Jak ušít úplet bez overlocku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak ušít úplet bez overlocku

  Jak ušít úplet bez overlocku?

  Takže, jak ušít úplet bez overlocku? Stejnou otázku jsem řešila, když se mi doma objevil balík fialového úpletu po babičce a mně bylo líto poslat ho dál někomu, kdo overlock má, protože se mi látka líbila a už jsem se viděla v krásné dlouhé sukni, kterou si obleču, jen co začne teplé počasí. Našla jsem tedy jednoduchý způsob, jak úplet bez overlocku ušít.

  Jednoduše je potřeba držet látku napnutou ve chvíli, kdy ji prošíváte. Jediný zádrhel je v tom, že si šicí stroj nepodává látku sám, ale sami určujete, jakou rychlostí se pod patkou posouvá. S trochou citu to ale snadno zvládnete. Zvlášť, jestli šijete už delší dobu.

  Pojďte se tedy s námi podívat na jednoduchý střih na sukni z úpletu. Stejným přístupem pak můžete ušít nejrůznější další pružné látky, ne jen úplet.

  S dalším šitím vám poradí naše články Jak využít zbytky látekJak ušít polštář.

 2. Jak ušít úplet bez overlocku – střih

  Nejprve budeme potřebovat střih.

  Šít budeme dlouhou pasovou sukni nabranou do gumy, která bude mít po stranách dlouhé rozparky. Kromě dostatečně velkého kusu úpletu, na který se vám vejdou oba díly sukně, budete potřebovat dva centimetry silnou gumu. Její délku změřte podle obvodu pasu nebo podle obvodu boků, pokud chcete raději bokovou sukni.

  Teď už k samotnému střihu. Změřte si délku sukně a přidejte dva tři centimetry navíc. Samotnou délku budeme zahýbat až bude horní část sukně ušitá, aby byla délka všude stejná. Na střihový papír si narýsujte obdélník o délce, kterou jste naměřili krát přibližně 55 cm.

  Předlohu vystřihněte a dvakrát ji obkreslete na látku. Vystřihněte s centimetrovým přesahem.

 3. Jak ušít úplet bez overlocku – sešití

  Teď už k samotnému šití. Nejprve obě části sukně oentlujte. Tady nemusíte řešit, zda máte pružný steh. Entl nebude nikde přímo napínán a sám o sobě je částečně pružný. Nit pečlivě zauzlujte. Nenechávejte ji jen volně zastřiženou.

  Podle toho, zda jste chtěli pasovou nebo bokovou sukni, změřte délku rozparků na bocích a vyznačte si je pomocí špendlíku na obou dílech látky. Sukni sestehujte dohromady v místě, kde bude na bocích sešitá a prošijte ji. Zatím nemusíte řešit pružný steh.

  Následně ohněte okraje na bocích, kde jsou rozparky. Také si do boků nastehujte přebytečnou látku kolem švů, kde rozparky nejsou, tedy od pasu nebo od boků dolů. Obě strany vždy prošijte na šicím stroji.

  Opět neřešte pružnost stehu, k tomu se teprve dostaneme. V místě, kde začíná rozparek, prošijte šev příčně alespoň dvakrát tam a zase zpět, abyste rozparek posílili a nemohlo dojít k tomu, že si ho omylem roztrhnete. Takto ho prošijte na obou stranách.

  Nyní si vezměte gumu a odměřte na ní potřebnou velikost. Konce zatím nezastřihujte. Gumu sestehujte k sobě a několikrát ji prošijte rovným stehem. Přečnívající konce zastřihněte na centimetr a půl a několikrát je prošijte v krajích entlem. Je důležité, aby šel steh na obě strany kolem okrajů, stejně jako když šijete klasický entl. Guma se hodně třepí, takže je potřeba ji takto zapošít.

  Nyní bude potřeba si trochu vypomoct. Vezměte si židli s opěradlem a gumu na něj dokola napněte. Mezi židli a opěradlo vložte třeba ještě krabičku od čaje, aby byla guma více napnutá. Nechte ji takto napnutou skutečně jen v době, kdy budete stehovat a pracujte pokud možno bez přestávky, abyste gumu zbytečně nevytahali. Sama mám odzkoušené, že když ji takhle necháte patnáct dvacet minut, nic se nestane a její velikost se nezmění.

  Pod takto napnutou gumu navlečte sešitou sukni a přistehujte ji ke gumě. Sukni i s gumou sundejte z opěradla. Nyní prošijte gumu na šicím stroji. Použijte k tomu široký entl. Gumu držte v průběhu šití natolik napnutou, aby se napnula i nařasená látka. Látku zbytečně netlačte ani netahejte. Šijte pomalu a rovnoměrně.

  Následně naměřte délku. Ta se měří vždy teprve až je horní část sukně ušitá, aby byla všude stejná. Délku zahněte, našpendlete nebo nastehujte a prošijte. A je hotov.

 4. Jak ušít úplet bez overlocku – dekor

  Teď se ještě podívejme, jak lze látku dekorovat. Sama jsem si na fialový úplet nakreslila jednoduchou mandalu v bílé lince a sukně tak krásně prokoukla.

  Až budete mít sukni nastříhanou, předkreslete si na papír motiv, který na ní chcete mít a pomocí uhlového papíru ho přeneste na látku. Použijte barvy na textil, které se následně zažehlí. Krásně se vám bude pracovat třeba s barvami od značky Pebeo.

  Motiv nemusí být nijak složitý ani propracovaný. Stačí jednoduchá kresba třeba jen v rohu sukně, která ji oživí a dodá jí šmrnc. A tím bude váš nový kousek ještě originálnější.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak ušít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás