, proč je | Štítek | Skrblík.cz

SKRBLOG

Proč je banán zahnutý

Pondělí, 19. srpen 2019 Marie Stejskalová

Co je to banán? Co obsahuje banán? Proč je banán zahnutý? 1 Co je to banán? Banán je protáhlé ovoce, které roste na banánovníku (v případě nesladké varianty, plantain, se ale řadí k zelenině). Existuje velké množství druhů této pochoutky, k nám se však nejvíce dováží odrůda Cavendish. Věděli jste, že samotný banánovník je bylina? Může dosahovat výšky […] Celý článek »

Proč je zakázáno čerpat pohonné hmoty do nádob z plastu

Pondělí, 05. srpen 2019 Denisa Jahodová

Proč je zakázáno čerpat pohonné hmoty do nádob z plastu? Jak je tedy možné, že se prodávají plastové kanystry, určené právě k čerpání paliva? Co se stane, natankuji-li palivo například do PET lahve? Jaké nádoby mohu k čerpání pohonných hmot použít? Kde sehnat „schválený“ kanystr k čerpání paliva? 1 Proč je zakázáno čerpat pohonné hmoty do nádob z plastu? Nejedná […] Celý článek »

Proč je přestupný rok

Neděle, 04. srpen 2019 Marie Stejskalová

Proč je přestupný rok? Proč je přestupný rok jednou za čtyři roky? Jaký je vzorec pro výpočet přestupného roku? Proč je únor nejkratší? 1 Proč je přestupný rok? Již Julius Caesar zavedl v roce 46 př.n.l. (s platností od roku 45 př.n.l.) tzv. juliánský kalendář, který počítal s tím, že jeden rok má 365 a čtvrt dne. Také se počítalo […] Celý článek »

Proč je Šikmá věž šikmá

úterý, 30. červenec 2019 Marie Stejskalová

Kde je Šikmá věž? Jak je Šikmá věž v Pise vysoká? V jakém slohu je Šikmá věž v Pise postavená? Proč je Šikmá věž šikmá? 1 Kde je Šikmá věž? Šikmá věž (Torre Pendente) se nachází ve městě Pisa, které leží na severozápadě Itálie v regionu Toskánsko. Městem protéká řeka Arno, která o cirka 10 kilometrů směrem na západ […] Celý článek »

Proč je beránek symbolem Velikonoc

Neděle, 28. červenec 2019 Marie Stejskalová

Co jsou Velikonoce? Co je velikonoční beránek? Je beránek velikonoční tradice? Proč je beránek symbolem Velikonoc? 1 Co jsou Velikonoce? Velikonoce jsou svátky, kdy se slaví příchod jara. Patří ale mezi svátky pohyblivé, nemají tedy pevně stanovené datum. Slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku (což znamená po jarní rovnodennosti). Zajímavostí je, že pokud první […] Celý článek »

Proč je angličtina světový jazyk

Středa, 17. červenec 2019 Veronika Jelínková

Angličtina jako světový jazyk Proč je angličtina světový jazyk? Co je druhý světový jazyk? 1 Angličtina jako světový jazyk Anglický jazyk je aktuálně prvním světovým jazykem. Tímto jazykem se dorozumívá většina lidí, kteří mají co do činění s mezinárodní scénou a mezinárodními kontakty. Mezi ně patří obchodníci, politici a diplomaté, vědci a samozřejmě turisté. Též je angličtina využívána na […] Celý článek »

Proč je kráva posvátná

Středa, 17. červenec 2019 Marie Stejskalová

Co je to hinduismus? Jaké je posvátné zvíře hinduismu? Proč je kráva posvátná? 1 Co je to hinduismus? Po křesťanství a islámu je hinduismus třetí nejrozšířenější náboženství na světě. Vyznává ho zhruba jedna miliarda lidí. Zejména v Indii, Nepálu, Pákistánu, Bangladéši, na Srí Lance, Mauriciu, Fidži, či Bali. V Evropě například ve Velké Británii nebo Nizozemí. Hinduistická společenství […] Celý článek »

Proč je meloun zelenina

čtvrtek, 11. červenec 2019 Marie Stejskalová

Jak se meloun pěstuje? Jaké jsou druhy melounu? Proč je meloun zelenina? Na co je meloun dobrý? 1 Jak se meloun pěstuje? Zkušení zahradníci meloun pěstují již od semínka. Semínka melounu, ať již vodního či cukrového, se sází do vhodné nádoby, kdy potřebují relativně vysokou teplotu, zhruba okolo 20 °C (asi v době, kdy sázíme i semínka okurky, rajčat […] Celý článek »

Proč je Izrael v Evropě?

čtvrtek, 11. červenec 2019 Denisa Jahodová

Proč je Izrael v Evropě? Izrael – Evropa nebo Asie? Proč hrají izraelské sportovní týmy v evropských soutěžích? Proč se účastní izraelští umělci evropských soutěží? Je Izrael v Evropské unii? 1 Proč je Izrael v Evropě? Izrael v Evropě sice neleží, ale velmi často je s ní tak nějak automaticky spojován, příslušnost Izraele k asijskému nebo evropskému kontinentu se zdá být nejednoznačná, […] Celý článek »

Proč je krev červená

čtvrtek, 11. červenec 2019 Marie Stejskalová

Z čeho se skládá krev? Co je to hemoglobin? Proč je krev červená? Co znamená okysličená krev? 1 Z čeho se skládá krev? Průměrnému dospělému jedinci koluje v těle 4 – 6 litrů krve. Samotná krev se skládá z tekuté složky a buněk. Tekutá složka krve, kterou označujeme jako plazma, má nažloutlou barvu a představuje cirka 55 % z celé krve. […] Celý článek »