Jak se zbavit kašle

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se zbavit kašle

  Co je kašel

  Kašel je v podstatě reakce organismu (na podráždění cizím tělesem- například hlenem) dýchacích cestách nebo plicích. Může být způsoben buď viry nebo bakteriemi. Může být příznakem více nemocí – nachlazení, bronchitidy, astmatu, laryngitidy, černého kašle apod.

  V případě dlouhodobějšího kašle je vhodné navštívit lékaře a poradit se o vhodné léčbě.

  Důležité je vyhodnotit, zda se jedná o kašel vlhký, kdy lze vykašlat hleny nebo suchý, kterým se pacient dusí.

 2. Jak se zbavit kašle u dětí

  Podle typu kašle lze užívat vhodné léky. Na vlhký kašel jsou vhodná expetorancia ( léky typu Musocolvan, Bromhexin, ACC long apod.) a na suchý dráždivý antiusika ( Tussin, Levopront, Sinecod apod.).

  Dále je vhodné využít sílu léčivých léčivé bylin jako tymián, jitrocel, divizna nebo yzop. Z daných bylinek lze volně zakoupit sirup, čaj nebo kapky.

  Pokud se kašel nezlepší do několika dnů nebo se přidá vysoká déle trvající horečka, zvracení či jiné závažnější komplikace je na místě vyhledat lékaře. Ten může v případě potřeby nasadit antibiotika nebo předepsat léky na kašel vázané pouze na lékařský předpis.

  Z osvědčených babských rad se osvědčil nálev z cibule ( pokrájená cibule se smíchá s cukrem nebo medem a nechá se pustit šťávu), který používáme několikrát za den po lžičkách. Podobně se užívá i šťáva z kořene černé ředkve.

  Vhodný zvláště pro děti se osvědčil olejový zábal na prsa .Do teplého oleje nakapeme několik kapek eukalyptového olejíčku a ponoříme do něj např. látkovu plenu, kterou přiložíme na hrudník nemocného, přikryjeme igelitem a pak teplou suchou plenou a necháme alespoň 15 minut působit.

  Další vhodná podpůrná léčba je inhalace Vincentky několikrát denně přes inhalátor.

 3. Jak se zbavit kašle v těhotenství

  V těhotenství lze užívat podobný postup jako u dětí s omezením určitých skupin léků i bylinek. O vhodnosti konkrétních preparátů je nejlépe poradit se s lékařem nebo lékárníkem. Při dlouhotrvajícím kašli je vhodné vyhledat lékaře, aby kašel zbytečně nevyvolal kontrakce nebo otevírání děložního čípku.

 4. Jak se zbavit kašle a rýmy

  Častou příčinou kašle bývá právě zvýšená tvorba hlenu, která doprovází každou rýmu. Hlen dráždí sliznici v krku a díky tomu propukne kašel. Tudíž pokud odezní rýma, často kašel odezní po několika dnech také sám bez nutnosti nějakých podpůrných léků.

 5. Jak se zbavit kašle a bolesti hlavy

  V krku se nachází citlivá sliznice, která nejprve svěděním či škrábáním a později bolestí upozorní na vniknutí nepřátelského viru do vašeho organismu. Pokud organismus nedokáže virovou infekci zlikvidovat, může se rychle změnit v bakteriální, se kterou vám pomůže pravděpodobně již jen lékař.

  Pro úlevu od bolesti v krku je možno v lékárnách zakoupit antiseptické cucavé tablety nebo spreje.

  Z babských rad se osvědčilo kloktání šalvějového čaje a nebo roztoku teplé vody se solí.

 6. Jak se zbavit kašle přes noc

  Pokud vás trápí kašel především v noci, je vhodné napolohovat postel či využít polštáře, tak abyste měli hlavu co nejvýše. Klidně můžete spát několik nocí napůl v sedě. Dále je důležité zvlhčit vzduch v místnosti, kde spíte. Můžete využít zvlhčovač nebo jen hrnec s horkou vodou, kam můžete přidat několik kapek např. eukalyptového nebo levandulového oleje.

  Z babských rad je vhodné i umístit do místnosti nakrájenou cibuli, jejíž silice dobře dezinfikují vzduch v místnosti.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma zdraví


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás