Pozor na podvod: Místo slevového kupónu do Lidlu dorazí vysoký účet za telefon

Pondělí, 26. dubna 2021, Petr Novák

Po Facebooku, Messengeru, WhatsAppu a reklamních bannerech se opět šíří zpráva, která slibuje slevový kupón do Lidlu v hodnotě 1 500 Kč zdarma. Stačí vyplnit dotazník na lidl-cz.win, nabízet vouchery má přímo Lidl: “LIDL rozdává bezplatnou 1500 Kč dárkovou kartu všem k oslavě 88. výročí”

Jenže je to celé podvod.

Místo slevového kupónu hrozí vysoký účet za telefon

Lidl před podvodem varoval přímo na svých stránkách – žádné slevové kupóny nerozdává, ve skutečnosti je tím nejvíce poškozeným. Neznámý podvodník využil jméno známého řetězce, aby vzbudil důvěru oběti.

Získání slevového kupónu do Lidlu v hodnotě 1 500 Kč (nyní na webu lidl-cz.win) může být podmíněno vyplněním krátkého dotazníku nebo zodpovězením několika otázek. Opět se jedná o krycí manévr. Cílem podvodníků je získat telefonní číslo oběti a vymámit z ní peníze prostřednictvím předplacené SMS služby.

Při otevření na počítači zase hrozí, že si do něj uživatel nainstaluje škodlivý virus.

Podvody na stejném principu se objevují pravidelně. V minulosti podvodníci rozdávali falešné slevové kupóny do Tesca, Albertu a do Penny Marketu, telefony iPhone nebo varovali před neexistující virovou nákazou přístroje.

Falešné slevové poukázky do Lidlu v hodnotě 5 000 Kč podvodníci naposledy nabízeli v únoru 2018. Princip byl stejný jako při současném útoku: “U příležitosti oslavy otevření našeho 100. obchodu rozdáváme jako poděkování zákazníkům společnosti Lidl více než 1000 bezplatných kupónů.” Lidl nemá příliš možností, jak se bránit. Své zákazníky tak alespoň přes sociální sítě varoval, že se jedná o podvod.

Podvodný slevový kupón do Lidlu

Jak poznat, že jde o podvod

Pravost soutěže si ověřte na oficiálních stránkách

Pokud narazíte na soutěž nebo možnost získat slevový kupón, ověřte si nejprve na oficiálních stránkách, jestli ji skutečně pořádá dotyčný obchod. Občas rovnou zjistíte, že se jedná o podvod. Jako v případě Lidlu.

Musíte vyplnit telefonní číslo a odpovědět na SMS zprávu

Cílem podvodníků je přihlásit vás k předplacené službě, která vám bude průběžně strhávat peníze z kreditu, nebo navyšovat útratu za telefon. Proto na stránce nevyplňujte své telefonní číslo a v žádném případě neodpovídejte na příchozí SMS zprávu. Právě odpovědí dávat souhlas s předplatným.

V textu jsou gramatické chyby nebo nelogičnosti

Na “soutěžní” stránce můžete občas narazit na gramatické chyby, nesprávně zobrazené české znaky nebo na nelogičnosti. Třeba když slevový kupón získala naposledy před 5 minutami “Jessica z Prague” nebo “Steven z Pilsen”.

Neskočte na laciné vábničky

“Počet zbývajících kupónů: 219”. Nesmysl. Podvodníci se jen snaží vytvořit dojem, že kupónů rychle ubývá a donutit vás tak k vyplnění svého čísla. Důvěru má podpořit také fotografie falešného slevového kupónu Lidlu v češtině položeného na dřevěné podlaze. Pro šikovného grafika je to práce na 15 minut.

O soutěži jste se dozvěděli od neznámého kontaktu

Podvodníci často používají česká telefonní čísla a česky znějící jména na Facebooku. Vzbuzují dojem, že zpráva byla omylem odeslána na nesprávné telefonní číslo.

Stránka s informacemi o soutěži má divnou adresu

Oficiální web Lidlu je na adrese Lidl.cz, Tesco má iTesco.cz a třeba Billa používá Billa.cz. Na podvodné slevové kupóny Lidlu jste mohli narazit na adresách lidl.ceskarepublika.traffictrax.online nebo win.data-reward54.club.
Podivná adresa stránky je dalším varovným prstem, že se jedná o podvod.

Komentáře

 • P... 7. února 2018 v 22:27

  dobrý den, a když se člověk nechal nachytat, co pak? ano jsem hloupá vyčítám si to, zablokovala jsem daná čísla, stačí to? děkuji

 • Petr Novák 8. února 2018 v 01:48

  Doporučuji Vám kontaktovat svého mobilního operátora, zkusit požádat o odškodnění a hlavně ukončit předplatné dané služby.

 • Martina 26. července 2018 v 09:00

  Dobrý den, odpověděla jsem jen na první 3 otázky a potvrdila. Pak vyskočila dárková karta a chtělo to vyplnit další údaje. To už jsem neudělala. Hrozí mi něco? Popřípadě, co mám dělat? Děkuji

 • Petr Novák 26. července 2018 v 09:07

  Dobrý den, pokud jste nevyplnila žádné osobní údaje, tak můžete být v klidu. Příště je lepší dotazník ihned zavřít. :-)

 • Lucie 26. července 2018 v 10:03

  Dobrý den, vyplnila jsem jen první tři otázky o nákupu… Pak to po mě chtělo sdílení, tak jsem to vypla.Hrozi mi něco? Děkuji

 • Petr Novák 26. července 2018 v 10:09

  Dobrý den, nehrozí. Jakmile jste nevyplnila osobní údaje, mělo by to být v pořádku.

 • rézka 26. července 2018 v 10:12

  Přes telefon jsem klikla na stránku, ale nic nevyplňovala, hrozí mi něco? Mohl se vir nějak dostat i do telefonu? (android)

  děkuji

 • Helena 26. července 2018 v 10:16

  Zdravim. Nikdy na tyto odkazy neklikam, ale i ja se dneska nechala napalit.Odpovedela jsem na tri otazky s kym nakupuji v Lidlu, jestli jsem s Lidlem spokojena a jeste jestli nakupuji casto v Lidlu. Pak jsem dala like na stranky a sdilela na sve zdi odkaz. Nevyskocilo me nic, nebo jsem si nevsimla a ani jsem nevyplnovala ani sve tel.cislo, nebo cislo uctu ci karty. Muzu byt v klidu? Nebo mam plasit? Muzu si nekde overit, ze nejsem nijak ohrozena? Dekuji Helena

 • Adriana 26. července 2018 v 10:31

  Dobrý den a pokud jsem vyplnila maila? Ale pak jsem to zavrela. Děkuji

 • Katka 26. července 2018 v 10:52

  Dobry den tak ja jsem uplna blbka vyplnila jsem vse …a uz mi to z karty vzalo 40 kc ale zadnou potvrzovaci sms to po me nechtelo….co a stim nevite jak to zablokovat?

 • Petr Novák 26. července 2018 v 10:59

  Dobrý den, že jste to zavřela bohužel nehraje roli. Pokud jste vyplnila e-maila, bude vám nejspíše chodit spam.

 • Petr Novák 26. července 2018 v 10:59

  Pokud jste vyplnila číslo karty, doporučuji raději okamžitě kontaktovat banku a kartu zablokovat.

 • Katka 26. července 2018 v 11:03

  Kartu uz jsem blokla a co dal ? V bance nejsou schopni zablokovat danou spolecnost nevim co stim…sem opravdu hloupa poprve jsem naletela.

 • tereza 26. července 2018 v 11:27

  Dobry den, kdyz sem vyplnila adresu a tel, ale dal uz nic hrozi mi nneco? Mmam firemni cislo pres tatu, tak at vim zda ma to resit, dekuji

 • Jan 26. července 2018 v 11:59

  Dobrý den, odpověděl jsem na dotazník, sdílel a lajkoval, nic jsem ale nevyplnoval. Je to problém? Mám nějak řešit? Díky

 • Lucie 26. července 2018 v 13:09

  Dobrý den, zodpověděla jsem na první tři otázky a rozklikla další odkaz na získání dárkové karty, přitom jsem přijala přístup k získaní informací mého účtu aj. a sdílela jsem..dál se otevřel už mně podivný odkaz, tak jsem zavřela..následně jsem raději hned smazala..hrozí mi něco? Nikde jsem osobní údaje nevyplnovala. Případně co mohu ještě udělat? Moc děkuji

 • Petr Novák 26. července 2018 v 13:20

  Pokud jste nevyplnila nikde osobní údaje, doporučuji Vám jen zkontrolovat nastavení Facebooku a případně odebrat oprávnění pro škodlivou aplikaci.

 • alka 26. července 2018 v 14:49

  Dobrý den, zodpověděla jsem 3 otázky a pak klikla na nějaký odkaz na dárkovou kartu – pak jsem nic nevyplňovala – ani email, číslo karty nebo tel. číslo – sms mi nepřišli, spamy taky ne….mělo by být vše v pořádku?

 • Petr Novák 26. července 2018 v 14:50

  Ano, mělo by to být OK.

 • Janca 26. července 2018 v 14:57

  Dobrý den,domnění že jde o skutečnost jsem odpověděla a vyplnila .Obratem mi volaly z banky že mám nějakou pochybnou transakcí,souhlasila jsem zablokovala kartu.Chci se zeptat myslíte bude to stačit ,nemůžou mi stahovat peníze nějak jinak děkuji

 • Petr Novák 26. července 2018 v 14:58

  Dobrý den, když máte zablokovanou kartu, tak vám peníze stahovat nemůžou. Proto je karta zablokovaná. :))

 • M.... 26. července 2018 v 15:37

  Dobrý den, já vyplnila jméno, příjmení, PSČ a emailovou adresu. Co s tím můžu dělat??? Hrozí mi něco?
  Mockrát děkuji za odpověď

 • Daniela 26. července 2018 v 16:26

  Dobry den, nejspíš jsem naletěla. Z karty mi to stahlo 44korun. Co mohu udělat proto aby mi další platby neodcházeli. Děkuji Daniela

 • Petr Novák 26. července 2018 v 16:29

  Dobrý den, okamžitě zavolejte do své banky a nechte kartu zablokovat.

 • k 26. července 2018 v 19:20

  Otevřela jsem to, dala like, vyplnila dotazník (3 otázky typu zda jsem s Lidlem spokojená atd.). Pak jsem vyplnila jméno, údaje o kartě jsem nevyplnila a ihned jsem to zavřela. Nehrozí mi něco z toho?

 • jaroslav 19. listopadu 2018 v 10:33

  Vážení, nevím, zda jsem na správné adrese. Dostal jsem poukaz na 1000Kč, nevím za co, jaké moudro jsem pronesl V životě jsem nic nevyhrál, což je při mé délce dost podivné. Můžete mi prosím poradit? Fremunt

 • Petr Novák 19. listopadu 2018 v 12:01

  Dobrý den, abychom vám vůbec mohli poradit, tak nám musíte říct, jak a od koho jste poukaz získal, jak vypadá, jestli je skutečně do Lidlu atd.