Jak ušít šaty

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak ušít šaty

  Jak ušít šaty – výběr látky

  Pojďme tedy na to. Budeme šít šaty z pružného úpletu a potřebovat budeme overlock, to znamená šicí stroj, který je schopen ušít pružný steh a lze na něm šít pružné látky. Jestli nemáte k dispozici overlock nebo byste si rádi ušili šaty z látky, která není pružná, třeba z rifloviny nebo jakékoli jiné, zkuste se podívat po vhodném střihu v galanterii, kde lze koupit samostatné střihy, nebo se podívejte do letního čísla Burdy, kde je vždy nespočet krásných střihů.

  Pomoci si můžete i šatami, které už máte doma jednoduše tak, že je poměříte a podle nich si překreslíte střih. Tuhle variantu můžete použít i v případě, že se rozhodnete pro úplet. Šaty, z kterých se rozhodnete střih okopírovat, by však měly odpovídat střihově i materiálově alespoň částečně tomu, že se chystáte šít z úpletu.

  Nejvíce práce si ušetříte, pokud máte doma staré šaty, které už nenosíte a jsou na vyhození – jednoduše je rozpařte ve švech a podle jednotlivých dílů si vytvořte střih.

  Jak už jsme si řekli, budete tedy potřebovat úplet. Ten dostanete koupit v nejrůznějších krásných barvách a vzorech. Dnešní doba přeje tomu, o čem si naše babičky mohly nechat jen zdát.

  Vybírat můžete buď ze slabších, nebo naopak ze silnějších úpletů. U těch slabších budete muset dávat větší pozor během šití. Snadno se proříznou nití a to třeba i stehovkou, když ji budete párat. Ze silnějších úpletů se vám bude šít mnohem snadněji.

 2. Jak ušít šaty – střih

  Teď se ale nejprve pusťme do samotného střihu. A protože šijeme z úpletu, nebudou potřeba žádné speciální záševky. Látka se krásně přizpůsobí sama. Záševky zvažte pouze v případě výraznějších zadních partií nebo výraznějšího poprsí.

  Změřte si obvod hrudníku, pasu, boků, hýždí a poměřte, jak jsou od sebe jednotlivá místa, v kterých jste měřili, daleko. Střihový papír přeložte podélně na půl a přeneste na něj jednotlivé rozměry, které jste naměřili. Změřte délku šatů. Vše spojte jednou průběžnou linkou. Šaty můžete udělat v horní části nad poprsím rovné nebo vybrat výstřih. Záleží na vás. Nejsnadněji se vám budou šít šaty na ramínka.

  Předkreslený střih na přeloženém papíře vystřihněte a střihový papír rozložte. Tím získáte jeden díl šatů.

  Na ramínka, případně na olemování výstřihu budete potřebovat úzký dlouhý proužek. Široký by měl být kolem dvou centimetrů. Ramínka by měla být z jednoho kusu, aby šaty vypadaly hezky, jinak je možné proužek například v místě švů nastavit.

 3. Jak ušít šaty – sešití

  Předlohu dvakrát obkreslete na látku a vystřihněte s centimetrovým přesahem. Vystřihněte také proužky na ramínka.

  Nejprve oba díly obšijte entlem, aby se látka nepárala. Nitě nenechávejte volně ustřižené, ale nejprve je pečlivě zasukujte. Nezapomeňte použít entl, který je vhodný na pružné látky.

  Oentlované díly sestehujte k sobě a sešijte je pružným stehem. Vypárejte stehovku.

  Nyní si vezměte vystřižené proužky, přehněte je napůl a přesah vždy zahněte dovnitř. U ramínek ohněte proužky samostatně, zatím co kolem výstřihu látku ohýbejte a průběžné jí lemujte kraj látky.

  Vše pečlivě sestehujte a prošijte.

 4. Jak ušít šaty – dekor

  Vybrat si můžete také jednobarevný úplet a látku si sami pomalovat.

  Sama mám na úplet vyzkoušené barvy na textil od značky Pebeo a můžu je jedině doporučit. S barvami se krásně pracuje, jsou krycí a na látce dobře drží. Nemusíte být ani nijak zdatnými výtvarníky.

  Lze si na šaty namalovat třeba jen květ života nebo jednoduchou mandalu v lince. Nejprve si na papír předkreslete samotný obrázek a pomocí uhlového papíru ho přeneste na látku. Po té obtáhněte linky pomocí tenkého štětce, nechte dobře zaschnout a zažehlete podle návodu na obalu.

  Teprve až budete mít vše namalované, šaty sešijte.

  S dalším šitím vám poradí naše články Jak využít zbytky látekJak ušít polštář.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak ušít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás