SKRBLOG

Pozor na podvod: Místo slevového kupónu do Lidlu dorazí vysoký účet za telefon

úterý, 06. únor 2018, Petr Novák

Po Facebooku, Messengeru, WhatsAppu a reklamních bannerech se opět šíří zpráva, která slibuje slevový kupón do Lidlu v hodnotě 5 000 Kč zdarma. Nabízet vouchery má přímo Lidl: “U příležitosti oslavy otevření našeho 100. obchodu rozdáváme jako poděkování zákazníkům společnosti Lidl více než 1000 bezplatných kupónů.”

Jenže je to celé podvod.

Místo slevového kupónu hrozí vysoký účet za telefon

Lidl před podvodem varoval přímo na svých stránkách – žádné slevové kupóny nerozdává, ve skutečnosti je tím nejvíce poškozeným. Neznámý podvodník využil jméno známého řetězce, aby vzbudil důvěru oběti.

Získání slevového kupónu do Lidlu v hodnotě 5 000 Kč může být podmíněno vyplněním krátkého dotazníku nebo zodpovězením několika otázek. Opět se jedná pouze o krycí manévr. Cílem podvodníků je získat telefonní číslo oběti a vymámit z ní peníze prostřednictvím předplacené SMS služby.

Při otevření na počítači zase hrozí, že si do něj uživatel nainstaluje škodlivý virus.

Podvody na stejném principu se objevují pravidelně. V minulosti podvodníci rozdávali falešné slevové kupóny do Tesca, Albertu a do Penny Marketu, telefony iPhone nebo varovali před neexistující virovou nákazou přístroje.

Podvodný slevový kupón do Lidlu

Jak poznat, že jde o podvod

 • Pravost soutěže si ověřte na oficiálních stránkách
  Pokud narazíte na soutěž nebo možnost získat slevový kupón, ověřte si nejprve na oficiálních stránkách, jestli ji skutečně pořádá dotyčný obchod. Občas rovnou zjistíte, že se jedná o podvod. Jako v případě Lidlu.
 • Musíte vyplnit telefonní číslo a odpovědět na SMS zprávu
  Cílem podvodníků je přihlásit vás k předplacené službě, která vám bude průběžně strhávat peníze z kreditu, nebo navyšovat útratu za telefon. Proto na stránce nevyplňujte své telefonní číslo a v žádném případě neodpovídejte na příchozí SMS zprávu. Právě odpovědí dávat souhlas s předplatným.
 • V textu jsou gramatické chyby nebo nelogičnosti
  Na “soutěžní” stránce můžete občas narazit na gramatické chyby, nesprávně zobrazené české znaky nebo na nelogičnosti. Třeba když slevový kupón získala naposledy před 5 minutami “Jessica z Prague” nebo “Steven z Pilsen”.
 • Neskočte na laciné vábničky
  “Počet zbývajících kupónů: 219”. Nesmysl. Podvodníci se jen snaží vytvořit dojem, že kupónů rychle ubývá a donutit vás tak k vyplnění svého čísla. Důvěru má podpořit také fotografie falešného slevového kupónu Lidlu v češtině položeného na dřevěné podlaze. Pro šikovného grafika je to práce na 15 minut.
 • O soutěži jste se dozvěděli od neznámého kontaktu
  Podvodníci často používají česká telefonní čísla a česky znějící jména na Facebooku. Vzbuzují dojem, že zpráva byla omylem odeslána na nesprávné telefonní číslo.
 • Stránka s informacemi o soutěži má divnou adresu
  Oficiální web Lidlu je na adrese Lidl.cz, Tesco má iTesco.cz a třeba Billa používá Billa.cz. Na podvodné slevové kupóny Lidlu jste mohli narazit na adresách lidl.ceskarepublika.traffictrax.online nebo win.data-reward54.club.
  Podivná adresa stránky je dalším varovným prstem, že se jedná o podvod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa zůstane utajena. Urážlivé nebo nicneříkající komentáře rovnou mažeme. :-)

Komentáře

 • P... 7. února 2018 v 22:27

  dobrý den, a když se člověk nechal nachytat, co pak? ano jsem hloupá vyčítám si to, zablokovala jsem daná čísla, stačí to? děkuji

 • Petr Novák 8. února 2018 v 01:48

  Doporučuji Vám kontaktovat svého mobilního operátora, zkusit požádat o odškodnění a hlavně ukončit předplatné dané služby.