Jak uchovat brambory

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak uchovat brambory

  Jak uchovávat brambory

  Brambory potřebují přiměřený chlad, temno a poměrně vysokou vlhkost. Jakmile jim některá z těchto podmínek chybí, začnou se znehodnocovat. Na světle zelenají (a jsou pak jedovaté), ve velkém teple klíčí. A v suchu se sesychají, takzvaně gumovatí.

  Jak uchovávat brambory ve sklepě?

  Jak uchovat bramboryPokud máte zahradu a brambory uchováváte po delší dobu ve sklepě, je jim nejlépe v přepravkách, které překryjete netkanou textilií nebo lépe papírem. Vždy v jedné vrstvě. Před uložením do sklepa je dobré brambory nechat alespoň jeden den vyvětrat venku, na volném vzduchu – aby se zbavily přebytečné vlhkosti ze země.

  Pokud máte brambory ve sklepě i přes zimu, je nutné je chránit proti případnému mrazu. Takže když jsou extrémně nízké teploty, třeba okolo patnácti pod nulou, je potřeba zavřít větrání sklepa a brambory raději překrýt další vrstvou prodyšné izolace. Jakmile mrazy poleví, větrání sklepa zase obnovit a brambory nechat překryté jen jednou vrstvou.

  Jak uchovávat brambory jinde než ve sklepě?

  Brambory, díky tomu, že jde o zásobní hlízy pro novou rostlinu, mají velkou schopnost vydržet v dobrém stavu i tam, kde nemají zrovna dobré podmínky. Proto je možné jejich uchovávání i v bytech a dokonce i při pokojových teplotách.

  Takže i v teplotě okolo dvaceti stupňů vydrží brambory svěží asi dva až tři týdny. Jediná podmínka, kterou bramborám vždy musíte splnit, je tma. Na světle zelenají a stávají se nepoživatelnými poměrně rychle. Stačí jim k tomu dva až tři dny.

 2. Jak skladovat brambory v bytě

  Jak uchovat bramboryV bytě můžeme skladovat brambory kdekoliv, kde je dostatečná tma. Vybereme pokud možno větrané a chladné místo. Pokud nemrzne, mohou být brambory uloženy i na balkoně. Ale zase ve tmě, tedy nejlépe v bedně z neprůhledného materiálu.

  Brambory nesmějí zmrznout, protože po přejití mrazem zesládnou a jejich konzumace pak už není dobře možná. Takže balkon se hodí pro skladování brambor jen tehdy, když jsou teploty nad nulou. Jakmile přijdou první noční mrazíky, až dávejte brambory jen do interiéru.

  Pokud máte větranou špajz, bude tady bramborám dobře po celý rok. Stačí papírová taška ze silnější vrstvy papíru. Nebo třeba látkový pytlík. Do nich brambory naskládejte a uložte je do spíže. Jestliže v bytě schází větraná spížová skříň, můžete využít kteroukoliv skříň, do které ukládáte i jiné potraviny. Nejdůležitější je prostě tma.

 3. Jak skladovat brambory v lednici

  Skladování brambor v lednici je sice možné, ale není ničím výhodné. Brambor většinou kupujeme větší množství, proto zaberou v lednici více místa. A když je uložíme nesprávně, třeba hodně k zadní stěně lednice, mohou přemrznout a zesládnout.

  Jak uchovat bramboryNavíc brambory pořizujeme tak na 2 – 3 týdny dopředu, víc ne. A za tu dobu se ani v obyčejné skříni nezkazí. Jestliže ale trváte na uložení brambor v lednici, vyberte spíše méně chladné místo. Takže je ukládejte více nahoru. Nejlépe v papírovém pytlíku, ale může být i síťka nebo pytlík mikrotenový. Ten však ponechte otevřený, aby mohly brambory větrat. Jinak mohou začít plesnivět.

  Je potřeba pamatovat i na to, že kazící se brambory velmi páchnou. Proto je pravidelně kontrolujte, aby vám od případných hnilin nenačichla celá lednice. Zbavit lednici tohoto pachu totiž není zrovna snadné. Navíc se může dostat i do ostatních potravin, které skladujeme v lednici již otevřené.

 4. Jak uchovat oloupané brambory

  Loupeme brambory starší, vyzrálejší. Ty jen ta rychle nehnědnou. Proto pokud je potřebujete uchovat třeba jednu až dvě hodiny, stačí je jen dát do lednice. Jestliže je chcete uchovat například do následujícího dne, je potřeba je dát do čisté vody a do lednice.

 5. Jak uchovat vařené brambory

  Jak uchovat bramboryVařené brambory nejlépe uchováte v lednici. Kvalitní brambory vydrží po uvaření asi 24 hodin i v teple. Ty méně kvalitní je nutné dát do lednice co nejdříve po uvaření. V lednici vydrží vařené brambory i několik dní.

  Pokud je chcete podávat třeba po dvou dnech skladování v lednici, je estetičtější i chutnější forma servírování brambor opečených. Na to stačí pánev a trocha oleje. Brambory jsou během několika minut opečené, vypadají i chutnají výborně.

  Malým dětem dávejte brambory uchované v lednice nejdéle 24 hodin po uvaření. Škroby obsažené v bramborách se totiž rozkládají. A tvoří látky, které mohou dětské ještě citlivé trávení velmi dráždit. Malým dětem raději vždy uvařte brambory čerstvé, zase tolik času to nezabere.

 6. Jak uchovat oškrábané brambory

  Škrábeme brambory nové, které nejsou ještě vyzrálé a které velmi rychle hnědnou. Hned po oškrábání je dáváme do studené vody, a to i tehdy, když je budeme hned vařit. Hnědnou totiž během několika minut. A vařením se hnědé zabarvení nezmírní.

  I oškrábané brambory lze uchovat, ale jen několik hodin, maximálně jeden den. Vždy ve vodě a v lednici. Vyplatí se i vodu během uchovávání oškrábaných, tedy nových, brambor měnit.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma brambory


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás