Jak vyrobit letadlo z kartonu

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit letadlo z kartonu

  Jak vyrobit letadlo z kartonu – základ

  Jako základ budete potřebovat kartonovou krabici, která bude představovat trup letadla. Krabice by měla být tak akorát velká, aby ji dítě, které si do ní sedne, mělo akorát po pás nebo kousek pod ramena.

  Krabici prvně celou slepte. Přilepte všechny její klopy, aby se nikde neotvírala. Krabici otočte tak, aby jedny slepené klopy byly v místě vrtule a druhé v místě ocasu. Na její horní část nakreslete výsek, který bude zasahovat až k hranám protilehlých boků. Výsek dál veďte do oblouků přes samotné boky. To bude představovat dveře letadla. Výsek vystřihněte.

  Na kousek papíru si předkreslete jedno křídlo. Šablonu vystřihněte a obkreslete dvakrát na karton. Obě křídla vyřízněte a přilepte je.

  Na další kousek kartonu si předkreslete jednu lopatku vrtule. Předlohu vystřihněte a obkreslete ji dvakrát nebo třikrát na karton. Všechny části vystřihněte a nalepte je do středu přední části letadla tak, abyste vytvořili vrtuli. Za kartonu vystřihněte kolečko odpovídající velikosti a přes místo, kde jsou vrtule spojeny, je nalepte, abyste zamaskovali střed vrtule.

  Nyní si na karton předkreslete protáhlý oblouk, představující ocas letadla. Vystřihněte a nalepte vodorovně na zadní část letadla.

  Z odstřižků kartonu vystřihněte dvě malé kormidla a nalepte je na horní a spodní část ocasu.

  Na závěr vystřihněte dva větší kruhy a nalepte je na boky krabice jako kola. DO jejich středu přilepte vždy menší kruh z kartonu, aby kolo vypadalo realističtěji.

 2. Jak vyrobit letadlo z kartonu – detaily

  Teď ještě připojíme několik detailů.

  Z kartonu vystříhejte drobná kolečka a přilepte je na letadlo podél hran, abyste tak vytvořili nýtky, které později namalujete stříbrnou barvou.

  Na další odstřižek kartonu můžete nakreslit knipl a přilepit ho dovnitř letadla.

  Jestli jste zvolili vyšší krabici, na přední stranu letadla, dáte-li vrtuli trochu níž, můžete předkreslit okna letadla. Z kartonu pak vystřihněte úzké proužky a okna jimi olemujte. Další okna můžete předkreslit a oblepit stejným způsobem také po bocích letadla.

 3. Jak vyrobit letadlo z kartonu – barva

  Teď už se vrhneme na samotnou barvu. Letadlo můžete vzít ven a přestříkat ho barvou ve spreji nebo namalovat štětcem. V druhém případě použijte temperové nebo akrylové barvy, které budou schnout mnohem rychleji.

  Protože se ale akrylové barvy nedají vyprat, u menších dětí vezměte raději ty temperové. Naopak se vyhněte vodovým barvám, které jsou málo krycí a karton by spíše rozmáchaly.

  Předem si zvolte, jakou barvu bude letadlo mít. Jestli ho budete chtít třeba červeno žluté, rozmyslete si, která plocha bude mít kterou barvu. Na karton si můžete jednotlivé plochy i předkreslit. Letadlu udělejte třeba pruhy.

  Barvu si prvně rozmíchejte zvlášť v kelímku, aby se vám ji povedlo natřít do stejnoměrné vrstvy. Udělejte prvně jeden nátěr a teprve až zaschne, zvažte, jestli udělat i druhý. Jinak byste karton zbytečně rozmáchali.

  Vrtuli a kola namalujte bílou nebo šedou barvou. Jestli má letadlo okna, udělejte je modře. Drobné nýtky namalujte světle šedou barvou. Aby bylo letadlo autentičtější, můžete použít přímo stříbrnou barvu.

 4. Jak vyrobit letadlo z kartonu – doplňky

  Teď už budete potřebovat jen doplňky pro svého malého pilota.

  Určitě si vzpomenete na archetypálního pilota v kožené bundě, s koženou čapkou a v pilotních brýlích. Jestli nemáte po ruce pilotní brýle, můžete použít ty plavecké. Dejte je malému hrdinovi kolem krku, jako by se teprve chystal vzlétnout nebo zrovna doletěl.

  Leteckou čapku můžete vyrobit ze staré čepice, ideálně v hnědé barvě. Nezapomeňte také na leteckou šálu.

  Na kousek kartonu si předkreslete malé letecká křídla. Ta vybarvěte a vystřihněte. Pomocí tavné pistole je přilepte k zavíracímu špendlíku a dejte dítěti na oblečení jako odznak. U menších dětí vynechejte zavírací špendlík a namísto toho odznáček přišijte nití přímo na oblečení.

  A teď hurá do oblak!

  Na další zajímavé objekty z kartonu se můžete podívat v našich článcích Jak vyrobit auto z kartonuJak vyrobit raketu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás