Jak zjistit tvrdost vody

Petr Verner
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit tvrdost vody

  Jak se udává tvrdost vody

  Tvrdost vody udává množství rozpuštěných minerálních látek ve vodě. Nejvíce je solí vápníku a hořčíku, jejich součet se měří. Tvrdost vody se udává v mmol/L  nebo staršími jednotkami německých stupňů (°dH). 1 mmol/L odpovídá 5,6 německého stupně.

 2. Tvrdost vody a norma ČSN

  Kvalita pitné vody není upravena v ČSN, ale upravuje ji vyhláška č. 252/2004 Sb. Ministerstva zdravotnictví. Tvrdost vody se obvykle pohybuje pod 0,7 mmol/L (velmi měkká) – 4 mmol/L (velmi tvrdá).

 3. Jak zjistit tvrdost vody doma

  Jak zjistit tvrdost vodyTvrdost vody můžeme přibližně zjistit testem s mýdlem. Mýdlo ve vodě pění hodně je-li měkká, málo nebo vůbec pokud je tvrdá.

  Přesnější údaj poskytne kapkový nebo proužkový test, který dostanete v prodejnách pro kutily nebo na Heuréce za cca desetikorunu na jedno měření.

  Nejdražší, ale nejpřesnější způsob je rozbor vody ve specializované laboratoři. Je jich celá řada, v tomto případě si ale připravte stokoruny až tísícikoruny podle toho co všechno chcete o své vodě vědět.

 4. Mapa tvrdosti vody

  Tvrdost vody můžeme snadno najít v mapě, kterou na webu publikují kraje, nebo dodavatelé vody.  Snadno a zadarmo tak najdete údaj o tvrdosti vody, která vám teče z kohoutku. V Praze je možné údaje o tvrdosti vody najít třeba na webu PVK.

 5. Tvrdost vody a zdraví

  Tvrdost vody má pozitivní účinky na zdraví. Rozšířený názor, že tvrdá voda způsobuje močové kameny, je podle nových studií chybný.

  Prokázaly se naopak pozitivní účinky na hustotu kostí, ochranný vliv vápníku a hořčíku na rakovinu tlustého střeva, pozitivní vliv při prevenci mozkové mrtvice a neurodegenerativních onemocnění u starších lidí.

  Pokud vám tedy nevadí čištění konvice (Jak vyčistit rychlovarnou konvici), to že se vám zelenina či brambory vaří ve tvrdé vodě o něco déle (Jak dlouho vařit brambory), nebo nutnost odvápnění vody pro pračku či myčku (Jak vyčistit myčkuJak vyčistit pračku: Octem, savem, od plísně, filtr pračky, vodní filtr…), může vám vyšší tvrdost vody udělat spíše radost.


V
Vladimír 11.01.2023 – 08:16

Já jsem nedělal žádný výzkum ale pořídil jsem si odvápňovač naší tvrdé vody a do 3 let jsem přišel o ledvinové kameny včetně písku v ledvinách , tak nevím jak mám brát ty popsané bláboly vážně . Jinak co se týče vápníku v kostech tak to má dobře zmapované TČM a vápník z kostí si hravě likvidujeme chemickou stravou zvanou potraviny a také nevhodným složením jídla atd..

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás