Proč je zakázáno čerpat pohonné hmoty do nádob z plastu

Denisa Jahodová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je zakázáno čerpat pohonné hmoty do nádob z plastu | © Dreamstime

  Proč je zakázáno čerpat pohonné hmoty do nádob z plastu?

  Nejedná se o pouhé doporučení a už vůbec ne o mýtus. Čerpání pohonných hmot do libovolných plastových nádob skutečně zakázané je. Pokud Vám tedy někdy po cestě dojde palivo a kromě něj nebudete mít ve vozidle ani příslušný kanystr, s prázdnou plastovou lahví od ledového čaje problém nevyřešíte. A důvody jsou k tomu velmi vážné…

  Riziková kombinace pohonné hmoty a libovolné plastové lahve totiž může mít za následek vznik a výboj statické elektřiny a způsobit tak výbuch a požár.

  Respektování a dodržování tohoto bezpečnostního opatření – tedy tankování pouze do k tomu určených nádob – často hlídají i samotní pracovníci čerpacích stanic a budete-li se pokoušet jej porušit, upozorní Vás na to. Nevšimnou-li si a Vy se do pokusu s PET lahví pustíte navzdory nařízení, ohrozíte tak sebe i své okolí.

 2. Jak je tedy možné, že se prodávají plastové kanystry, určené právě k čerpání paliva?

  Kanystry, určené k čerpání a přechovávání paliva jsou vyrobeny ze speciálně upraveného plastu. Ten se liší v počtu částic, zvyšujících vodivost. Nejedná se tedy o zcela totožný materiál, z něhož jsou například zmiňované PET lahve.

 3. Co se stane, natankuji-li palivo například do PET lahve?

  V lepším případě na Vás vyběhne naštvaná obsluha čerpací stanice a ve Vašem počínání Vám zabrání. V horším případě se tak nestane a vy budete riskovat (a s trochou smůly i způsobíte) výbuch.

 4. Jaké nádoby mohu k čerpání pohonných hmot použít?

  Na trhu jsou k dispozici kanystry plechové, ocelové, nebo plastové – avšak přímo určené a schválené k načerpání a uchovávání pohonných hmot.

 5. Kde sehnat „schválený“ kanystr k čerpání paliva?

  Kanystry na palivo jsou běžnou součástí sortimentu mnoha čerpacích stanic. Nechcete-li však ponechat nic náhodě a být pak případnou nemilou situací zaskočeni a shánět kanystr na místě, pořídíte jej v hobby marketech, v prodejnách, specializujících se na příslušenství k automobilům, ve velkých internetových obchodních domech, ale i v mnoha e-shopech s nářadím, zahradní technikou, nebo zemědělskými potřebami.

  Vzhledem k tomu, že se však jednotlivé (zejména plastové) kanystry kvalitou velmi různí, doporučujeme prohlédnout si pečlivě jejich zpracování, zejména hrdlo, a vybírat v tomto případě především podle tohoto kritéria.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás