Letiště Havana (HAV) | odlety, přílety, doprava

📌 Havana, Kuba🕐 aktuální čas 23:46✈️ IATA kód HAV
🗺️ mapa letiště🛫 odlety online🛬 přílety online

Letiště Havana (HAV) | © Werdiam - Dreamstime.com

Doprava z letiště Havana

Nejlepší varianta: Taxi

Stanoviště taxi najdete hned před letištním terminálem. Cena vás vyjde kolem 583 Kč25 $. Počítejte také s tím, že si budete muset vystát dlouhou frontu, než na vás přijde řada. Cesta do centra trvá asi 30 minut. 

Jednou z možností je rezervovat si soukromý hotelový transfer, kdy pro vás přijede soukromé taxi. Předejdete tak dlouhému čekání a na hotel se dostanete daleko rychleji.

Alternativní varianta: Autobus

Na letišti existuje také autobusová doprava – linka 12 a 16. Zastávky autobusů se nacházejí v blízkosti letiště. Jelikož se jedná o veřejné autobusy, používají je pouze místní.

Turistům nemusí být povoleno do nich nastoupit, neboť je třeba platit pouze v místní měně (tu neseženete v žádné jiné zemi, kubánská měna je považována za uzavřenou měnu, což znamená, že je k dispozici pouze na Kubě, je také zakázáno ji vyvážet mimo zemi, proto před nástupem do letadla je třeba ji vyměnit).

Jednosměrný lístek, který lze zakoupit u řidiče, stojí 23,18 Kč1 $. Je třeba také podotknout, že cesta autobusem může trvat 1-2 hodiny. Autobusy nemají stálý jízdní řád a z letiště vyjíždějí nepravidelně. Bývají často přeplněné, proto se nedoporučuje v nich cestovat, pokud máte větší množství zavazadel. Pozor byste si měli dát i na kapsáře. Obecně se však nedoporučuje turistům používat veřejnou autobusovou dopravu.

Uber

Na Kubě není k dispozici služba Uber.

  Terminály letiště Havana

  Letiště Havana má celkem čtyři terminály: Terminál 1, Terminál 2, Terminál 3 a Terminál 5. Mezi jednotlivými terminály se můžete přemišťovat pomocí bezplatných kyvadlových autobusů.

  • Terminál 1 slouží pro vnitrostátní a regionální lety. Mají tady zastávku autobusy mířící do Havany.
  • Terminál 2 slouží pro mezinárodní lety, zvláště pak do USA nebo Karibiku. Používá se výhradně pro kubánské občany s americkým vízem nebo americké obyvatele se zvláštním povolením.
  • Terminál 3 je hlavní mezinárodní terminál. Pokud přiletíte z Evropy, přistanete právě tady. Příletová hala se nachází v přízemí. Odletovou halu najdete v 1. patře.
  • Terminál 5 slouží exkluzivně pro kubánské dopravce Aerocaribbean a Aerotaxi, které zajišťují pravidelné vnitrostátní, regionální a charterové lety za/do Havany.

  Přestup na letišti Havana

  Pokud na letišti Havana pouze přestupujete a potřebujete přesednout na další let, měli byste si vyhradit k tomu pár hodin (3-4 hodiny). Budete muset projít celní a pasovou kontrolou, vyzvednout si zavazadla a znovu se odbavit. Navíc čekání ve frontách je velmi zdlouhavé a letištní zaměstnanci jsou velmi pečliví.

  Spaní na letišti Havana

  Co čekat

  Nově zrekonstruované mezinárodní letiště se čtyřmi terminály nabízí omezený počet obchodů a restaurací. Většina z nich se nachází v T3. Podle cestujících jsou letištní ceny až příliš vysoké.

  Kde spát

  Letiště je považováno za bezpečné a tiché, ale také velmi chladné z důvodu klimatizace. Někteří pasažéři uváděli, že je budila policie během nočního přenocování.

  Sedadla nejsou příliš pohodlná pro přenocování, ve 3. patře T3 však najdete pár míst, kde se pohodlně vyspíte na podlaze.

  Služby na letišti Havana

  Wifi zdarma

  Připojení k Wi-Fi je na letišti k dispozici pouze za poplatek. Je potřeba si zakoupit Wi-Fi kartu. Tu si pořídíte ve stánku Etacsa, který najdete ve veřejném prostoru letiště T3. Při koupi karty musíte předložit váš pas.

  Wi-Fi karty se prodávají buď na jednu hodinu nebo na pět hodin. Hodinová karta vás bude stát 35 Kč1.5 $, pětihodinová pak 175 Kč7.5 $.

  Jídlo a pití

  Pouze na T3 najdete několik restaurací, z nichž některé jsou otevřeny 24 hodin.

  Úschovna zavazadel

  Na tomto kubánském letišti není k dispozici úschovna zavazadel.

  Směnárna a bankomaty

  Na letišti jsou k dispozici bankomaty, dejte si však pozor na účtované poplatky. Ještě před odletem si ověřte jejich výši a také denní limit. Bankomaty najdete v příletové hale Terminálu 3.

  Na letišti jsou k dispozici také směnárny CADECA. Ty najdete v Terminálu 2 a 3 (v přízemí).

  Letištní salónky

  Na havanském letišti můžete využít tento salonek:

  • VIP Service Lounge – Terminál 3, provozní prostor letiště. Můžete si zakoupit vstup u vchodu za 676 Kč29 $ pro příchozí cestující nebo za 793 Kč34 $ pro odchozí cestující.

  Sprchy

  Sprchy na letišti Havana nenajdete.

  Akční letenky na letiště Letiště Havana (HAV)

  Další letiště v zemi Kuba

  Komentáře