli ste i jemu podlehli, respektive zaplatili, jsme pidirybička, kterou každý sežere…
  omlouvám se…

 • Nicol 16. ledna 2019 v 13:07

  Jsou to dva dny co jsem si žaložila živnost. A dnes mi přišla pošta od Informatik i se složenkou. Po přečtení dopisu od Informatik jsem nevěřila a okamžitě jsem si vyhledala informace o této společnosti. Jsem ráda, že jsem nenaletěla. Doporučuji každému člověku, ať jsi v prvé řadě bedlivě zjistí veškeré informace, než něco zaplatí a nebo se k něčemu upíše.

 • Jirka 30. ledna 2019 v 13:27

  Zdravím, jak píše paní Nicol, dnes mi přišel dopis i se složenkou od společnosti Informatik, také jsem hned sedl k pc a hledal, volal i na živnostenský úřad a tam se paní hned začala smát, že to nemám brát vůbec vážně, že je to podvod.
  Takže 2x měř a 1x řež, či neplať. Člověk si musí dnes dávat jóó pozor a to kdekoliv.
  Přeju všem hodně zdaru.

 • Hana Nov@ková 18. března 2019 v 12:18

  Dobrý den. Volala jsem na společnost abych jim oznámila že nemám zájem a nikdo mi to tam nebere!!
  Co mám tedy dělat? Bojím se aby to nebrali tak že mám zájem.
  Budu ráda za Vašu odpověď

 • Mirek 9. května 2019 v 16:11

  2019 a stále to posílaj, ani né týden po založení živnosti! Jde vidět že to maj už za ty roky promakaný , ale stačí googlit :)

 • Adéla 10. června 2019 v 06:19

  Nám se ted stalo neco podobneho. Pritel zacal podnikat a na adresu trvaleho bydliste mu prisel tento dopis od Informatik. Vzhledem k tomu, ze trvalou adresu ma u otce na druhe strane republiky nevedeli jsme o dopisu vubec nic az do te chvile, co na jeho otec volal ze mu prisel nejaky dopia ze zivnostaku a ze ho zaplatil. V te chvili v nas pekne hrklo.. poradite nekdo co s tim? Pokud nekdo muzete kontaktujte me se svou zkusenosti nebo s radou na adulkatuner@seznam.cz dekuji