Jak zjistit autora obrazu

Veronika Chmelařová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit autora obrazu | Dreamstime.com

  Jak zjistit, kdo namaloval obraz

  Při zjišťování autorství obrazu na vás čeká doslova detektivní práce. Základem je zjistit o obraze co nejvíce informací, které vám může poskytnout buď samotný obraz, nebo jeho poslední vlastník se svou širší rodinou a okolím.

  Většina autorů svá díla podepisovala, byť jde o poměrně novou tradici, která souvisela s rostoucím sebevědomím umělců a zvyšováním jejich společenské prestiže. Zatímco ve středověku známe jen několik umělců jménem a jejich podpisy na uměleckých dílech de facto nenalezneme, v průběhu raného novověku a zejména v 19. století se situace mění.

  Z bezejmenných řemeslníků se stávají slavní malíři, kteří se svým uměním již mohou i uživit a nebojí se svá díla podepisovat. Někdy tak činí plným jménem, jindy využívají pouze jednoduché signatury. A právě ty mohou být vaším prvním vodítkem.

  Prozkoumejte obraz, zepředu i zezadu, a naleznete-li na něm čitelný podpis, můžete mít vyhráno. Naleznete-li signaturu, pokuste se jí také přečíst, či identifikovat alespoň první písmeno.

  S těmito údaji již můžete své pátrání přenést na internet a hledat jméno autora prostřednictvím nejrůznějších databází signatur malířů a dalších webových stránek.

  Výsledky mohou potvrdit správnost vašeho zjištění, naleznete umělce daného jména či signatury, můžete ale také zjistit, že nikdo takový v uměleckých kruzích nepůsobil. To ještě nemusí nutně znamenat, že pátráte špatným směrem, neboť přirozeně ne všichni malíři obrazů jsou známi a jejich díla zpracována na webu.

  Své pátrání se proto pokuste ještě více upřesnit, abyste byli schopni autora obrazu přesněji identifikovat. Samotný obraz vám v tom pomůže dalšími rysy a informacemi, které obsahuje. Což se hodí i ve chvíli, kdy se na obraze nenachází žádný podpis, a vy tápete, kde vůbec začít.

  Výmluvnější než podpis bývá totiž malířův umělecký rukopis, tedy jeho technika, užitý materiál, typická témata, barvy, tahy štětce, kompozice. Někteří malíři byli prostě typičtí romantickou krajinomalbou, jiní propracovanými portréty. U některých byl důraz kladen na detail, jiní malovali expresivně a velkoplošně.

  Vzhled obrazu, jeho téma, materiál či barevnost vám proto mohou pomoci dílo přiřadit k nějakému známému umělci, opět ideálně při hledání na internetu srovnáváním s dostupnými fotografiemi dalších obrazů.

  Navést ke zdroji informací a pomoci s identifikací autora vám ovšem může také zadní strana obrazu. Ta vedle podpisu autora obsahuje často i nejrůznější štítky s informacemi o předchozích majitelích obrazu, o jeho prodejích v aukčních síních, či o jeho evidenci v rámci muzejních či jiných sbírek.

  Není totiž výjimkou, že se umělecká díla ztrácela a dostávala prapodivnými cestami na zcela nečekaná místa, zejména ve válečných, či jinak vyhrocených dobách.

  Pokud na nějakou takovou informaci na zadní straně obrazu narazíte, zkuste opět zapátrat na internetu, zda se o dané osobě či instituci nedozvíte něco bližšího. Může vám to pomoci spojit obraz s konkrétním autorem, nebo jej alespoň budete schopni lépe zařadit geograficky a regionálně.

  V neposlední řadě se s prosbou o bližší informace obraťte i na posledního majitele obrazu, což většinou bývá blízká rodina či její okolí. Jakým způsobem se obraz ocitl v domácnosti? Od koho a kdy byl zakoupen? Ví se něco bližšího o jeho autorovi?

  Jakákoliv informace vám pomůže udělat si jasnější představu o historii obrazu a posune vás tím pádem dál ve vašem pátrání po autorovi.

 2. Kde hledat pomoc s identifikací malíře

  Je samozřejmé, že ne každý člověk holduje umění a vyzná se v obrazech do takové míry, aby byl schopen zařadit umělecká díla stylově či autorsky. A to i ve chvíli, kdy absolvuje všechny fáze pátrání po autorství obrazu, o nichž jsme hovořili výše.

  Dostanete-li se do slepé uličky, nebojte se obrátit s prosbou o pomoc na specializované instituce, které by vám ve vašem pátrání mohly být nápomocné.

  V první řadě jde o nejrůznější regionální muzea a galerie. Obrazy byly totiž častým svatebním darem a je tak možné, že i váš obraz klasické krajinomalby dostala vaše babička kdysi při svatbě a autorem je místní malíř. Jeho dílo může být odborníkům v regionálním muzeu či galerii známé a mohou vám tím pádem pomoci obraz a jeho autora identifikovat.

  Zároveň vám mohou pomoci s jeho oceněním a má-li obraz hodnotu významnou pro regionální historii, můžete se dohodnout i na odkoupení obrazu do muzejních sbírek.

  Stejně tak by vám mohli pomoci také pracovníci různých aukčních síní a specializovaných pracovišť centrálního charakteru, v čele s aukční síní Dorotheum, která poskytuje i regionální poradenské služby, či Národní galerií v Praze, jejíž odborníci patří k nejlepším v oboru.

  Rozhodně zde však platí, že čím více informací o obrazu dotyčným předáte, tím pravděpodobněji budou schopni reagovat. Také osobní kontakt s dílem umožní odborníkům mnohem lépe obraz prozkoumat a případně určit jeho autorství.

  Na fotografiích často zaniknou specifické rysy díla, může dojít ke zkreslení jeho barevnosti, viditelnosti techniky či rozměrů, což může ztížit identifikaci obrazu a jeho autora.

  S druhotnými informacemi o obrazu – o jeho původu, majitelích, institucích, se kterými byl spojen, se můžete zkusit obrátit také na místní archivy (síť státních okresních a zemských oblastních archivů pokrývá celé území České republiky). Jejich pracovníci by vám mohli pomoci dohledat o díle a jeho historii bližší informace v dostupných historických pramenech.

  Pomůže vám to zpřesnit vaši představu o významu vašeho obrazu a navést vás případně k tvůrci, neboť čím více informací o obraze budete mít, tím pravděpodobněji se dopátráte i jeho autora.

 3. Jaká může být hodnota obrazu

  Hodnota obrazu se odvíjí od jeho autorství. Čím známější autor s hodnotnějšími díly, tím větší cenu obraz bude mít. Záleží také, zda jde o originál či kopii, zda je obraz dílem zcela typickým pro daného autora, nebo jde o výjimečnou odbočku v jeho práci.

  Rozhodovat může historická hodnota díla, pozadí jeho vzniku a existence, ale také jeho rozměry, použitý materiál a v neposlední řadě i samotná kvalita zobrazení.

  Tím nejdůležitějším faktorem pro určení hodnoty obrazu je však to, kolik za něj budou lidé ochotni zaplatit. Můžete dílo ocenit na desítky tisíc korun, pokud je však nikdo za obraz nedá, budete muset cenu upravit, případně zkusit prodej jinde.

  Za obraz, o který není zájem v jedné zemi, vám totiž v jiné zemi mohou utrhnout ruce. Záleží na tom, jaký poklad se u vás doma skrývá.

  Nechcete obrazy prodávat, ale naopak se je chystáte tvořit? Provedeme vás tím, jak správně nakreslit postavu, květiny, koně, medvěda a mnoho dalších.


K1
K.Sýbrt 1942 30.03.2020 – 18:08

toto je napsáno na obraze a jedná se o zátiší s růžemi a vínem. Nikde toto jméno na internetu není.

Odpovědět

SM
Svobodová Monika 06.07.2020 – 21:33

Claude Monet je to obraz Wild Poppies

Odpovědět

LD
Lea Dinzikova 17.09.2020 – 15:14

Dobry den. Mam dona kolekci obrazu od J.Kotinskeho datovane od 1973-1977. Byl ti osobni darek oro meho dedecka ktery s nim byl pritel. Chtela by jsem vedet hskou hodnotu maji tyto obrazy ake mam problem ho najit v databatach. Dekuji

Odpovědět

JH
Jaroslav Hodoval 26.09.2020 – 10:56

Dobrý den, mám doma dva obrazy znázorňující krajiny. Co si pamatuji z dětství, tak tyto obrazy koupili rodiče od "potulného" malíře (podle podpisu a data na obrazech, v roce cca 1957). Na obrazech je podpis. Na internetu jsem toto, nebo obdobné jméno nenašel. Foto podpisu případně zašlu. Díky.

Odpovědět

J
Jana 19.10.2020 – 15:42

Dobrý den, mám obraz od Františka Hejče - krajinka u dědinky. Nemohu ho nikde najít, chtěla bych vědět jeho současnou cenu. Byl kupován v roce 1981 v Díle a mám na něj kupní smlouvu. Dále mám obraz od Vlasty Lichtágové - květiny ve váze z roku 1993, tento jsem také nikde nenašla, přestože jsem ho tenkrát kupovala přímo od malířky. Děkuji předem za informace Jana

Odpovědět

H
Honza 08.11.2020 – 11:26

Rád bych se zeptal na obraz dvou chlapců u krbu s podpisem V.Mitter pod signaturou je číslovka 43

Odpovědět

J
Jiří 08.11.2020 – 18:12

Mám obraz po rodičích na něm stůl s ovocem váza a kytice růží v černém pozadí signován velkými písmeny MH pod sebou. Kdo je prosím autor. A jaká je asi jeho cena?

Odpovědět

AR
Anna Ryčková 01.12.2020 – 18:25

Dobrý den, dostalo se mi do rukou větší množství obrazů od G. Pokorného. Na internetu jsem o něm nic nenašla, ale zajímalo by mě kdo to byl... Obvykle to jsou zátiší různé kvality. Děkuji!

Odpovědět

Dd
Dobrý den 03.12.2020 – 15:20

Dobrý den. Našla jsem obraz na půdě po babičce. Jsou to vlčí máky. Jee tam podpis Krupička. Děkuji

Odpovědět

L
Lída 30.01.2021 – 18:56

Dobrý den,máme doma obraz - krásný podzim v horách,most přes potůček a stará chalupa,podpis vypadá jako St.Sikora...ale nedaří se nám nic najít,čitelné dobře je to St.Si poradíte?díky

Odpovědět

sj
slezakova jana 06.02.2021 – 12:35

olejomalba. Karluv most s pozadim hradu. podpis nejde precist

Odpovědět

M
Marta 09.02.2021 – 09:51

Mám doma po rodičích obraz E.Černý 1918 na internetu jsem nic nenašla.jedna se o krajinu.pomuže mi někdo?

Odpovědět

MV
M. Valoušková 03.03.2021 – 15:50

Dobrý den. Mám dva obrazy podepsané A.neboF.Hora. Krajina s břízami a šeřiky ve váze. Zajímá mě hodnota. Díky

Odpovědět

A
Aneta 05.03.2021 – 12:07

Signatura MK 1985. Jde o krajinu kopců nejspíš z Jesenicku. Obraz dostali rodiče jako svatební dar od rodinného příslušníka z Lipove lazne

Odpovědět

AF
Anna Fialová 02.04.2021 – 19:50

Dobrý den, vlastním obraz od malíře Arneta, malba na plátně. Ale v poslední době jsem zjistila, že se podepisoval Jos.Arnet. a ne jen J.Arnet. Může te mi prosím sdělit na to váš názor. děkuji, Anna Fialová

Odpovědět

ŠK
Šárka Korejsová 21.05.2021 – 18:25

Dobrý den, nalezla jsem na půdě obraz a je na něm signatura F.R. 1948 Netušíte prosím který malíř to mohl malovat ? Děkuji

Odpovědět

MT
Marcela Takacdova 31.07.2021 – 11:04

Dobrý den mám obraz jak ženy vycházejí z kostela mají na sobě kroje před kostelem je i kříž kde kleci a modlí se v rohu obrazu je podpis malíře J K obraz jsem dostala od babičky vůbec nevíme co je to za autora můžete mi prosím poradit děkuji

Odpovědět

MD
Martina Dvořáková 29.09.2021 – 21:21

Dobrý večer, mám obrazy na kterých jsou krajiny nebo kostely s krajinou, signatura F. S.. Poradíte, prosím, kdo byl tento malíř, v kterých letech působil a zda mají jeho obrazy nějakou hodnotu? Velice děkuji.

Odpovědět

J
Jiřina 20.01.2022 – 14:10

Dobrý den mám doma velký obraz Karla 4 z nápisem kde se pivo vaří tam se dobře daří . Podpis tam je bohužel pouze V.S..a je z roku 1930. Mohl by jste mi poradit. Co to je za aurora a jakou by mohl mít cenu. Nebo poradit na koho se mám obrátit. Děkuji

Odpovědět

VS
Veronika S. S. 30.03.2022 – 15:43

Dobrý den, prosím o radu s autorem obrazu. Obraz se u nás v rodině dědí několik generací,původně byl darem jednomu mému příbuznému. Mohu vám poslat signaturu autora, pro mě je těžko čitelná. Jedna se o obraz velkých rozměrů.

Odpovědět

J
Josef 20.04.2022 – 14:50

Dobrý den, máme obraz s podpisem Arthur Taylor, je autor známý prosím?

Odpovědět

P
Petr 08.04.2023 – 14:16

Našel jsem obraz na půdě je tam nějaký pán jak oře pole ale o autorovy nevím nic

Odpovědět

ZZ
Zagorova Zdenka. 15.04.2023 – 13:19

Dobrý den.Mame darovany obraz našemu tátovi,když jsme byli ještě děti od akademického malíře,ale jeho jméno už neznáme a nemůžeme najít ani darovací dekret.Vime jen,že k nám chodil za tátou na 2 dl vinka a že maloval převážně portréty.Tatovi namaloval kytici ve vázy.

Odpovědět

TD
Tomáš Daněk 26.04.2023 – 11:04

Obraz podpis v pravém rohu L.Martínrk 43 zimní krajina se smrky

Odpovědět

EW
Eva Witzová 30.04.2023 – 12:17

Zdravím, našla jsem při vyklízení tři obrazy, nevím jestli je prodat za dvě tři stovky, nebo jestli mají větší cenu. Kam se mám obrátit, nebo poslat fotky. Děkuji za případné info. Hezký den. Witzová, Tymákov

Odpovědět

SM
Sevcik Michael 05.07.2023 – 19:12

Dobry den rad bych se zeptal jestli nekdo nevi co znamena pecet ze zadu na obraze kde je napsano Faust?Dekuji za odpoved

Odpovědět

P
Pavel 23.09.2023 – 16:57

@Sevcik Michael:Kytice Vlčí máky ve váze. Podpis Hucl 1941

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás