Jak využít chleba

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít chleba

  Jak využít chleba na jídlo?

  Nikdo nemůže pochybovat o tom, že základní využití chleba je jako hlavní součást k snídani nebo na svačinu, kdy slouží jako podklad pro namazání máslem nebo pomazánkou.

  Chleba se může ale také stát přílohou k hlavnímu jídlu. Výborně se hodí například ke guláši místo knedlíků nebo například k hrachové kaši nebo čočce.

 2. Jak využít chleba na strouhanku?

  Starší chleba není nutné vyhazovat ale je ideální jej nastrouhat a vznikne vám výborná chlebovaá strouhanka. Tu potom můžete používat stejně jako jakoukoliv strouhanku na obalení, posypání, zahuštění apod.

 3. Jak využít chleba na zahuštění pokrmů?

  Některé omáčky je vhodnější než moukou zahustit nastrouhaným starším chlebem nebo přímo chlebovou strouhankou. Výborný je například guláš zahuštěný chlebem, který rozhodně stojí za vyzkoušení.
  Z polévek doporučuji zahustit chlebem kulajdu nebo kyselici.

 4. Jak využít chleba na polévku

  Chleba lze využít na přípravu chlebové polévky.

  Ingredience: starší chléb,voda, sůl, sádlo,majoránka, česnek, libeček (případně kostka vývaru, Maggi apod.)

  Postup: Chleba nakrájíme, rozvaříme ve vodě. Poté přidáme lžíci sádla, majoránku, prolisovaný česnek, libeček, případně vývar. Nakonec vmícháme rozšlehané vajíčko.

 5. Jak využít chleba na topinky?

  Starší chleba lze využít na přípravu křupavých topinek. Nakrájíme jej na plátky , které opečeme po obou stranách na pánvičce na oleji nebo sádle. Hotové topinky podáváme potřené namačkaným česnekem, nebo s usmaženým vajíčkem či nějakou maso-zeleninovou směsí na topinky.

 6. Jak využít chleba na krutonky?

  Chleba lze nakrájet na kostičky lehce usušit a poté opéct na pánvičce nebo v troubě a máte krásné krutonky vhodné do polévky nebo salátů. Česnečku bez chlebových krutonků si lze představit velice těžko. Krutonky lze ochutit bylinkami nebo česnekem. Pokud si uděláte krutonky z nějakého kvalitního například žitného chleba získáte zdravější variantu než krutonky z toustového chleba nebo rohlíků.

 7. Jak využít chleba jako gumy?

  Velice známé využití za dob našich babiček bylo využití chleba na vygumování šmouh a mastnost na zdech v bytě. Pokud si z vnitřní části chleba uděláte kuličku můžete ji skvěle využít jako gumu na zeď. Guma bude fungovat i na tapety.

 8. Jak využít chleba jako krmivo pro zvířata?

  Starší usušený chleba ocení ze zvířat hlavně doma chovaní hlodavci jako myši, křečci, morčata nebo králíci. V omezeném množství je můžeme donést i lesní zvěři nebo kachnám na rybníce.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma chleba


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás