Letiště Lima (LIM)

Peru Lima, Peru
Aktuální čas Aktuální čas: 18:28
IATA kód LIM

Letiště Lima (LIM) | © Boarding1now | Dreamstime.com

Doprava z letiště Lima

Nejlepší varianta: Kyvadlový autobus

Bezpečný a cenově dostupný způsob přepravy z letiště představuje kyvadlová doprava Airport Express Lima. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 177 Kč$8. Lístek si buď můžete koupit online, na letišti u stánku přepravní společnosti (najdete vedle mezinárodní příletové haly) nebo u řidiče. 

Celkový systém veřejné dopravy v Limě je poměrně špatný a ne příliš bezpečný. Turistům se doporučuje jej příliš nepoužívat. Do města Lima odjíždí z letiště také malé minivany Combis, nemají však stálý jízdní řád (na letišti operují mezi 7:30 a 21:00). Cesta může trvat 1-2 hodiny a jízdenka stojí 11,90 Kč€0.50. Většinou v nich však není místo na zavazadla, a může se stát, že během cesty budete muset přesednout na jiný minivan a znovu si koupit lístek. Tyto minivany nemají oficiální zastávku na letišti, většinou staví u východu z letiště. 

Alternativní varianta: Taxi

Na letišti v Limě jsou provozovány tři hlavní taxislužby – Taxi365, Taxi Directo a Taxi Green. Všichni si účtují částku kolem 271 Kč45 S/.. Cesta trvá 25 až 30 minut v závislosti na dopravních podmínkách.

Bez ohledu na společnost taxislužba v Limě nepoužívá taxametry a na ceně je třeba se domluvit před zahájením jízdy. V závislosti na typu vozidla a zvláštních požadavcích mohou ceny dále kolísat.

Uber

V Limě funguje také služba Uber. Cesta z letiště stojí kolem 174 Kč29 S/.. Po mnoha hlášených incidentech o nevhodném chování řidičů, tamní úřady zakázaly řidičům Uber vstup na letiště v Limě. Aplikace vám umožní objednat si odvoz, ale jakmile řidič zjistí, že musí vjet na letiště, cestu zruší. Může se stát, že některému z řidičů se podaří dostat se až na letiště, kvůli policejním kontrolám se však cestujícím nedoporučuje používat tuto službu. 

Terminály letiště Lima

Letiště Lima se skládá z jediného terminálu pro cestující rozděleného do několika sekcí pro vnitrostátní i mezinárodní lety. Tento terminál je však největším a také nejmodernějším v Latinské Americe.

Přestup na letišti Lima

Minimální doba na přestup se liší u každé letecké společnosti. Letiště Lima je malé a přehledné, kvůli nedostatečnému počtu letištních zaměstnanců se však některá čekání mohou prodloužit.

Jestliže musíte opětovně odbavit vaše zavazadla, počítejte až s jednou hodinou čekáním na odbavení. Také se ujistěte, že budete alespoň 45 minut u vašeho gatu před skutečným časem odletu, abyste předešli zbytečným komplikacím.

Spaní na letišti Lima

Co čekat

Letiště je otevřeno 24 hodin denně. Jeho terminál je poměrně malý a snadno se na něm zorientujete. Letištní zaměstnanci jsou tolerantní k nočním cestujícím.

Kde spát

Nejlépe se vyspíte v provozním prostoru letiště, kde najdete mnoho laviček.  Někteří pasažéři však uvedli, že jim letištní kontrola nedovolila vstup do této časti, dokud se neblížil čas jejich odletu.

Jestliže budete moci přenocovat pouze ve veřejném prostoru letiště, nejlépe se vyspíte v restaurační části a na podlaze. Nenajdete tady žádná sedadla, kde byste si mohli lehnout.

Služby na letišti Lima

Wifi zdarma

Na letišti Lima je k dispozici bezplatné Wi-Fi po dobu jedné hodiny. Připojte se k síti “FreeAeropuertoLima”.

Mnoho cestujících však upozorňuje na to, že se nejedná o nejsilnější a nejspolehlivější připojení. Letiště pracuje na jeho zlepšení a do roku 2021 by chtělo svým pasažérům nabídnout neomezené Wi-Fi zdarma. 

Jídlo a pití

Všechna restaurační zařízení a bary jsou otevřeny 24 hodin denně. K dispozici jsou kavárny, pekárny, čínská nebo tradiční peruánská restaurace.

Úschovna zavazadel

Na letišti je k dispozici úschovna zavazadel. Najdete ji u mezinárodní příletové haly a je otevřená 24 hodin. Za odložení zavazadla zaplatíte 39 Kč6.50 S/. za hodinu nebo 234 Kč39 S/. za den. 

Menší položky si můžete uložit do uzamykatelných skříněk. Zaplatíte 72 Kč12 S/. za hodinu nebo 337 Kč56 S/. za den. Je možné platit pouze v hotovosti a musíte předložit svůj doklad totožnosti. 

Směnárna a bankomaty

Na letišti je dostatek bankomatů, dejte si však pozor na účtované poplatky. Ještě před odletem si ověřte jejich výši a také denní limit. Najdete je v Peru Plaza, hlavní hale, a v části pro domácí a mezinárodní lety. 

Na letišti jsou k dispozici také směnárny. Interbank Money Exchange najdete v 1. patře v provozní části letiště a v 2. patře veřejného prostoru letiště. Směnárnu World Xchange objevíte v 1. patře ve veřejné části letiště. Směnárny jsou otevřeny 24 hodin.

Letištní salónky

Na letišti Lima jsou všechny salonky otevřeny 24 hodin a pasažérům nabízejí sprchy:

Sprchy

Sprchy jsou k dispozici v letištních saloncích.

Akční letenky na Letiště Lima (LIM)

Další letiště v zemi Peru


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.